Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Efemeryda

Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz Jr.

Ocena ( 2 osoby )
3.5
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2011
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62465-08-8
Liczba stron: 268
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Koszmar na jawie

Jeśli myśl może wywierać wpływ na żywy organizm, czy nie mogłaby go też wywierać na rzeczy martwe i nieorganiczne? Czyż rzeczy, leżące poza nami nie mogłyby niezależnie od naszej myśli i świadomej woli reagować zgodnie z naszymi nastrojami i namiętnościami, na mocy tajemnej siły przyciągania lub dziwnego powinowactwa atomów?  (O. Wilde. „Portret Doriana Graya”).
Idąc tym tropem, czy nasze myśli mogą zmienić życie w koszmar, przenosząc nas w stan dziwnego niebytu na granicy jawy i snu? Czy to właśnie przydarzyło się Arturowi Gałeckiemu, doświadczonemu pilotowi, dla którego latanie było nie tylko pasją i spełnieniem dziecięcych marzeń, ale i hołdem oddanym ojcu? „Efemeryda” jest opowieścią o Gałeckim, a przy tym podniebną wyprawą z piekła rodem, podczas której ziszczą się wszystkie obawy i lęki, przytłaczając bohaterów historii. Tym samym Robert Cichowlas i Kazimierz Kyrcz Jr. swoją wspólną powieścią osiągnęli poziom, który porównywać można tylko do mistrzów pokroju Kinga.
Pojęcie efemeryda oznacza coś zmiennego, szybko przemijającego. Efemeryda to także tabelaryczne dane dotyczące przyszłych zjawisk astronomicznych. Powieść Cichowlasa i Kyrcza Jr. łączy w sobie obie te definicje ulotną myślą, złudzeniem, straszniejszym niż to sobie można wyobrazić. Koszmar zaczął się dla Gałeckiego w momencie, kiedy z takich drobnych, szybko przemijających zdarzeń wyłonił się obraz, zaburzając nie tylko odbiór rzeczywistości, ale mocno ją wykrzywiając.
Piekło zaczyna się dla pilota niewinnie, pozornie nic, co spotyka na swej drodze nie ma sensu. Czuje jednak, że wszystkie wydarzenia od chwili, kiedy odkrył, że ktoś przemeblował jego mieszkanie, pochował jego rzeczy, czy w ułamku sekundy zmienił lokum w zapuszczoną melinę były ze sobą ściśle powiązane. Irracjonalny lęk, który towarzyszy mu od pewnego czasu rośnie w siłę, utrudniając funkcjonowanie i komplikując relację z otoczeniem.
Gałecki zlekceważył jednak przeczucie i starając się zapanować nad strachem, zdecydował się zasiąść za sterami Boeinga 737 w wersji osiemset. Niepokój, który zagnieździł się w jego umyśle nie przeszkodził mu w odbyciu lotu do Girony, choć w głębi duszy był przekonany, że coś pójdzie nie tak. Nie mógł jednak przewidzieć, że zabiera ponad pięćdziesięciu pasażerów i załogę samolotu do miejsca, gdzie czas nie istnieje, a rzeczywistość jest niczym scena z krwawego horroru. Dziwna mgła, która pojawiła się tuż przed lądowaniem i kłopoty z identyfikacją lotniska są jednak niczym wobec tego, co zgotuje im wszystkim los.
Załamanie, zapętlenie sekund, dziwne stwory niczym z koszmarnego snu szaleńca i obezwładniająca niemoc wobec wypadków - wszystko to stawia nas w pozycji widza, który może jedynie krzyczeć za strachu. „Efemeryda” jest bowiem niekończącym się horrorem, na który składa się niepowtarzalna, mroczna atmosfera i lęk, narastający w nas z każdą stroną. Robert Cichowlas i Kazimierz Kyrcz Jr. stworzyli powieść, która porwie nawet najbardziej krytycznie nastawionych do gatunku czytelników, zabierając ich w świat, gdzie rzeczywistość przybiera różne, niekoniecznie przyjemne formy. Autorzy z niezwykłym wyczuciem przechodzą od opisów codzienności, relacji damsko-męskich i analizy psychiki bohatera do najbardziej niewyobrażalnych potworności, mogących być wytworem jedynie skrzywionej psychiki. To zło, które pojawia się w książce, nie jest jednak majaczeniem szaleńca, ale namacalnym dowodem na istnienie piekła. Bo jakże inaczej można nazwać to, co spotkało pasażerów Boeinga?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Okoliczności sprawiły, że nie mogłem - z braku miejsca - wziąć ze sobą Folletta, więc zapakowałem do torby "Efemerydę", świeżo wygraną u Alicyi Rivard.
Znane nazwiska, wspaniała okładka, horror z serii Ja gorę wydawnictwa Oficynka.
Trudno powiedzieć, czy spodziewałem się potężnej dawki grozy, ufając raczej marce pisarzy i ich wyobraźni. Lekturę wchłonąłem z dużym zaskoczeniem i przyjemnością, bo okazało się, że etykieta horror jest w tym przypadku bardzo pojemna.

Oto blurb wydawcy:
Myślisz, że najgorsze już minęło? Twój koszmar dopiero się zaczyna! Zwłaszcza jeśli jesteś pasażerem pewnego samolotu...
Artur Gałecki, ceniony i doświadczony pilot, czuje narastający niepokój. Ktoś próbuje go zastraszyć, bywa w jego mieszkaniu, kiedy go nie ma, przestawia meble, zmienia ułożenie obrazów. Złe przeczucia Artura potęgują się, osiągając kulminacyjny punkt w czasie kolejnego rejsu, kiedy okazuje się, że są one jak najbardziej uzasadnione. Ogromnym wysiłkiem udaje mu się posadzić Boeinga 737 na nieczynnym lotnisku. Radość załogi i pasażerów okazuje się jednak przedwczesna...
Mroczne zdarzenia, narastająca groza i wszechogarniający lęk - wszystkie te elementy składają się na niepowtarzalną atmosferę ,,Efemerydy". Ten horror naprawdę Cię zaskoczy. Całkiem możliwe, że po jego lekturze już nigdy nie zdecydujesz się na żaden lot...

Tyle opis, który już wystarczyłby dla mnie na zachętę.
Można pisać o zaskoczeniu, spodziewać się go, ale i tak uderzy nas na odlew. Wizja obu autorów jest z początki niepokojąco surrealistyczna, niosąc nie tyle grozę, co niepewność co do konstrukcji rzeczywistości. Szukamy przyczyn, powodów, celu zmian, ale dostajemy jedynie więcej zagadek.
Dziwne zdarzenia, płynne przenikanie realiów w wizje, które okazują się być równie prawdziwe, podejrzliwa sąsiadka niczym złośliwy gnom czający się na progu...
Co dzieje się z Arturem? Jaką rolę odegra Dorian? Co stanie się w czasie lotu? Wydawca trochę wyręczył zdradzając fakt lądowania, ale sama sytuacja w samolocie jest świetnie zarysowana.
To właśnie różnorodność porwała mnie w tej książce - psychodeliczny surrealizm, groteska, obrzydzenie, zagadka, groza, niepewność, thriller - bo czym innym mógłby być zamknięty samolot za pasażerami... A jednak ten korowód dziwności radośnie pędzi naprzód, jako jedyną stałą przyjmując zmienność. Ten pierwiastek weird i pulpowość wspierane są przez wspaniałe, barwne opisy, które wręcz plują soczystością porównań, plastycznie tłocząc nam przed oczy straszne, nierealne lub obrzydliwe obrazy. Efekt jest tak realistyczny, że możemy niemal go dotknąć, usłyszeć i poczuć, barwy zalewają nas wraz z pojawianiem się plam krwi, błysków światła, czają się w cieniach rzucanych przez drzewa.
Nie brakuje tu też humoru, niczym szczypty przyprawy do smaku.
Bardzo dobrze wyważona powieść, nie przesadza z obrzydlistwami, pozwala szybować fantazji, pokazując grozę z lekkim przymrużeniem oka - niczym z przedziwnych komiksów. Swoją drogą Efemeryda aż prosi się o ekranizację, najlepiej niskobudżetową :)
Różnorodność jest niemal poetycka - nie tak jak w "Barze dla potępionych" K.P. Burke'a, tam bardziej grał język, ale przez rozmach wizji.
Zakończenie... nie wiem czy do końca mi pasowało. Podoba mi się, ale pozostawia, poza lekkim zaskoczeniem, pewien niedosyt. To chyba dobrze?
Na pewno sięgnę jeszcze po twórczość obu panów - udowadniają, że polski horror ma się dobrze, a tymczasem wracam do I Wojny i Folletta.
Juliette plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-11, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Przeczytane,
Katastrofa- i nie mówię tu jedynie o treści książki, ale także o tym, jak ją odbieram. Zwykle kończę wszystkie książki, które czytam, ale z tą było naprawdę ciężko. Chwilami miałam wrażenie, że to jakiś tani, niskobudżetowy film, jeden z tych, które wszyscy omijamy szerokim łukiem- pełny sztucznej krwi, plastikowych przebrań i, ogólnie rzecz biorąc, tandety. Wydarzenia były nieumiejętnie opisane, sztuczne i z pewnością nie wywoływały adekwatnych emocji- czasami miałam ochotę się śmiać. Zdecydowanie daleko mi było do dreszczyku emocji, a tym bardziej do strachu. Ta książka to, moim zdaniem, całkowity niewypał. Choć rzadko mi się to zdarza, naprawdę żałuję, że przeczytałam.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Efemeryda Czarownica
Patryk Majzel
Okładka - Efemeryda Czarna wołga
Maciej Żurawski
Okładka - Efemeryda Tajemnica Boga
Karina Krawczyk
Okładka - Efemeryda Pod podłogą
Karina Krawczyk
Okładka - Efemeryda Wóda i bala
Grzegorz Żurek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów