Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Emocje
Kup Teraz

Emocje

Tadeusz Ross

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9787374374279
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Edukacja maluchów w kwestii wyrażania i prezentowania uczuć jest zagadnieniem bardzo istotnym, ale równocześnie niezwykle trudnym. Tadeusz Ross w swojej kolorowej książeczce „Emocje” prowadzi najmłodszych czytelników przez gąszcz uczuć, tłumacząc i wyjaśniając rolę i cechy każdego z nich. Do publikacji Tadeusza Rossa dołączona jest płyta CD z nagraniami wierszy, które pojawiły się w książeczce, a które czytane są przez samego autora.

Książkę Tadeusza Rossa otwiera zabawny wierszyk o radości. Następnie czytelnik napotka gniew, a tuż za nim towarzyszącą mu często złość. Na kolejnych stronach książeczki goszczą raczej pesymistyczne emocje – smutek i żal. Wiersz o zazdrości wyprzedza utwór o miłości, jednak dalej młody czytelnik napotka już tylko pozytywne emocje. Najpierw będzie to podziw, następnie zachwyt, później wzruszenie, a książkę zamknie utwór dotyczący marzenia. Oprócz „emocjonalnych” wierszyków, Tadeusz Ross ułożył także utwór ogólnie opisujący emocje oraz wiersz o emocjach towarzyszących pożegnaniom.

„Emocje” to książka przeznaczona dla małych, uczęszczających do przedszkola dzieci. Publikacja Tadeusza Rossa uczy w dość prosty i żartobliwy sposób, jak kontrolować własne uczucia, kiedy i w jakich sytuacjach mogą się one pojawić i jaki wpływ najczęściej wywierają na osobę przeżywającą oraz na jej najbliższe otoczenie. Autor tłumaczy, aby raczej unikać gniewu i nie „zapraszać” go specjalnie do siebie. Ross wyjaśnia maluchom, co to jest wzruszenie i dlaczego może się ono pojawić w momencie, gdy mama mocno przytula swoje dziecko. „Emocje” to książeczka napisana w prosty i przystępny sposób, łatwa do interpretacji nawet przez bardzo małe dzieci. I chociaż wierszowane utwory nie są może z najwyższej półki, to jednak „Emocje” z pewnością przypadną maluchom do gustu.

Oprócz warstwy literackiej obecne są także w książce Tadeusza Rossa fantastyczne ilustracje. Ich autorka, Agnieszka Kłos, dołożyła wszelkich starań, aby w najlepszy, a zarazem najprostszy sposób ukazać najmłodszym czytelnikom uosobienia konkretnych emocji. I tak radość przybiera kształt uśmiechniętej dziewczynki i jej wesołego pluszowego niedźwiadka. Smutek wcielił się w postać przygnębionego kotka. Strach natomiast jest reprezentowany przez przerażonego stracha na wróble. Ilustracje są duże, zajmują całą stronę książki i stanowią tło, na którym nadrukowany jest, bardzo często w finezyjny sposób, tekst. Rysunki wykonane są pastelami, bez szczególnej dbałości o szczegóły, jednak doskonale wpasowują się w atmosferę książeczki.

Do papierowej wersji „Emocji” dołączona została płyta CD, na której nagrano wiersze autora. Dzięki temu maluch może bez ustanku i ciągłego zaangażowania rodziców do woli słuchać utworów Tadeusza Rossa, a z czasem być może sam zacznie je z radością recytować. „Emocje” to znakomita, charakteryzująca się sporymi walorami edukacyjnymi publikacja, która w prosty sposób pozwoli maluchom wyjaśnić skomplikowaną naturę ludzkich uczuć. Dodatkowo wspaniała warstwa graficzna publikacji pomoże dziecku w wyobrażeniu sobie, które z prezentowanych emocji są negatywne, a zatem należy ich unikać, a które – wręcz przeciwnie: są pozytywne i trzeba dążyć do ich jak najczęstszego przeżywania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów