Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziewczyna o szklanych stopach

Shaw Ali

Ocena ( 7 osób )
4.1
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324133390
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Debiutancka powieść młodego brytyjskiego pisarza „Dziewczyna o szklanych stopach” bez wątpienia skazana jest na sukces. Ali Shaw z precyzją znawcy analizuje złożoność uczucia, jakim jest miłość. Przez stworzony przez autora czarno-biały świat przenika miłość mieniąca się nie tylko wszystkimi kolorami tęczy, ale przede wszystkim miłość ukazywana jako uczucie zastygłe w barwach szarości. „Dziewczyna o szklanych stopach”, mimo że utrzymana jest w klimatach znacznie odbiegających od rzeczywistości, okazuje się powieścią skłaniającą do głębokich refleksji i zastanowienia się nad kruchością, delikatnością i przemijalnością życia.

Midas Crook, mieszkaniec archipelagu St. Hauda’s Land pasjonuje się fotografią. Na czarno-białych zdjęciach uwiecznia prześwitujące przez dziką przyrodę wysp światło. Pewnego zimowego dnia poznaje tajemniczą dziewczynę w groteskowo wielkich butach – Idę MacLaird. Trudne uczucie rodzące się w sercach dwójki młodych ludzi musi natrafić na przeszkody. Nie tylko duchy przeszłości czają się, by skrzywdzić zakochanych, ale postępujące tajemnicze schorzenie Idy, przemieniające jej ciało w szkło sprawiają, że kochankowie nie mają chwili do stracenia.

„Dziewczyna o szklanych stopach” jest nie tylko portretem rodzącej się namiętnej miłości dwójki młodych ludzi. Ali Shaw chce pokazać, że to upragnione przez wielu ludzi uczucie może być także źródłem frustracji, zamknięcia się w sobie czy izolacji. Rozczarowani życiem, dojrzali bohaterowie powieści cierpią z powodu niespełnionej bądź utraconej miłości. Często żyją w wyimaginowanym świecie. Świecie cieni zmarłych kochanków czy radosnych wspomnień z krótkich chwil szczęśliwości. Autor serwuje czytelnikom sporą ilość naprawdę dogłębnej analizy ludzkich charakterów i zachowań w obliczu nadciągającej ku nim lub już przeżytej katastrofy.

Kluczowym zagadnieniem powieści „Dziewczyna o szklanych stopach” jest kruchość i przemijalność ziemskich spraw. Dany człowiekowi czas powinien być przez niego wykorzystany w jak najlepszy sposób, bowiem pewnego dnia może już nie być ku temu okazji. Bohaterowie kiedy zdają sobie z tego sprawę, przezwyciężają tłumiące ich lęki i wyruszają w ostatnią podróż, zamykając tym samym bolesne rozdziały własnego życia. Ida, tytułowa bohaterka, jest uosobieniem przestawianej przez autora kruchości. I choć czytelnik nie dowie się, z jakiego powodu bohaterka ulega tajemniczej transformacji, to książka będzie dla niego źródłem informacji, w jakim celu Ida zmienia się w szkło.

Na szczególną pochwałę zasługuje stworzony przez autora mroźny, tajemniczy klimat archipelagu. Zima i wszechobecny przeszywający chłód doskonale oddają atmosferę zgubionych, stygnących uczuć. Także zimowa kolorystyka – biel śniegu i czerń nagich drzew wspaniale współgrają ze zmieniającym się w szkło, przezroczystym ciałem Idy. Autor tworzy archipelag jako miejsce, gdzie żyją tajemnicze stworzenia – zwierzęta albinosy, wielkie jak pięść ważki czy byczki o skrzydłach ciem. Świat Shawa zaskakuje realnością w swojej nierzeczywistości. Lektura „Dziewczyny o szklanych stopach” to jak wędrówka w nieznane, stopniowo odkrywająca podróżnym wciągającą i pasjonującą tajemnicę.

Także kreacje bohaterów, ich osobowości, problemy, z jakimi się zmagają, czy kryzysy, jakie przechodzą, są opisane w niezwykle realistyczny, często niepokojący sposób. Autor, ukazując swoich bohaterów, subtelnie balansuje na granicy prawdy i fikcji. Każda z postaci ma w sobie coś nierzeczywistego, każda też obarczona jest trudną przeszłością. Bohaterowie stoją wobec alternatywy – albo poddadzą się swoim lękom i obawom, jednocześnie przegrywając walkę, albo stawią im czoła i wygrają.

Język, jakim posługuje się autor w „Dziewczynie o szklanych stopach”, przywodzi na myśl zarówno snujące się, subtelne wiersze, jak i tajemniczą rzeczywistość znaną z powieści fantasy. Często długie opisy przyrody czy uczuć bohaterów zabierają czytelnika w świat niemalże magiczny. W powieści wszystko zdaje się być zawieszone pomiędzy jawą a snem, pomiędzy kolejnymi migawkami aparatu fotograficznego Midasa. Liczne retrospekcje tylko pozornie wprowadzają do powieści chaos. Spojrzenie w przeszłość bohaterów ukazuje zawiłości i trudności, z jakimi musieli bądź wciąż muszą się zmagać. Mimo że są w powieści fragmenty, które jednoznacznie wskazują, że „Dziewczyna o szklanych stopach” jest literackim debiutem, to jednocześnie zdecydowanie większa część książki wskazuje na autora jako doskonale zapowiadającego się pisarza.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015,
Piękna książka, aczklwiek miejscami męcząca i aż do przesady ,,naciągana", przesycona poetyckim językiem i potocznie rzecz ujmując- pełna farmazonów, przez co czytanie się wydłuża i zaczyna być trochę irytujące.
mimo to ksiązka podobała mi się i trzeba przyznać autorowi, że stworzył coś pięknego, mimo tych powyższych minusów- polecam.
lustitia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,mam na półce,
Myślę, że w tym wypadku można stwierdzić, że okładka i tytuł mówią o książce wszystko - ale nie od razu byłam tego taka pewna. Najpierw, zaraz po przeczytaniu tej powieści czułam rozczarowanie. Pomyślałam, że jej zakup to pieniądze wyrzucone w błoto, a czas (chociaż krótki) spędzony na jej czytaniu to zmarnowanie kilku godzin z życia. Takie było pierwsze wrażenie.
Teraz po jakimś czasie od przeczytania tej pozycji nie mogę sobie przypomnieć co mnie tak okrutnie do niej zniechęciło. Podejrzewam, że zachowanie jednego z głównych bohaterów - Midasa Crook'a - zamkniętego w sobie chłopaka, który próbuje patrzeć na świat przez obiektyw aparatu. Z drugiej strony mogło chodzić o ukazanie relacji Midasa i tytułowej bohaterki - Idy MacLaird, którą autor przedstawił w niesłychanie irytujący i nużący sposób. Tak. To by były te minusy.
Właściwie, gdyby z tego utworu wyciąć wszystkich ludzi i opisy relacji Midasa z rodzicami (-em), a zostawić jedynie opisy przyrody, szczątkową narrację, magiczne istotki i szalonego Fuwę byłaby to lektura bardzo przyjemna, na pograniczu legendy, mitologii i s-f. W dodatku świat przedstawiony zorganizowany jest na wzór mojego wymarzonego i wyidealizowanego miejsca do życia, gdzieś na północy, w okolicy skutej lodem, przykrytej śniegiem i owianej chłodem. Tak właśnie prezentuje się świat na (wymyślonym przez autora) archipelagu i wspominanej wyspie - St. Hauda's Land. Piękne opisy przyrody wśród której błąkają się zadziwiające, bajkowe stworzenia, świecące meduzy i zwierzęta albinosy sprawiają, że bardzo łatwo przenosimy się w przestrzeń stworzoną przez Shawa. Nastrojowe i zapierające dech w piersiach opisy maleńkich dziwadeł wprawiają w przyjemny stan spokoju, idylli i zdziwienia jednocześnie.
A co sprawia największy zawód? Zepchnięcie problemu z tytułu - czyli szklanych stóp na drugi plan. Sądziłam, że tytuł będzie jedynie metaforą, jednak okazuje się, że Ida jest chora - jej stopy powoli zamieniają się w zimne, gładkie szkło, które próbuje ukrywać w ogromnych buciorach. Do St. Hauda's Land przybywa w nadziei na ratunek - czy go znajdzie? Sprawdźcie.
godmyt plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane wcześniej,
Byłam ciekawa co może kryć się pod takim tytułem...nie powiem żeby mnie książka rozczarowała, ale i nie rzuciła na kolana.Historia dość abstrakcyjna choć nieźle się ją czyta.Przyznam jednak, że dla odmiany czasem warto przeczytać coś takiego, co skutecznie odrywa od realnego świata.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Do zdobycia,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytane,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziewczyna o szklanych stopach Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Dziewczyna o szklanych stopach Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Dziewczyna o szklanych stopach Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Dziewczyna o szklanych stopach Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
Okładka - Dziewczyna o szklanych stopach Bogowie Edenu
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów