Egzorcyzm. Okultyzm i zjawiska paranormalne

Recenzja również na: https://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

Na temat egzorcyzmu powstało wiele filmów, książek i chyba nawet słyszałam piosenki.

A jak jest naprawdę?

Książka "Egzorcyzm" pochodzi z mało zachęcającego dla niektórych osób przewodników i książek religijnych. Ja znalazłam w niej jednak wiele opisanych historii osób opętanych, tych, które natknęły się na prawdziwe zło (w dodatku to prawdziwe historie!), dlatego książka nie była dla mnie absolutnie nieciekawa.

"Egzorcyzm", mimo że nie pisane były łatwym językiem (bo jednak jest to dość ambitna pozycja) i czasem musiałam się zatrzymać, żeby nad pewnymi rzeczami się zastanowić, nie był dla mnie czymś w rodzaju "muszę przeczytać, ale raczej CHCĘ".

W książce nie ma akcji, nie ma jako takiej fabuły- są lekcje, rozważania, nauki.Opisy historii, których Ojciec był świadkiem.

Pewnie wielu z was odpuści sobie lekturę tej książki- a ja to rozumiem. Nie jest to pozycja, po którą można sięgnąć od tak.

Odpowiedzcie sobie jednak na kilka pytań.

Ilu z was jednak wierzy w duchy? Ile osób wypowiedziało sformułowanie "nawiedzony dom"? Pewnie całe mnóstwo! Ja też znam kilka budynków, w których straszy (w jednym nawet spędziłam noc), ale co gdyby to była prawda?
Gdyby w nocy ktoś dusił was?
Gdyby szklanki się ruszały?
Gdyby osoba, która jest łagodna, nagle zaczęła robić rzeczy do siebie niepodobne?
Wiedzielibyście co zrobić? Do kogo się zwrócić? Jak się modlić?

Zdaję sobie też sprawę, że wielu z nas nie traktuje "tych rzeczy" poważanie.

Duch? Na pewno Kacper!
Poltergeist? Głośny duch?
Dusiołek? To u Leśmiana!

Często zbywamy takie sprawy, nie zajmujemy się duchowym wymiarem... A warto

Warto przysiąść.

Skupić się.

Pomyśleć.

Zastanowić.

Kiedy zaczynałam książkę nie spodziewałam się aż tak dokładniej relacji kapłańskiej. Książka bardzo subiektywnie pisana z punktu widzenia księdza egzorcysty.
W książce spotkałam się nie tylko z tym, jak ksiądz postrzega Egzorcyzm, ale i z tym jak świat postrzega Egzorcystów. Otóż okazuje się, że i w zamkniętej kapłańskiej społeczności są pewne widoczne tematy tabu - bo o Egzorcyzmach i Egzorcystach rzadko mówi się otwarcie. Okazuje się też, że wielu księży po prostu się na tym nie zna!

Miałam ogromny problem, żeby książkę przenieść na realia polskie, niestety, ale to chyba tylko dlatego, że dotychczas poznałam tylko jednego kapłana, który sprawę opętania, zła, potraktowałby z należytą powagą.

A jednak:

Polecam tę książkę każdemu, kto ma świadomość istnienia Boga.

Początek może być dla was trudny, ale dalej jest już tylko lepiej. Polecam!

Informacje dodatkowe o Egzorcyzm. Okultyzm i zjawiska paranormalne:

Kup książkę Egzorcyzm. Okultyzm i zjawiska paranormalne

Egzorcysta cz.2. Duchowa linia frontu
o. Jose Francisco C. Syquia0
Okładka ksiązki - Egzorcysta cz.2. Duchowa linia frontu

Diabeł umie się tak dobrze ukrywać, że wielu nawet nie wierzy, że on istnieje, że może atakować w sposób, który jest się w stanie wykryć za pomocą zmysłów...

Egzorcysta. Duchowa podróż
o. Jose Francisco C. Syquia0
Okładka ksiązki - Egzorcysta. Duchowa podróż

,,Dopadła mnie ohydna bestia, podobna do niedźwiedzia, gotowa mnie, leżącego, udusić" /fragment/ Wstrząsający pamiętnik egzorcysty! Szatan niszczy...

Forget Me Not
Julie Soto