Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę

Kim McKay i Jenny Bonnin

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2011-05-18
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7596-156-0
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Długoletnia obserwacja negatywnego wpływu działań każdego z nas na otaczającą rzeczywistość, zaowocowała zwróceniem uwagi na konieczność uczynienia czegoś, co przyniosłoby pozytywne zmiany, poprawiające życie na ziemi. Zauważono potrzebę traktowania tego wszystkiego, co nas otacza, w sposób bardziej przemyślany. Ważnym jest, by podjęte działania stanowiły proces długofalowy, bo tylko taki jest w stanie doprowadzić do poprawy obecnych warunków życia. I właśnie temu naglącemu zagadnieniu została poświęcona publikacja „Ekologiczne dzieciaki”, w której Kim McKay i Jenny Bonnin w ciekawej i zabawnej formie podają gotowe sposoby, przeznaczone do wykorzystania przez dzieci oraz dorosłych.

Książka zachęca do lektury od samego początku. Interesujące wprowadzenie opisuje niezwykłe fakty, nie tylko wzbudzające ogromne zainteresowanie, ale przede wszystkim będące przestrogą dla żyjących współcześnie oraz przyszłych pokoleń. Omówienie stu spraw, którym jak najszybciej należy poświęcić uwagę, jest propozycją nie do odrzucenia. Krok po kroku, powoli i stopniowo, czytelnik staje się coraz bardziej ekologiczny. Zmiany, którymi musi objąć swoje najbliższe środowisko i codzienne postępowanie, to: pokój, dom, otoczenie zewnętrzne, przyjaciele, szkoła, praca zespołowa, a także zakupy i wakacyjny wypoczynek.

Podane propozycje „fajnych rzeczy do zrobienia” umożliwiają przetwarzanie tego, co przeznaczone jest do wyrzucenia. Wykonanie „czegoś” z „niczego” jest więc sztuką tworzenia przedmiotów artystycznych, które mogą stać się udziałem nawet najmłodszych czytelników. Owe proste sposoby, wymagające systematyczności oraz trzeźwego myślenia, bez wątpienia przyczynią się do poprawy trudnej sytuacji środowiska naturalnego.

Wydawnictwo NATIONAL GEOGRAPHIC wydając publikację „pierwszej potrzeby”, zaklasyfikowało „Ekologiczne dzieciaki” jako sprawę przeznaczoną do natychmiastowej realizacji. By sprostać postawionym wymaganiom, autorki wzbogacają wiedzę młodego czytelnika o ekologiczne fakty. Przestają więc być tajemnicą ekstremalne warunki pogodowe, dwutlenek węgla, gazy cieplarniane i globalne ocieplenie, a także związana z nim wysoka fala oraz inne, trudne do opanowania zagrożenia.

Książka zaopatrzona jest w mnóstwo kolorowych zdjęć i rysunków. Różnobarwne kartki oddzielają od siebie poszczególne działy, w których szczegółowo zostały omówione aktualne problemy. Ciekawy dodatek stanowi „Ekoquiz dla ekologicznych dzieciaków”. Jego wynik wskaże na to, co każdy z czytelników ma jeszcze do zrobienia, by życie na ziemi było piękniejsze i szczęśliwsze. Uzupełnieniem jest również słowniczek oraz obszerny wykaz stron internetowych, umożliwiających zainteresowanym zgłębienie omawianego zagadnienia. Książka przeznaczona szczególnie dla dzieci sprawi, że przykład ich „ekologicznego” działania zaowocuje zmianą dotychczasowego sposobu życia, co przyczyni się do poprawy sytuacji środowiska naturalnego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów