Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy

Bronisława Ostrowska

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2012-11-05
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7785-080-0
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Yllla

"Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy" to zbiór 20 krótkich, rymowanych wierszyków, z których dzieci w szybki i przyjemny sposób przyswoją dużą wiedzę o świecie zwierząt. Być może lektura książki Pani Ostrowskiej będzie pierwszym źródłem wiedzy o istnieniu niektórych, opisywanych stworzeń. Dzieci dowiedzą się z niej jak wygląda dany ptak, owad, zwierzątko, czym się żywi, gdzie mieszka, jakie ma zwyczaje, z czego słynie.

Dla pięciolatka to, że kret żyje pod ziemią i nie lubi słońca, że mrówki budują mrowisko, a zające są strachliwe to będzie zupełna nowość, a jednocześnie niezwykle ciekawa informacja. Oczywiście sam wierszyk nie wystarczy. Jestem pewna, że w czasie czytania tej książki, dziecko zada mnóstwo pytań. Dla rodziców będzie to świetna okazja na wzbogacenie wiedzy ich pociech.

Oprócz wiedzy na temat przyrody dzieci będą miały okazję poznać kilka nowych wyrazów. Pojawią się takie słowa jak: kurhan (odnośnie kopca kreta), wiorsta, krasnopióry, nizane (nawlekane), wspak. Są to trudne wyrazy i jednocześnie niezbędne do zrozumienia tekstu. Tu konieczna jest pomoc rodziców.

Wiersze Bronisławy Ostrowskiej bardzo fajnie się czyta. W większości są rytmiczne, wręcz melodyjne. Tylko w przypadku 2 utworów mam wrażenie, że rymy są trochę niezgrabne, ale biorąc pod uwagę całość książki, jest to niewielki mankament.

Książka "Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy" została bardzo ładnie wydana. Okładka jest twarda, papier gruby, a całość jest szyta. Jeżeli chodzi o szatę graficzną, pierwotnie stwierdziłam, że jest zbyt prosta, nieprzyciągająca wzroku małego czytelnika. Jednak te realistyczne ilustracje świetnie uzupełniają tekst. Zając jest szary, kret czarny, a wróbel szarobury. Tak je stworzyła natura i tak je mają zobaczyć dzieci.

"Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy" to bardzo wartościowa książka, pełna niezwykłej i ciekawej dla dziecka wiedzy. Cieszę się, że dostałam ją na spotkaniu blogerek, bo nawet jeżeli trafiłabym na nią w księgarni, kierując się pierwszym wrażeniem, mogłabym zwyczajnie ją odłożyć na półkę.

Jak książka wygląda od środka można zobaczyć na mojej stronie. Zapraszam
yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Yllla Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów