Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dżozef

Jakub Małecki

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-01-12
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7747-255-2
Liczba stron: 383
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kalakirya
Zawsze mam problem z książką, która doczekała się dużej ilości recenzji, bo chociaż w gruncie rzeczy zgadzam się z większością, to mimo wszystko chciałabym napisać o niej co odkrywczego. Po chwili namysłu zwykle dochodzę do wniosku, że nie ma nic złego w tym, że moje spostrzeżenia  pokrywają się z wrażeniami i opiniami innych. To chyba nawet dobrze, bo dzięki temu jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że dana książka jest świetna, tak jak to miało miejsce w przypadku ostatniej powieści Jakuba  Małeckiego. Ale od początku...
 
Jakub Małecki ma na swoim koncie kilka powieści i kilkanaście opowiadań, dlatego dziwi mnie, że dopiero teraz o nim usłyszałam. Myślę, że głównym powodem mojej niewiedzy jest fakt, że wszystko co dotychczas napisał ten młody autor klasyfikowane było jako fantastyka, bądź literatura grozy, a ja rzadko po tego typu literaturę sięgam. Jego ostatnia książka z powodzeniem mogłaby stanąć na półce z tabliczką „fantastyka”, gdyby nie to, że fantastyka występuje tam jako jeden z ważniejszych, ale nie jedynych elementów.
 
Tym, co przyciągnęło mnie w pierwszej kolejności do książki Małeckiego, była niesamowita okładka z widniejącym na niej kozłem. Następny w kolejce był zaskakujący opis pokrótce nakreślający, z czym potencjalny czytelnik będzie miał do czynienia.
 
Realizm magiczny? Koszmar klaustrofobika? Jako że lubię pomieszanie rzeczywistości z fikcją, nie mogłam pozostać dłużej obojętna wobec najnowszej powieści Małeckiego, która to bezpowrotnie wciąga niemal od pierwszej strony. Dalej jest już tylko lepiej za sprawą wielu elementów, które autor niezwykle umiejętnie łączy ze sobą sprawiając, że żaden nadmiernie nie dominuje nad całością. Fikcja jest odskocznią od rzeczywistości, do której zawsze wracamy na czas, dzięki czemu oba światy uzupełniają się w dosyć ciekawy i oryginalny sposób. I na tym nie kończy się wyjątkowość książki Małeckiego. Poza tą mieszanką jest jeszcze nietypowy styl, w którym wulgaryzmy występują obok cytatów z Conrada.
 
Dawno nie czytałam tak wyrazistej powieści, której akcja nie zatrzymuje się ani na moment, czym zresztą Małecki podbił moje serce. Równie ważni są tutaj bohaterowie, których autor niezwykle dokładnie odmalował na kartach powieści. To oni są najmocniejszą stroną książki – zaraz po fabule, która z każdą kolejną stroną zaskakuje nas czymś nowym i nieoczekiwanym.
Trudno tę powieść jednoznacznie zaklasyfikować – za każdym razem pojawia się element, który otwiera kolejną szufladkę. A to prosty język, który przypina „Dżozefowi” łatkę powieści dresiarskiej, a to odrobina napięcia rodem z powieści sensacyjnej, bądź  horroru, a to trochę przemyśleń, nad którymi warto się zatrzymać. Na pierwszy rzut oka iście karkołomne połączenie, które o dziwo ani przez chwilę nie zgrzyta, tworząc doskonałą całość, w której każdy element ma swoje miejsce i czas. Bez wątpienia polecam każdemu.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,polskie czytanie,Z własnej biblioteczki,
Po "Dygocie" jest to kolejna książka Małeckiego, która utwierdza mnie w przekonaniu, że warto czytać polskich autorów. Od pierwszych słów wciągnęłam się w historię blokersa Grzesia, który pewnego dnia ląduje w szpitalu. Poznaje tam p. Leszka właściciela firmy i p. Staszka, tzw Czwartego. Ich spotkanie zapoczątkuje niesamowite zdarzenia, godziny opowieści o życiu, o potworach, które każdy w sobie ma. Świetna książka!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dżozef Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Dżozef Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Dżozef Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Dżozef Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Dżozef Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów