Recenzja książki: Dzieciństwo i dorastanie z ADHD

Recenzuje: Piotr Piekarski

Pisząc na temat zagadnienia tak złożonego, jak ADHD oraz możliwości wspierania rozwoju dzieci na nie cierpiących, wypada być przygotowanym zarówno do pisania na temat podłoża biologicznego czy medycznego, jak i problemów psychospołecznych. Bardzo dobrze udaje się to Tomaszowi Hanciowi w pracy „Dzieciństwo i dorastanie z ADHD. Rozwój dzieci nadpobudliwych psychoruchowo: zagrożenia i możliwości wsparcia”. Wiedza, jaką Hanć przekazuje, z pewnością przyda się w codziennej praktyce nauczycielom, z których większość zapewne prędzej czy później z problemem ADHD będzie musiała się zetknąć.

Książka „Dzieciństwo i dorastanie z ADHD” obejmuje najważniejsze tematy związane z tą przypadłością. Autor stara się jasno ująć, czym ADHD jest oraz jak często ono występuje. Hanć stara się również nieco szerzej napisać na temat raczej powszechnego przekonania, że z ADHD się wyrasta oraz wyczerpująco omawia przyczyny występowania ADHD. Pisze o formach terapii, najważniejszych problemach z ADHD oraz o rozwoju dzieci dotkniętych ADHD. Wskazuje krytyczne momenty rozwoju oraz ukazuje, jakie są formy czy możliwości wsparcia. A wszystko to bardzo rzeczowo, solidnie, ale też stosunkowo przystępnie.

Choć stwierdzenie to nieco ryzykowne, książkę „Dzieciństwo i dorastanie z ADHD” wypada polecić wszystkim, którzy zetknęli się już lub którzy zetknąć się mogą z problemem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Rodzicom, których dziecko cierpi na ADHD, nauczycielom czy pedagogom. Przede wszystkim bowiem publikacja ta obala wiele powszechnych nawet wśród pedagogów mitów na temat ADHD. Choć to zabrzmi niezręcznie – wśród moich przyjaciół ze studiów bardzo wielu było głęboko przekonanych, że ADHD to wyłącznie skutek nieodpowiedniego wychowania. Wielu z nich dziś pracuje w szkołach i sądzę, że lektura książki Hancia mogłaby okazać się w ich przypadku bardzo przydatna. Po drugie – Hanć wprawdzie nie opisuje w swej książce absolutnie nowatorskich badań, ale wskazuje za to na bardzo ważny w życiu dziecka rozwój. Pokazuje, jak stymulować i wspierać rozwój dziecka z ADHD, ale też – jak wystrzegać się czy niwelować skutki tych błędów wychowawczych, jakie już miały miejsce.

Bardzo obszernie omawia Hanć – i ta część dla nauczycieli czy rodziców może okazać się nieco trudniejsza do przyswojenia – aspekty biologiczne czy medyczne ADHD i leczenia go. Jednak wystarczy nieco więcej uwagi, by pierwsze rozdziały książki przeczytać, co z pewnością mocno wzbogaci naszą wiedzę o przyczynach występowania ADHD. W swej publikacji bowiem Hanć pisze raczej przystępnie, rzetelnie i konkretnie, co dla rodziców może okazać się bardzo cenne. Problemem – jak napisałem – mogą okazać się wyłącznie części dotyczące już wyłącznie sfery medycznej lub biologicznej. Warto zwrócić uwagę na książkę Hancia również z jeszcze jednego powodu. Mimo że autor porusza w niej wszystkie najważniejsze tematy związane z ADHD, jego publikacja – delikatnie rzecz ujmując – nie odstręcza objętością.

Całość udaje się autorowi zmieścić na nieco ponad 100 stronach, a załączony wykaz literatury czy stron internetowych dotyczących problemów z pewnością stanie się znakomitą wskazówką dla wszystkich, którzy swą wiedzę na temat ADHD będą chcieli dodatkowo poszerzyć.

Kup książkę Dzieciństwo i dorastanie z ADHD

Zobacz opinie o książce Dzieciństwo i dorastanie z ADHD