Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziennik pokładowy

Tomasz Mierzwiński

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Słowa i Myśli
Data wydania: 2013-11-20
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-63566-13-5
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

O życiu statkowym od kuchni. Czego broszury i foldery nie pokazują

(...) tajemnicą dobrego bloga jest pisanie o tym, o czym ma się ochotę samemu przeczytać i pisanie dokładnie i szczerze tego, co tam komu akurat w duszy gra.

Tak właśnie pisał Tomasz Mierzwiński, Seawolf. Nie tak dawno odszedł na wieczną wachtę, ale jego teksty pozostały, nie tylko w blogosferze. Dziennik pokładowy jest ich wyborem, dokonanym przez Agnieszkę Mierzwińską. W tekstach tych obcujemy z podróżniczymi refleksjami, wspomnieniami i opowieściami Seawolfa, pełnymi charakterystycznego humoru, żywego języka, ironii. Pokazującymi kulisy morskich podróży rozmaitymi statkami, na których miał okazję pływać kapitan Mierzwiński. Większość z nas nie ma żadnego wyobrażenia o tym, na czym polega dowodzenie statkiem. Jaka jest codzienność na wspaniałym, luksusowym wycieczkowcu, pełnym spragnionych atrakcji turystów. Seawolf rozjaśnia trochę nasze wyobrażenia. Czyni to w podobnym stylu jak Wojciech Cejrowski, łącząc ciekawe opowieści i nieszablonowe obserwacje z żywym, giętkim językiem i osobistym komentarzem.

Książka, wybór wpisów z blogów, uzupełnionych w wielu przypadkach prywatnymi zdjęciami, jest na bardzo dobrym poziomie, miejscami fascynująca. Teksty pisane są ze swadą, a myśli wyrażane w sposób jasny, często zabawny, choć nieraz gorzki. To opis pracy na kolejnych jednostkach pływających, uzupełniony o ciekawe komentarze i okruchy wiedzy dotyczące różnych dziedzin. To kontakt z człowiekiem kochającym to, co robi, kompetentnym i ciekawym świata. Starającym się żyć w pełni. Z jednej strony pływanie na statku to była jego praca zarobkowa, z drugiej - był podróżnikiem, który obserwuje otaczający go świat, rzeczywistość, komentuje ją i ocenia.

W książce wybierzemy się na Spitsbergen, na spotkanie z górami lodowymi, misiami polarnymi i słoniami morskimi. Popłyniemy przez Morze Śródziemne na Ocean Indyjski. Poznamy kolorowy, międzynarodowy personel statków wycieczkowych i podróżniczych. Zobaczymy wyczyny gości rozrabiających na pokładach, rozmaitych cwaniaków, wyrafinowanych prawników i troublemakerów. Doświadczymy, czym jest zjawisko piractwa morskiego w Zatoce Adeńskiej, na Morzu Arabskim czy Oceanie Indyjskim. Przyjrzymy się kulisom pracy na statkach pasażerskich. A wszystko to za sprawą ciekawych, pełnych pozytywnej energii tekstów, napisanych barwnym językiem. Obejmują one okres lat 2010-2011. Jak wszystkie dobre teksty, nie tracą aktualności, choć w jakimś stopniu są zapisem chwili. Są przede wszystkim obrazem życia nieszablonowego człowieka i jego pasji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-29, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

"Dziennik pokładowy" to zbiór tekstów, które Tomasz "Seawolf" Mierzwiński publikował na swoim blogu. Jednak nie wszystkich. Wyborem tekstów do powyższej publikacji zajęła się Agnieszka Mierzwińska - jego córka. Niestety autor nie żyje od ponad roku i nie będziemy już niestety mieli sposobności zapoznania się z jego ubarwionymi humorem, momentami ironicznymi, niezwykle ciekawymi tekstami. Zapytacie się zapewne dlaczego je tak chwalę?


Przypadły mi do gustu z kilku powodów. Będąc kapitanem na wielu statkach autor snuje swą historię w formie dziennika, który obejmuje lata 2010-2011. Z racji tego, że miał wieloletnie doświadczenie przeżył niejedną przygodę, odwiedził mnóstwo miejsc (Spitsbergen, Grenlandia, Dania, Morze Śródziemne, Ocean Indyjski, Zatoka Adeńska, Morze Arabskie...) i właśnie w tej publikacji podzielił się swoimi przeżyciami z nami - czytelnikami. Bez odrobiny nudy wtrącił informacje dotyczące dowodzenia statkiem, wyjaśnił terminy słabo znane laikom w bardzo prosty sposób. Ponadto dowiedziałam się wielu szczegółów o zmieniającej się na przestrzeni lat narodowości załogi, o programach rozrywkowych dla turystów, o sposobach radzenia sobie załogi statku z piratami. Z tekstów bije pasja, optymizm, miłość do morza.


Całość czyta się przyjemnie i szybko. Krótkie wpisy przyśpieszają lekturę, a styl autora umila czytanie. Mierzwiński bardzo zgrabnie wplótł zdarzenia historyczne dotyczące konkretnych miejsc, odwiedzanych podczas wielu rejsów. Opowiedział to wszystko w taki sposób, że miałam wrażenie, że jestem jedną z pasażerek statku dowodzonego przez niego. Poza tym poznałam tu punkt widzenia doświadczonego wilka morskiego na różne kwestie (nie tylko związane z morzami i oceanami). Znalazłam tu dygresje na temat otaczającej nas rzeczywistości. W trakcie lektury wyłapałam mnóstwo bardzo zgrabnych porównań. Wszystko zostało uatrakcyjnione wieloma czarno-białymi fotografiami (na wszystkich autor jest zadowolony - uśmiecha się). Lektura niezwykle zaskakująca i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Mimo ogólnego pozytywnego wydźwięku pozycja momentami stawała się nieco nostalgiczna, sentymentalna. Autor często wspominał Kielecczyznę, za którą tęsknił podczas długich kontraktów na dalekich wodach. Polecam.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów