Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dziennik poczucia własnej wartości

Alison Waines

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2008-07-03
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788372291950
Liczba stron: 196
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Heautoskop

Ta poręczna, napisana prostym i jasnym językiem książka skierowana jest do wszystkich ludzi pragnących poprawić poczucie własnej wartości, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, zawodu i tak dalej. Autorka, Alison Waines, proponuje dość innowacyjną metodę pracy z sobą poprzez założenie i odpowiednie prowadzenie dziennika/pamiętnika. Dzięki wyrażaniu oraz nazywaniu emocji i problemów czytelnik będzie mógł rozpocząć pracę nad własnym charakterem, zachowaniem i życiem.

 

Autoterapeutyczny aspekt sztuki jest znany od dawna. Od jeszcze dawniejszych czasów znany jest dziennik jako pewien zbiór codziennych lub okresowych zapisków o intymnym charakterze. Pomysłem Alison Waines, angielskiej doradczyni psychologicznej, jest połączenie tych dwóch rzeczy i użycie dziennika jako narzędzia terapeutycznego. Dzięki książce "Dziennik poczucia własnej wartości" czytelnik będzie dysponował pewnym teoretycznym zapleczem pozwalającym na samodzielną pracę, kontrolę postępów i planowanie zmian.

 

Podstawowym celem prowadzenia dziennika w takiej formie, jaką proponuje Alison Waines, jest poprawa poczucia własnej wartości. Nie jest to akt momentalny ale długa i trudna droga a zapiski poczynione podczas niej stają się naszym świadectwem. To nie pisarski kunszt będzie przedmiotem szlifów czytelnika (a później także autora), lecz zdolność wsłuchiwania się w siebie, autoanalizy i odpowiedniego nazywania i ekspresji. Po tym przyjdzie czas na odpowiednie rozpracowanie problemu, dojście do jego - często niewidocznego od razu, ukrytego - źródła, a wreszcie zaplanowanie rozwiązania. 

 

Wydaje się jednak że autorka odchodzi w swej pracy za daleko od tematu. Jest to zrozumiałe i do pewnego stopnia uzasadnione, gdyż chce ona przekazać nie tylko sam pomysł prowadzenia dziennika, jego wszystkie atuty oraz właściwy sposób uczynienia z niego narzędzia psychologicznej autoanalizy i rozwoju, ale także wskazać kierunek podążania przy rozmaitych problemach. Przez to książka staje się poradnikiem dotyczącym tego, jak przebudować swoje życie i reakcje tak, aby być czlowiekiem szczęśliwym, który nie tyle wolny jest od problemów, ale potrafi sobie z nimi poradzić. Niestety to odbiera jej indywidualny charakter, czyni ją podobną do bardzo wielu publikacji tego typu. Przy realizacji tak wielu zamierzeń autorka z czasem wydaje się zapominać o swoim pierwotnym pomyśle i coraz rzadziej wraca do idei dziennika.

 

Książka ma bardzo poradnikowy styl. Zawiera dużo wyliczeń, cytatów jakichś nieznanych, podobno autentycznych osób, które opowiadają o tym, w jak cudownie pozytywny sposób odmieniły swoje życie dzięki metodom autorski książki. Taki styl może razić bardziej wymagających, wyczulonych czytelników. Plusem jest natomiast odpowiednia dawka ćwiczeń praktycznych, z których czytelnik może wybierać. Reasumując: książka oparta na ciekawym pomyśle, od którego autorka niestety odchodzi coraz dalej, chcąc jej nadać bardziej uniwersalny wymiar.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziennik poczucia własnej wartości Chłopak z innej bajki
Kasie West
Okładka - Dziennik poczucia własnej wartości Uwięzione
Natasha Preston
Okładka - Dziennik poczucia własnej wartości Dzikie serca
Suzanne Young
Okładka - Dziennik poczucia własnej wartości Wymyśliłam cię
Francesca Zappia
Okładka - Dziennik poczucia własnej wartości Nigdy nie jesteś sama
Renata Adwent
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów