Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Edukacja społeczno-przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym

Alina Budniak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-09-13
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 9788378506218
Liczba stron: 306
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Jeśli jako wychowawca w przedszkolu czy jako nauczyciel w młodszych klasach szkoły podstawowej mamy ambicję przygotować dzieci do funkcjonowania w społeczeństwie, jeśli chcemy wiedzieć, w jaki sposób opowiadać dzieciom o zasadach higieny, o ruchu drogowym czy wspólnie z nimi poznawać przyrodę, wielką pomocą okaże się dla nas publikacja książka „Edukacja społeczno-przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym” Aliny Budniak. To bowiem praktyczne kompendium wiedzy na temat najważniejszych zagadnień i tematów poruszanych na zajęciach w przedszkolu i szkole podstawowej oraz zbiór porad, jak uczyć o nich w sposób interesujący i ciekawy.

 

Poznawanie przyrody i kształcenie umiejętności funkcjonowania w otaczającym nas społeczeństwie to jedne z podstawowych elementów nauczania zintegrowanego. Wspomniane już higiena i zasady ruchu drogowego to elementy wiedzy niezbędnej każdemu dziecku, których znajomość zaważyć może na jego przyszłości. Nie mniej znaczące jest poznawanie świata i narzędzi pozwalających badać to, co nas otacza, bowiem pozwalają one zaspokoić i umacniać naturalną ciekawość dziecka. Dlatego właśnie tak ważne jest, by każdy absolwent kierunków pedagogicznych przygotowujący się do pracy w przedszkolu czy szkole podstawowej zyskał uporządkowaną i rzetelną wiedzę o sposobach nauczania podopiecznych w zakresie zagadnień społeczno-przyrodniczych.

 

Książka Aliny Budniak okazać się tu może nieocenioną pomocą. Autorka w sposób przystępny zawarła w publikacji „Edukacja społeczno przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym” podstawy nauczania o środowisku oraz metodyczne propozycje z nimi związane. Pisze więc o poznawaniu otoczenia społecznego, o zdrowiu, higienie, zasadach właściwego odżywiania, bezpieczeństwie w ruchu drogowym, poznawaniu i ochronie przyrody, ale też omawia możliwe zajęcia praktyczne przygotowywane dla dzieci – na przykład obserwacje związane z obserwacją pogody czy doświadczenia i eksperymenty zjawisk fizycznych czy chemicznych. Organizacja tego typu zajęć nieczęsta jest w polskich szkołach, dlatego właśnie zwrócenie przez autorkę uwagi przyszłych nauczycieli znaczenie obserwacji czy eksperymentu w procesie edukacyjnym okazuje się bardzo cenne.

 

Wypada zwrócić uwagę na bardzo przejrzysty układ poszczególnych rozdziałów. Zwykle, jeśli zachodzi taka potrzeba, Alina Budniak omawia najpierw podstawowe pojęcia związane z tematyką rozdziału, określa zakres programowy oraz cele i zadania edukacji dzieci w tym właśnie zakresie, a następnie przystępuje do opisu najważniejszych metod i form nauczania najbardziej odpowiednich dla danego tematu. Część praktyczna nie ogranicza się tu jednak wyłącznie do wymiaru edukacyjnego – Alina Budniak stara się nadto opisać określone elementy przynależące do materii wychowania, pokazując na przykład, jak można kształtować postawy proekologiczne i jak wzmacniać pożądane zachowania.

 

Dla wielu przyszłych nauczycieli nieocenioną pomocą okazać się mogą zawarte w załącznikach pytania, jakie mogą w przyszłości zadać dzieci na zajęciach. Pozwoli to na przygotowanie się z góry na takie sytuacje oraz znalezienie w zaproponowanej przez autorkę literaturze odpowiednio „podanych” odpowiedzi. Również wykazy publikacji na określone tematy skierowanych do dzieci młodszych mogą stać się bardzo przydatne w przyszłej pracy, a skorzystanie z nich pozwoli uczynić zajęcia prowadzone przez absolwentów kierunków pedagogicznych bardziej atrakcyjnymi.

 

Jest więc „Edukacja społeczno-przyrodnicza dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym” podręcznikiem naprawdę rzetelnym. Przejrzysty układ, rzetelny, lecz dość przystępny sposób przekazu informacji pozwolą łatwo odnaleźć odpowiedzi na nurtujące studentów pedagogiki i młodych nauczycieli pytania, zaś nacisk, jaki autorka postawiła na praktykę oraz bogactwo bibliografii pomocniczej, na jaką wskazuje Alina Budniak, pozwoli im przygotowywać swoje zajęcia w sposób atrakcyjny i godny najbardziej doświadczonych pedagogów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów