Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech

Charles Fernyhough

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-06-08
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7414-955-6
Liczba stron: 326
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Co dzieje się w mózgu dziecka tuż po przyjściu na świat? W jaki sposób maluch wyraża i interpretuje uczucia oraz emocje? Jak niemowlę rozpoznaje swoich najbliższych - rodziców, dziadków, sąsiadów? Czy umysł rocznego dziecka to biała, niezapisana księga? Tego typu pytania dotyczące najwcześniejszych lat życia dziecka można by mnożyć w nieskończoność. Charles Fernyhough to psycholog, wykładowca akademicki, ojciec oraz autor znakomitej publikacji „Dziecko w lustrze”, która powstała na podstawie jego własnych obserwacji, prowadzonych od momentu narodzin do trzecich urodzin córki Atheny. W swojej książce Fernyhough usiłuje odpowiedzieć na postawione na wstępie pytania, które z pewnością nurtują wielu troskliwych rodziców.

Rodzice nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak ich często mechaniczne, automatyczne czy podświadome zachowania wpływają na rozwój dzieci. Wspólne zabawy, dostosowane do wieku dziecka, uzupełniane o zabawki, rozmowy, opowieści czy - w późniejszym czasie - o wspólne czytanie bajek sprawiają, że z upływem czasu dzieci uczą się właściwych reakcji, zachowań, nabywają potrzebnych umiejętności oraz potrafią radzić sobie w przeróżnych, często skrajnych sytuacjach.

Z racji tego, że „przedmiotem” obserwacji Charlesa Fernyhougha jest jego córka, autor ma możliwość analizowania zachowań własnego dziecka w każdej niemal sytuacji i o każdej porze dnia czy nocy. Fernyhough nie rozstaje się ze swoim notesem, w którym zapisuje wszystkie spostrzeżenia, rozmowy z córką oraz jej reakcje na otaczający ją świat. Często prowokuje Athenę do odpowiedzi na zadawane pytania, prosi o potwierdzenie, czy pamięta podobną sytuację sprzed kilku, kilkunastu dni, upewniając się tym samym o możliwościach jej umysłu w danym momencie rozwoju. Jak przyznaje autor, podczas pierwszych miesięcy życia połączenia nerwowe u niemowląt dopiero się rozbudowują, stąd często wrażenia braku koordynacji ruchowej u małych dzieci czy spoglądanie na kontury, a nie na centralne miejsca obserwowanych przez nie przedmiotów.

Autor posługuje się w publikacji językiem częściowo potocznym – zwłaszcza, kiedy wprowadza czytelnika w dane zagadnienie bądź gdy opisuje różne sytuacje, w których pierwsze skrzypce gra oczywiście Athena, a częściowo naukowym, stosując wiele pojęć z zakresu biologii, medycyny czy też psychologii. Ta swoista mieszanka stylów i języków staje się czasami męcząca - zwłaszcza, gdy autor z pogodnej opowiastki dotyczącej harców Atheny przechodzi do zagadnień dotyczących funkcjonowania jej mózgu. Niemniej jednak po trwającej bardzo krótko aklimatyzacji czytelnik wie, jakiego rozkładu „sił” może się w kolejnych rozdziałach spodziewać. 

„Dziecko w lustrze” ma tę znakomitą przewagę nad tradycyjnymi poradnikami dla rozhisteryzowanych rodziców, że aż kipi wiarygodnością. Autor, po części jako psycholog, ale przede wszystkim jako ojciec, ukazuje kolejne etapy rozwoju dziecka. Nabyta podczas studiów i późniejszych badań wiedza z zakresu psychologii rozwojowej jest tylko małym ułatwieniem podczas obserwacji i wychowywania córki. Tak naprawdę Charles Fernyhough musi podjąć te same wyzwania, co tysiące ojców na całym świecie. To, że potrafi zinterpretować zachowania Atheny i przenieść je na naukowy grunt, pozwala i pomaga tym samym innym rodzicom poznać umysły swoich dzieci.

Publikacja Charlesa Fernyhougha zainteresuje zarówno rodziców, którzy „odchowali” już swoje potomstwo, rodziców, którzy borykają się z trudnościami wychowawczymi oraz wszystkich „przyszłych” rodziców. „Dziecko w lustrze” jest bowiem poradnikiem uniwersalnym. Rodzice w średnim wieku porównają opisane przez autora zachowania Atheny z „fochami” swoich, często dorosłych już dzieci. Młodzi rodzice jako dar niebios potraktują poradnik Fernyhougha, bowiem ukaże im on, że reakcje ich maluchów są typowe dla dzieci w danym wieku. Natomiast przyszli rodzice będą mieli okazję doskonale przygotować się na przyjęcie "nowych obywateli" pod swoje skrzydła. Do „Dziecka w lustrze” zwłaszcza młody rodzic często będzie sięgał, posiłkował się nim i w nim właśnie szukał wsparcia. To, co należy powiedzieć z pełną stanowczością, to to, że książki Charlesa Fernyhougha nie może zabraknąć w żadnym domu, w którym kiedykolwiek mieszkały, mieszkają lub dopiero zamieszkają dzieci.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kominek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Zadbać o wychowanie od niemowlaka... naprawdę warto!

Do tej pory myślałem, że moja wiedza o dzieciach jest szeroka. Może nie jest wiedzą rodzica, czy też lekarza pediatry, miałem jednak wrażenie, że pewne sprawy są dla mnie oczywiste. Jakież jednak było moje zdziwienie, gdy sięgnąłem po książkę ,,Dziecko w lustrze" i zacząłem czytać odkrywając w kolejnych miesiącach życia Atheny coraz to nowe i zaskakujące zjawiska.

Zdawać by się mogło, że jest to książka dla młodych rodziców, bo traktuje o dzieciach od narodzin do trzech lat, szczególna analiza tego okresu rozpatrywana w szeroki i przystępnie podany sposób. A jednak jest to książka dla każdego z nas - dla tych, którzy dopiero myślą o tym, aby zostać rodzicami, gdyż bez wątpienia ich spojrzenie na nowo narodzone dziecko będzie zupełnie inne od tego, jakie pierwotnie mieli o tworzeniu się młodego, nowego życia tuż po urodzeniu.

Jestem również przekonany, bo to dla nich w dużej mierze pisał chyba Charles Fernyhough, że ,,Dziecko w lustrze" skierowane jest do młodych rodziców, których maleństwo niedawno się urodziło. Im ta podróż po metamorfozie małego człowieka sądzę, że szczególnie się przyda. Pozwoli poznać i zrozumieć, jak wiele tajemnic ukrywa się w nas samych i jak wielki mamy wpływ tuż po urodzeniu na kształtowanie osobowości naszego dziecka.

Zastanawiam się również, jak wielu rodziców zdaje sobie sprawę z pewnych szczególnych możliwości dziecka w jego pierwszych latach życia. Rodziców, którzy mają jedno, dwoje, a może więcej dzieci. Czy w tym okresie, kiedy kolejne ich dziecko rosło i rozwijało się odkryli w tym czasie coś nowego? Czy obserwowanie, jak rozwija się ich kolejne potomstwo było zaskakującą lekcją życia?

Charles Fernyhough, ojciec i naukowiec, za przedmiot swoich badań obrał sobie swoją córkę Athenę poświęcając pierwsze trzy lata jej życia na gruntowną analizę rozwoju człowieka. Wszystko, co działo się od momentu narodzin, również wcześniej, w czasie rozwijającego się płodu, zwracało jego uwagę, wszystko było ważne, każdy detal było nowy, zaskakiwał, przynosił nowe, ciekawe informacje. Z czasem w swoje badania wciągnął również córkę.

,,(...) Na każdym etapie rozwoju Atheny rozmyślałem nad tym, jak znane mi teorie pasują do rzeczywistości, której byłem świadkiem i zastanawiałem się nad subiektywną stroną całego procesu. Chciałem zrozumieć, jak to jest posiadać umysł, który każdego dnia się zmienia, którego samoświadomość tak szybko ewoluuje. Znalazłem bardzo niewiele danych z pierwszej ręki, zarówno w tekstach naukowych, jak i w literaturze, gdzie nikt nie opisuje doświadczeń z tak wczesnego okresu życia. Choć powieściopisarze i poeci potrafią dogłębnie analizować życie wewnętrzne dorosłych bohaterów, nie bardzo interesuje ich świat wrażeń trzylatka. Cóż za zaniedbanie, zważywszy na to, że wszystkie nasze odkrycia naukowe dotyczące wczesnodziecięcego umysłu pokazują, że to bardzo interesująca kraina."

Tak, jakbyśmy na to nie patrzyli człowiek to brzmi dumnie, szczególnie w swojej początkowej fazie życia. Bo wtedy tak naprawdę ma wpływ na to, kim będzie, jako dorosły. Oczywiście sam do tego nie dojdzie, ale z pomocą innych, bez wątpienia tak. Kształtowanie psychiki, osobowości, postrzegania świata, zapamiętywania, odkrywania, uczenia się. Sposób wychowania małego dziecka to jego los na loterię w dorosłym życiu.

Wszystko to, co dostanie lub w nie w spadku, w formie wychowania, rozmów, opowieści, obrazów, w ciągu kilku pierwszych lat, zaowocuje później w lepszy lub gorszy sposób w całym dalszym życiu. ,,Dziecko w lustrze" wnosi do nauki o człowieku wielkie bogactwo treści i uczuć, doznań i myśli, pozwala poznać i zrozumieć wyjątkowość każdego z nas. Dla mnie bardzo cenna i niezwykła publikacja i oby takich więcej.

http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia siedem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Dziecko w lustrze. Świat dziecka od narodzin do lat trzech Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów