Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziwne zwierzęta

Lotta Olsson, Maria Nilsson Thore

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2012-04-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-016-1
Liczba stron: 108
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Świat zwierząt jest tajemniczy i niezwykle fascynujący. To największe oraz najbardziej zróżnicowane królestwo żywych organizmów obejmuje prawie półtora miliona współczesnych gatunków, a najstarsze znaleziska kopalne datują się na okres sprzed sześciuset trzydziestu milionów lat. W książce Dziwne zwierzęta Lotta Olsson zebrała ciekawe informacje, wskazujące na istnienie gatunków osobliwych, rzadko spotykanych i mało popularnych. W celu łatwiejszego zrozumienia oraz zapamiętania podanych treści, rolę dociekliwego narratora przyjął mrówkojad, charakteryzujący się gęstym futrem, długim ogonem, a także wydłużoną głową z wąskim ryjem.


Wraz z bohaterami czytelnik bierze udział w zorganizowanym na szeroką skalę leśnym konkursie. Pięknie wykonany plakat zakładał udział tylko i wyłącznie tych zwierząt, których cechy charakterystyczne pozwalały na zaklasyfikowanie ich do grupy ubiegających się o zwycięstwo. Przyznać trzeba, że organizatorzy mieli sporo pracy, bowiem kandydatury napływały obficie, i to na dodatek z wszystkich stron świata. Wszystkie propozycje były godne szczególnej uwagi oraz pozytywnego rozpatrzenia.


Towarzysząc mrówkojadowi i rudej orzesznicy w analizowaniu wciąż nowych zgłoszeń, czytelnik poznaje okazy warte przyjrzenia się im z bliska: pangolin w pancerzu z łusek, nurkujący na dwadzieścia metrów wgłąb nosacz, bezbłędnie sterujący ogonem dziobak, połyskujący metalicznie żuk gnojowy, a także hodowany do towarzystwa grzywacz chiński nagi oraz umierające o zachodzie słońca jętki to gatunki mało popularne, jednak warte zainteresowania. Obok nich wystąpiły i takie, których znajomością może poszczycić się każdy z nas. Któż bowiem nie słyszał o mającej cztery żołądki krowie, małej i udomowionej śwince morskiej czy żyjących w doskonale zorganizowanej społeczności ruchliwych mrówkach?


Książkę Lotty Olsson z powodzeniem można nazwać przewodnikiem po fascynującym świecie zwierząt. Zwyczajna z pozoru okładka kryje ogrom wiedzy. Wyraźne i kolorowe ilustracje autorstwa Marii Nilsson Thore potwierdzają opisane cechy, charakteryzujące poszczególne zwierzęta, co czyni lekturę jeszcze bardziej interesującą. Przeznaczona dla dzieci i młodzieży, uczy wyrozumiałości dla tych, którzy wyglądają lub myślą inaczej. Mądrość i dowcip, jakim posłużyła się autorka, w pełni satysfakcjonują sięgających po lekturę. Skorzystają z niej również rodzice, nauczyciele i wychowawcy, których zadaniem jest pełne odpowiedzialności wprowadzanie młodego człowieka w piękny w jego różnorodności świat.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Półka moich chłopców,
Zabawna i mądra opowieść o tym jak pięknie się różnimy. Pewien mrówkojad, z pomocą swej przyjaciółki nornicy próbuje dociec, czy jest najdziwniejszym stworzeniem na świecie. W toku zabawnej i przemyślanej narracji znalazło się miejsce na charakterystykę kilku naprawdę dziwacznych stworzeń, przy czym opisy tychże zdecydowanie nie są nudnymi wyjątkami z leksykonu zwierząt.

Uśmiałam się i wzruszyłam. Zarówno mój pięciolatek, jak i nadpobudliwy dwulatek słuchali z niespotykanym zaciekawieniem. Wielokrotnie przeglądaliśmy ją wspólnie, zachwyceni rysunkami i estetyką wydania. Choć, po kilku przytuleniach przez młodszego słuchacza kartki straciły na świeżości. ;)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziwne zwierzęta Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Dziwne zwierzęta Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Dziwne zwierzęta Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Dziwne zwierzęta Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Dziwne zwierzęta Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów