Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziewczyna z sąsiedztwa

Laura Ellen Kennedy

Ocena ( 3 osoby )
3.7
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2010-06-09
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-61635-02-4
Liczba stron: 149
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Życiowe wybory

W związku nie ma miejsca na sekrety, kłamstwa i niedomówienia – one zatruwają serca i myśli swoim jadem. Co jednak w sytuacji, kiedy tajemnicą obdarzy nas ktoś bliski? Do kogo należy wówczas informacja – do osoby, której została powierzona, czy do tego, którego dotyczy?

Przed podobnym dylematem postawiła swoich bohaterów Laura Ellen Kennedy, autorka niezwykle mądrej i dojrzałej książki „Dziewczyna z sąsiedztwa”. Choć adresowana jest przede wszystkim do młodzieży, opowieść ta powinna znaleźć się w biblioteczkach wszystkich wierzących w szczerość, zaufanie i miłość.

My, dorośli, myślimy, że wielkie problemy, trudności i niepowodzenia są tylko naszym udziałem. Tymczasem, niezależnie od wieku, los potrafi płatać złośliwe figle i stawiać przed delikwentem nie lada wyzwania.  Przekonuje się o tym bohaterka „Dziewczyny z sąsiedztwa”, Eryka Mitford, licealistka zbliżająca się do podjęcia decyzji warunkującej dalsze losy. Na tle przygotowań do matury i walki o zdobycie jak najlepszych ocen, które zapewniłyby jej miejsce w Brighton na wydziale projektowania, specjalność moda i biznes, dziewczyna przeżywa swoją pierwszą prawdziwą miłość.

Niespodziewanie, po wielu latach przyjaźni z Jake'm  podczas balu z okazji Halloween, zaczyna pomiędzy nim i Eryką iskrzyć. Obydwoje mają błogosławieństwo Sally, siostry Jake`a i najlepszej przyjaciółki Eryki, toteż przyszłość wydaje się rysować w różowych barwach. Tyle tylko, że dziewczyny powoli zaczynają się od siebie oddalać, a łączące je silne więzi rozluźniają się. Sally znajduje sobie inne towarzystwo i choć przyczyną wydaje się związek Eryki, to prawda jest dużo bardziej bolesna.

Odkryta zdrada i kłamstwo jednego z rodziców niszczą szczęśliwe życie Sally, a zakazując Eryce wspominania komukolwiek o tej sytuacji, dziewczyna zatruwa nie tylko siebie, ale i przyjaciółkę. Nie potrafiąc uporać się z problemem, wpada w wir alkoholu, imprez i nieciekawych znajomości, a swój gniew i bunt nieomal przypłaca życiem.

Tymczasem Eryka stoi przed poważnym dylematem – czy zdradzić Jake`owi tajemnicę dotyczącą jego rodziców, czy też - postępując lojalnie wobec przyjaciółki - zachować milczenie? Niezależnie od tego, którą z dróg wybierze, ktoś będzie cierpiał, zatem dziewczyna jest zmuszona kierować się wyłącznie wyznawanymi wartościami by zminimalizować straty (albo chociaż próbować to uczynić).

Jakie rozwiązanie wybrała Eryka i jakie były jego konsekwencje? Tego dowiecie się z przepięknej i ciepłej książki autorstwa Kennedy. „Dziewczyna z sąsiedztwa”, choć to objętościowo niewielka, napisana prostym językiem historia zwyczajnych ludzi, niesie w sobie przesłanie i zmusza do refleksji. Problemy, z którymi stykamy się w opowieści o Eryce, mogą stać się również naszymi, warto wiec zawczasu rozpatrzeć możliwe warianty wyboru. Wyboru pomiędzy złym, a gorszym, jak to czasami w życiu bywa…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
lekka, zabawna opowieść na lato
ARTa plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Wydaje się ok.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rozczytana Linia koment
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów