Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dziennik ciężarowca

Tomasz Kwaśniewski

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-74-14298-4
Liczba stron: 324
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian_Gajda

„Mam 32 lata i właśnie dowiedziałem się, że jestem w ciąży”* - tak zaczyna się jedna z najnowszych publikacji wydawnictwa W.A.B. o sugestywnym tytule - „Dziennik ciężarowca”.

 

Utkana z zamieszczanych w „Gazecie Wyborczej” wysmakowanych felietonów młodego dziennikarza, Tomasza Kwaśniewskiego, książka przywodzi na myśl „Polkę” Gretkowskiej. Jednakże między tymi dwoma diariuszami jest zasadnicza różnica. Manuela Gretkowska popełniła wiwisekcję własnego stanu prenatalnego, natomiast „Dziennik...” jest zapisem przeżyć mężczyzny, który, dojrzewając do nowej roli, angażuje się w ciążę swojej ukochanej. Niewątpliwie szokująca i nowatorska tematyka koresponduje z wyrafinowanym językiem i dojrzałością literacką.

 

Autor bezpardonowo obnaża wszelkie szczegóły ze swojego życia. Z wnikliwością przedstawia szczegóły poczęcia, wspomina o pierwszym USG, rozterkach dotyczących wyboru koloru pokoju dziecinnego. Czasami zbyt mocno wczuwa się w sytuację (mówiąc językiem Kwaśniewskiego) „zaciążonej” małżonki, wpychając sobie pod koszulkę sześciokilogramowego arbuza. Godne uwagi jest to, że przez te dziewięć miesięcy w każdej sytuacji towarzyszy mu myśl o dziecku. Przyłapuje się na tym, że podczas rozmowy o samochodach w gronie najbliższych przyjaciół zaczyna wymieniać zalety wózka dwukołowego.

 

Tomaszowi Kwaśniewskiemu nie udało jednak ukryć prawdziwej natury malkontenta i introwertyka. Nie panując nad emocjami, wpada w przygnębienie. Próbuje rozwikłać szereg zagadek: „Dlaczego tyję i mam huśtawkę nastrojów?”; „Czy mogę mieć depresję poporodową?”. Wszystkie jego poczynania prowadzą do postawienia sobie kluczowego pytania, „Czy będę dobrym ojcem?”. Te ogromnie szczere zapiski są manifestem przeciwko stereotypowemu pojmowaniu ojcostwa. Kwaśniewski opowiada się za równouprawnieniem w tej kwestii. Jego tekst skierowany jest do osób, które są przekonane, że pojęcie „ciąża” wiążę się jedynie ze sprawami kobiet. Autor namawia mężczyzn do współodczuwania rozterek i trosk dwu najbliższych im osób - partnerki i dziecka. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciąża z punktu widzenia współczesnego, wciąż jeszcze młodego mężczyzny. Pełna humoru, ciepła i niepozbawiona realności opowieść przyszłego taty. Lekka, przyjemna lektura.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2008,
break
Okładka - Dziennik ciężarowca Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Dziennik ciężarowca Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Dziennik ciężarowca Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Dziennik ciężarowca Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Dziennik ciężarowca Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów