Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ella zaklęta

Gail Carson Levine

Ocena ( 4 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2003
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-7278-103-6
Liczba stron: 275
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: sylka1993

Powieść Gail Carson Levine pt. „Ella Zaklęta” cieszy się wielką popularnością i doczekała się również adaptacji filmowej.Do przeczytania tej książki zachęciła mnie ciekawa okładka. Minęła godzina a ja już byłam w połowie tej fantastycznej lektury. Akcja dzieje się w bajkowym świecie, gdzie obok miast zamieszkałych przez ludzi są również miasta elfów, ogrów i olbrzymów. Główna bohaterka – Ella - po narodzinach dostała od wróżki Lucyndy dar posłuszeństwa – od tej pory dziewczynka musiała wykonywać wszystkie rozkazy. Gdy dorasta, zaczyna jej doskwierać to 'przekleństwo'. Na własną rękę rozpoczyna poszukiwania Lucyndy, aby ta odczarowała zaklęcie... Czeka ją po drodze wiele przygód... Książka dla dziewcząt – jak każda inna – zawiera również wątek miłosny... Ella zakochuje się w księciu Charze. A on prosi ją o rękę... Czy Ella się zgodzi? Przeczytajcie sami.Powieść ta bardzo mnie wciągnęła. Czytałam nie mogąc przerwać – chciałam jak najszybciej wiedzieć, czy wszystko skończy się dobrze, czy nie. Jedyne, co mnie zaskoczyło, to że pod koniec znalazłam wiele wspólnych elementów z bajką „Kopciuszek” - tam również były szklane pantofelki, które nie pasowały na żadną nóżkę oprócz nóżki głównej bohaterki, dziewczynka musiała usługiwać złej macosze i jej dwóm wrednym córkom (tutaj Mama Olga, Alda i Oliwia), odbył się bal organizowany przez księcia, gdzie wszystkich zachwycała Ella. W „Kopciuszku” było podobnie. To zbieg okoliczności, czy celowy zabieg autora? Nie wiem.. Mimo wszystko powieść bardzo mi się podobała. Dawniej nie sięgałam po książki, gdzie akcja działa się w bajkowym świecie, wczoraj zrobiłam wyjątek – i nie żałuję. „Ella zaklęta” jest jedną z najlepszych książek, jakie miałam szansę przeczytać. 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,


„Ella zaklęta” jest to powieść typowo dla dzieci tak do dwunastego roku, ale mimo, że mam prawie siedemnaście  lat książka mnie zachwyciła. Opowiada historię dziewczyny żyjącej w innym świecie. W świecie magii, wróżek, elfów i ogrów.  Niestety Ella zaraz po narodzeniu zostaje ‘obdarowana’ przez wróżkę Lucinde dość specyficznym darem, mianowicie jest to dar posłuszeństwa. Musi wykonać każdy rozkaz, nieważne jak bardzo byłby głupi. W wieku piętnastu lat główna bohaterka zostaje bardzo dotkliwie dotknięta przez los – umiera jej mama. Była to jedna z dwóch osób które wiedziały o jej przekleństwie. Ostatnim rozkazem matki przed jej śmiercią jest to aby Ella nigdy nie wyjawiła nikomu swego sekretu, aby ten nie został wykorzystany przeciwko niej.


Książkę bardzo szybko się czyta i na długo zostaje ona w pamięci, nie da się jej tak łatwo z niej wymazać. Historia dziewczyny jest bardzo ciekawie opisana. Ciekawym zabiegiem jest podobieństwo do niektórych tradycyjnych bajek, takich jak „Kopciuszek”. W końcu szklany pantofelek, znaleziony wcześniej przez Ellę i Charla w starym zamku pasuję tylko na główną bohaterkę, Ella musi użerać się z dwiema wrednymi przyrodnimi siostrami i złośliwą macochą spragnioną bogactwa. Moją ulubioną postacią jest  książę Charl, mimo, że na pogrzebie matki Elli widzi ją po raz pierwszy, zakochuję się w niej od pierwszego wejrzenia. Jest nią zafascynowany i gdy nadchodzi właściwy moment prosi Ellę o rękę. Jednak główna bohaterka ma bardzo ważny powód aby nie tak łatwo przystać na tę propozycję.


Na podstawie książki Gaila Carsona Levine powstał film o takim samym tytule. Mimo, że film jest adaptacją powieści jest zupełnie różny od pierwowzoru. Jest bardziej unowocześniony, z akcentami XXI wieku (fanki księcia, ruchome schody). Film jest na pewno interesującą pozycją dla tych którzy czytali książkę, ale nie ma szans dorównać słowu czytanemu.


Interesują bohaterką jest też wróżka Lucinda, która jest całkowicie przekonana o dobrodziejstwu swoich darów, uważa, że wszyscy obdarowani bardzo się z nich cieszą. Ale pomyślcie, czy młode małżeństwo obdarowane tym, że na zawsze będzie już razem jest szczęśliwe? Gdy się pokłócą nie będą mogli w spokoju przemyśleć swojego zachowania a to będzie prowadziło tylko do nieszczęścia w związku.


„Ella zaklęta” to bardzo interesująca pozycja dla wszystkich, niezależnie od wieku.


agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mimo, że jest to książka raczej dla dzieci to bardzo mi się spodobała. W sumie zawiera w sobie elementy kilku innych bajek m. in. Kopciuszka i pojawiają się w niej różne baśniowe stwory, takie jak: ogry, elfy czy wróżki ale to dodaje jej pewnego uroku. Oglądałam film zrealizowany na podstawie tej powieści i muszę przyznać, że w niektórych momentach film trochę bardziej mi się podobał za to w pozostałych (których było znacznie więcej) nadrabiała książka. Świetne było zjeżdżanie po poręczy schodów Chara i Elli i podobały mi się ich listy pisane do siebie, no i oczywiście magiczna księga wymiata, kto by nie chciał takiej mieć?
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2004-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,Mam,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ella zaklęta Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Ella zaklęta Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Ella zaklęta Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Ella zaklęta Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Ella zaklęta Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów