Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziedzictwo. Tom 1

Christopher Paolini

Ocena ( 16 osób )
4.6
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2012-01-10
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-228-4
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Możesz się nauczyć widzieć to, na co patrzysz

Książka zaczyna się od krótkiej historii Eragona, Najstarszego i Brisingera. Przypomnienia tego, co wydarzyło się dotąd w trzech wcześniej tomach serii. Od spojrzenia na odwieczny cykl przeplatających się splotów szczęścia i nieszczęścia, wyraziście odzwierciedlony w kolejnych powieściach Paoliniego. Na dobro, w którym często pojawia się element zła, na zło, któremu lubi towarzyszyć przynajmniej odrobina dobra. Na niekończący się ciąg walk, ucieczek, zabójstw, uzdrowień, cierpienia, miłości, nienawiści, przyjaźni i zdrad.


Po wstępie wkraczamy we właściwy opis nowych wydarzeń. Nawet się nie spostrzeżemy, gdy fabuła zupełnie nas porwie i wciągnie w wizję wykreowaną przez młodego pisarza. Jak będziemy śledzić dramatyczne losy Eragona i Saphiry, Rorana i Aryi. Paolini pozytywnie zaskakuje, przynajmniej w tej książce, powoli klarującą się pisarską dojrzałością. Dojrzałe są postaci, niejednoznaczne, ukazujące różne twarze, budzące ciekawość, często zaskakujące swoimi decyzjami. Dalekie od banału są sytuacje w których spotykamy bohaterów Dziedzictwa, opisane barwnie, wielostronnie. Mówiąc szczerze, nie spodziewałem się, że książka tak mnie wciągnie, mimo, że nie jestem wielkim wielbicielem sag, w których główny nacisk położony jest na aspekt militarny. Siła książki nie leży jednak w samej fabule, która dla bardziej oczytanych może nie być całkiem zaskakująca. Upatrywałbym jej raczej w stylu pisarskim Paoliniego, w poruszaniu różnych tematów i w sposobie ich ujęcia.

Głównym tematem Dziedzictwa jest walka, jaka toczy się między armią Vardenów i ich sprzymierzeńców a Galbatorixem i Imperium. Bitwy opisywane są ciekawie, z koncentracją na wybranych epizodach, istotnych z punktu widzenia akcji. Dużo miejsca poświęca autor temu, co wypełnia czas między kolejnymi potyczkami: przygotowaniom, ćwiczeniom, polityce, intrygom. Wszystko jest okazją do ukazywania wartości przyjaźni i siły braterstwa, drzemących w bohaterach pokładach okrucieństwa i czułości, szaleństwa ujawniającego się w gorączce walki i tęsknot, które wypełniają serca, gdy już opadnie bitewny kurz.

Dobrze zarysowane są zarówno same postaci, jak i relacje między nimi. Daleko im od uproszczeń i młodzieńczej naiwności. Wątek główny wzbogacają liczne wątki, poboczne nadając książce specyficznego charakteru. Często zmienia się tempo opowieści, raz przyspiesza ona, to znowu zwalnia, unikając znurzenia jednostajnym rytmem. Fragmenty książki mogą niektórym wydać się zbyt rozbudowane. Cóż, Paolini nie stawia tylko na wartką akcję.

Język powieści nie jest specjalnie wyrafinowany, ale nie jest też całkiem prosty. Powinien być w pełni zrozumiały dla młodego czytelnika. Czwarty tom cyklu Dziedzictwo nie zaskakuje może niczym oryginalnym, ale jest kawałkiem solidnej, dobrze napisanej prozy. Paolini potrafi wpleść w dynamiczne wydarzenia momenty refleksji nad wieloma poważnymi zagadnieniami: potrzebą celu w życiu, wizją własnej przyszłości, znaczeniem tradycji, poczuciem bycia elementem trwającego w sposób ciągły świata, dwuznaczną radością uczestniczenia w morderczej bitwie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Oto pierwszy tom zakończenia światowego bestsellera, cyklu ,,Dziedzictwo".Długie miesiące nauki i walki przyniosły zwycięstwa i nadzieję, ale też rozpacz i niepowetowane straty. Czy zdołają obalić złego króla i przywrócić Alagaësii pokój i sprawiedliwość? A jeśli tak, to za jaką cenę?
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Zbliża się ostateczne rozwiązanie. Siły Vardenów, wspomaganych przez armię kotołaków dowodzonych przez króla Półłapego i królową Łowczynię Cieni zmierzą się z Imperium.
Po zdobyciu Belatony, przyszedł czas na Dras-Leonę i świątynię oddającą częśc Ra' zacom u podnóża Helgrindu. Przedsięwzięcie to będzie wymagało mnóstwa czasu, ludzi i pomysłowości. Z karzdą chwilą sprzymierzone rasy są coraz słabsze i im dłużej trwa oblężenie, tym wszystko zawisnie na ostrzu noża, gdy ruszą na Uru' baen.
Roran popisze się pomysłowością i kunsztem prowadzenia ataku, podczas oblężenia miasta Aroughs, które mogłoby zagrozic siłom Vardenów.
Jak potoczą się losy naszych bohaterów, kto wygra tę bitwę i zadecyduje o przyszłych losach Alagaesii?
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czyta się bardzo szybko i przyjemnie jak zawsze dużo akcji, humoru i przygód
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
Vardeni są coraz bliżej Ur?'baen'u. Pokonując i podbijając kolejne miasta, są coraz bardziej zdziesiątkowani i wycieńczeni. Nawet Eragon z Saphirą zaczynają zdawać sobie sprawę z faktu, że nie są przygotowani na spotkanie z Galbatorixem. Czy Glaedr w końcu otrząśnie się po stracie swojego Jeźdźca i bohaterowie zaczną mieć wsparcie w smoku krytym w Eldunari? Co przyniesie chęć podboju Dras-Leony?
I z czym w końcu wiąże się wyprawa Eragona wraz z Saphirą do Vroengardu?

Kolejna część (chociaż krótsza niż wcześniejsze) wzbudziła we mnie te same odczucia co poprzednie. Przeżywałam z bohaterami wielkie zwycięstwa i gorycz porażki. W stosownych momentach wstrzymywałam oddech, a chwila jaką trwało przewrócenie kartki była dla mnie wiecznością. I tylko mam żal, bo zdaję sobie sprawę, że przede mną ostatnia przygoda z Eragonem i Saphirą.
byska1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam,
Eragon z Saphirą wraz z Nasuadą zawierają sojusz z królem kotołaków Grrimrem Półłapym. Od tej chwili magiczne stworzenie stają się członkami Vardenów.
Ciężarna przybyszka z Carvahall, Elain zaczyna rodzić. Elfka Arya pomaga przy porodzie. Niestety dziewczynka, Nadzieja rodzi się z kocią wargą, Eragon czarami naprawia twarz dziewczynki.
Vardeni docierają do Dras-Leony, którą strzegą Murtagh i Cierń. Eragon ćwiczy walkę na mieczę z elfami i strasznie go denerwuje że często z nimi przegrywa, że nie jest dość szybki i zwinny. Eragon zaczyna ćwiczyć walki a Arayą ale tym razem pod okiem Eldunari Gleadra.
Jeod znajduje tunel znajdujący się pod Dras-Leoną. Eragon, Arya, Wyrden, Angela i Solembum podejmują się misji zbadania tunelu. Niestety zostają schwytani przez kapłanów Helgrindu. Wyrden ginie przebity szpikulcami wypełnionymi energią. Okazuje się, że nie czczą oni Helgrindu, lecz Dawne Istoty , którymi są Ra'zacowie.
Po walce Vardeni odpoczywają w obozie. Nagle atakują ich Murtagh i Cierń i porywają Nasuadę. Odbywa się konklawe królów, w której zostaje uzgodnione że to Eragon zostaje przywódcą Vardenów.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Opinia dostępna na:
http://esperazna.blogspot.com/2014/07/dziedzictwo-tom-1.html
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Mogę polecić tą książkę nie tylko dla wytrwałych fanów gatunku jak też dla tych którzy przygodę dopiero zaczynają. Język porywa, a wizja pięknego tajemniczego świata zagości w naszej głowie na długo. Poleją się łzy smutku i śmiechu, obojętnie ile lat mamy. Spotkałam się kiedyś z opinią, że książka ta jest przeznaczona raczej dla młodszych czytelników. Zupełnie się z nią nie zgadzam, każdy znajdzie w niej inne wartości.
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Lorelei Linia koment
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
baczmus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
MechaOwca Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Na półkach: Przeczytałem,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czarnymarzyciel Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Kristopher Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,Smoki,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów