Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Eragon

Christopher Paolini

Ocena ( 39 osób )
4.8
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2006-12-03
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-8900-486-4
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: valeska

Zaczynając myśleć o tej książce, chyba najbardziej początkowo skupiałam się na pytaniu: co tak naprawdę potrzebne jest do sukcesu powieści? W tym przypadku? Oczywiście niesamowita historia. I stwierdzenie to nie dotyczy jedynie treści „Eragona”. Dotyczy także samego faktu i sposobu, w jaki ona zaistniała. Kolejnym pytaniem było to, co jest bardziej z tych dwóch rzeczy fascynujące dla ludzi, którzy promują powieść fantasy Christophera Paoliniego. Nie da się ukryć, iż fakt, że to piętnastolatek stworzył takie dzieło oraz to, że jego rodzice włożyli wiele wysiłku w początkowych fazach jej „zaistnienia” jest doskonałym chwytem. A treść? Zostaje gdzieś na drugim planie. Historia smoka i jego jeźdźca przegrała z historią autora? Co może zrobić piętnastolatek, który do tej pory jedynie słyszał szczątki legend o smokach i ich jeźdźcach, a teraz nagle sam staje się właścicielem jaja, a w końcu… smoka, jeśli nie zaopiekować się nim? Oczywiście jako jedyny na świecie, jakby się wydawało, właściciel smoka nie może być pozbawiony szeregu przygód. Z tego samego powodu ściąga na siebie uwagę tych „niedobrych”, którzy depczą im po piętach, tworząc oczywiście niezastąpiony motyw wędrówki- ucieczki [?]. A ucieczek jest tu sporo, zwłaszcza biorąc pod uwag? niezbyt przyjaznych Urgali, którzy depczą im po piętach. Jako że Saphira została przeznaczona młodemu Eragonowi, para ta tworzy zgrany duet. Smoczyca wiernie postanawia pomóc Jeźdźcowi w zemście za śmierć wuja. Paolini jest osobą wychowaną na literaturze typu fantasy. Zafascynowany nią stworzył swoje dzieło wydawać by się mogło posługując się znanymi sobie schematami. Momentami ma się wrażenie, że główny bohater jest postacią bez ikry. Zawsze ktoś inny wie „coś” lepiej od niego i mówi mu, co ma zrobić. Właściwie to nic dziwnego, w końcu do tej pory wiódł nudne życie i nagle znalazł się w tak innej sytuacji. Oczekiwałabym jednak w kolejnych tomach jego większej indywidualności. „Eragon” to z pewnością jedna z tych książek, do których przeczytania nie trzeba być fanem fantasy, mimo iż ta właśnie taki gatunek reprezentuje. Nie przesadzę mówiąc, że może przeczytać ją każdy, od tak, bajka do poduszki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Regalia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,Coś do powiedzenia mam,
Fascynująca opowieść... do połowy książki. Dalsze sercowe rozterki nużą.
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Napisana przez 17 - latka powieść, rozgrywająca się w magicznym świecie.
Książka opiera się na znanym czytelnikom archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania , poszukiwania nauczyciela i spełnieniu misji. Napisana bardzo płynnie, ciekawie i nie pozwoli Ci się od niej oderwać
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Barwna opowieśc o chłopcu imieniem Eragon, żyjącego w wiosce Carvahall w dolinie Palancar.
Gdy pewnego dnia podczas polowania odnajduje w lesie dziwny kamień o żyłkowatych wgłębieniach, rozpoczyna się jego przygoda. Pewnej nocy okazuje się, że to o czym myślał, że jest jakimś szlachetnym minerałem było w rzeczywistości jajem smoka. Gdy zwierzę wykluło się chłopak miał pełne ręce roboty. Dzięki Bromowi- wioskowemu bajarzowi dowiaduje się więcej o tych magicznych stworzeniach i Smoczych Jeżdżcach. To również jemu zawdzięcza szczęśliwą ucieczkę przed nasłanymi przez króla Garbatoriksa- Ra' zacami. Tak postanawiają podązyc ich śladem, by zemścic się za zamordowanie wuja Eragona- Garrowa.
Kiążka sama w sobie ma dosyc prostą budowę i niezbyt skomplikowany język, co z pewnością świadczyc może o wielkiej uniwersalności i wyjaśnia tak wielką poczytnośc, nie tylko wśród młodzieży. Widac dobrze przemyślaną fabułę i wątki poszczególnych postaci. Mimo, że jest to debiut zaledwie 15 letniego młodzieńca, wciąga nas i zasysa w wir wydarzeń. Jedyną obiekcję można miec do zbyt oczywistej analogii dzieła, względem ,,Władcy Pierścieni"- Tolkiena.Znajdziemy tam bowiem elfy, krasnoludy, urgale, starożytne języki i runiczne pismo.
Eragon ma niewątpliwie wele wartości jako literatura sama w sobie. Jednak mocno utyka pod względem pomysłowości autora.
allergicto plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
CUDOWNA! Niewiarygodne,że autor miał 15 lat pisząc tą książkę, jest niesamowitna.
Simi_48 plusminus Linia koment
,,Prawdziwa odwaga polega na tym, by żyć i cierpieć za to, w co wierzysz.''
Mam duży podziw dla autora powieści. Widać, że napisana jest przez mało doświadczonego pisarza, dlatego przymknęłam oko na kilka niedociągnięć. Mimo wszystko "Eragon" to powieść pełna emocji, przygód i fantastycznych postaci. Christopher Paolini przedstawił w Eragonie wspaniały świat, pełen różnorodnych wydarzeń i bohaterów. Niektóre wydarzenia były zbyt łatwe do przewidzenia, ale mimo wszystko książka jest bardzo ciekawa i udana, jak na tak młodego pisarza. Polecam każdemu, kto lubi czytać fantastykę, a tym bardziej temu, kto uwielbia smoki.
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2007-04-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
książka napisana prostym językiem bardzo przyjemna i lekka jak cała seria, chociaż w późniejszych częściach już można dostrzec inny styl pisania, ale również lekki i przyjemny
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
O książce dowiedziałam się za sprawą filmu i chociaż nie był on jej wierną kopią (wręcz przeciwnie pewne rzeczy reżyser wziął dosłownie z kosmosu) będę miała do niego sentyment.
Co do samej powieści.. zawiera wszystko to, co kocham w takich książkach.. przyjaźń, której nie jest w stanie nic pokonać, wierność sobie i własnym przekonaniom, a także walka w słusznej sprawie nierzadko okrojona krwią, łzami i śmiercią.
Zdecydowanie polecam tym, którym nie przeszkadza, że jest to kolejna powieść o Elfach i wszechogarniającej magii.
byska1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam,
Świetna, wciągająca książka :) Nie mogłam się od niej oderwać, Smok Saphira, elfy i jeden mały chłopiec imieniem Eragon, a wokół tyle czekających na nich niebezpieczeństw.
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-23, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,


Christopher Paolini amerykański pisarz włoskiego pochodzenia, o którym swego czasu było bardzo głośno w czytelniczym świecie. Wychowywał się w stanie Montana, gdzie za sprawą kursów korespondencyjnych, w wieku 15 lat ukończył szkołę średnią. Właśnie wtedy rozpoczął on pracę nad swoją debiutancką książką, która stała się pierwszą częścią cyklu zatytułowanego Dziedzictwo. Książka szybko wspięła się na szczyty tak prestiżowych list jak bestsellery New York Timesa, zdobyła szereg wiernych czytelników, a samego Paoliniego okrzyknięto cudownym dzieckiem. Niedługo później zaczęły się pojawiać zdecydowanie bardziej krytyczne głosy. Serii zarzucono komercyjność, przewidywalność i płytkość, a ogromny sukces tłumaczono umiejętnościom marketingowym rodziców młodego pisarza, będącymi właścicielami wydawnictwa, w którym książka została wydana. Jak jest więc naprawdę z tym „Eragonem”? Czy warto poświęcić czas na jego lekturę czy też jest to kolejny, mało wartościowy, napompowany do granic możliwości „bestseller”?


Akcja książki rozgrywa się w krainie Alagaësii, a jej głównym bohaterem jest młody chłopiec o imieniu Eragon. Początkowo nic nie zapowiada, że może on stać się kimś wyjątkowym. Wszystko zmienia się w chwili, gdy przypadkowo trafia na tajemniczy, niebieski kamień. Początkowo liczy na to, że znalezisko uda mu się sprzedać i w ten sposób wspomóc finansowo wychowującego go wuja. Niestety nigdzie nie udaje się znaleźć godnego nabywcy. Eragon zatrzymije więc kamień i już niedługo później przekonuje się, że znalazł się w posiadaniu czegoś o wiele bardziej niezwykłego, niż początkowo zakładał. Kamień okazuje się bowiem być jajem, z którego wykluwa się mała smoczyca, którą chłopiec obdarza imieniem Saphira. To jednak dopiero początek jego niezwykłej przygody. Już wkrótce zmuszony jest opuścić swoje rodzinne strony jako jeden ze Smoczych Jeźdźców. Jak potoczą się jego losy dowiecie się z lektury „Eragona” jak i kolejnych części serii.

Nie ulega wątpliwości, że książka należy do tych, które już od pierwszych stron wzbudzają zainteresowanie modego czytelnika. Prosty język sprawia, że bardzo łatwo przeniknąć do świata, wykreowanego przez młodego pisarza. Mamy tutaj tajemnice, niebezpieczeństwa, sympatycznego bohatera, któremu z przyjemnością będziemy kibicować, niezwykłą przyjaźń pomiędzy zwykłym chłopcem i potężnym smokiem – jednym słowem wszystko, co potrzeba, by z chęcią poświęcić się lekturze. Z drugiej jednak strony zarzuty stawiane serii z całą pewnością są w dużej mierze zasadne. Czytelnik, który, podobnie jak młody pisarz, przeczytał już kilka książek z tego gatunku, szybko dostrzeże szereg podobieństw do innych powieści. Większość niezwykłych postaci jest wierną kopią stworzeń wykreowanych przez innych, bardziej doświadczonych pisarzy. Również postać głównego bohatera raczej nie wprawi w zdumienie. Niepozorny, ubogi chłopiec, który z dnia na dzień staje się kimś absolutnie wyjątkowym – podobnych bohaterów w czytelniczym świecie pojawiało się i nadal pojawia naprawdę wiele. Jeżeli więc poszukujemy książki, która ma dostarczyć nam wielu zaskoczeń, „Eragon“ nie będzie zbyt dobrym wyborem. Z drugiej jednak strony Paoliniemu nie można odmówić talentu i wyobraźni. Nawet jeśli jego powieść garściami korzysta z innych, znakomitych pozycji, udało mu się stworzyć zajmującą i zgrabnie skonstruowaną całość, która z całą pewnością może podobać się młodym czytelnikom. To pozycja która nie wymaga szczególnie dużego wysiłku intelektualnego, za to wywołuje wiele emocji i dostarcza sporej dawki dobrej rozrywki i choćby z tego powodu warto zwrócić na nią uwagę. I choć „Eragon” nie ma najmniejszych szans, by zostać okrzyknięty arcydziełem, to całkiem dobry pomysł na prezent dla młodego mola książkowego. Jestem przekonana, że wielu z nich z chęcią zatraci się w niezwykłym świecie młodego, Smoczego Jeźdźca. Zachęcam.

aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Ulubione,
Jak dla mnie podstawa fantasy - świat który naprawdę wciąga. Plusem jest to że ksiązka ciągle trzyma w napięciu, i pragniesz coraz szybciej czytać aby wiedzieć co stanie się dalej. Bardzo podoba mi się słowniczek z tłu książki odnośnie pojawiających się języków - fajna sprawa :) Gorąco polecam
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Uwielbiam powieści fantasy i sięgam po nie zawsze w wolnych chwilach. Niedawno natknąłem się na powieść napisaną przez piętnastoletniego pisarza, Christophera Paolini. Powieść wciąga już od pierwszych stron, w których przedstawiono, zastawioną pułapkę na elfy. I chociaż książka została wydana osiem lat temu, to dopiero teraz miałem przyjemność zapoznania się z książką. A teraz zapraszam Was do krótkiej recenzji tej książki.

Eragon to chłopiec, który pomaga w gospodarstwie swojej przybranej rodzinie. Chłopiec uwielbia wspinać się po górach. Gdy pewnego razu podczas krótkiego wypadu do gór znajduje kryształ. Nie potrafiąc ocenić wartości kamienia, zabiera go do miasta, by wymienić go na żywność. Pewien sprzedawca w Carvahall lubi robić ludziom na złość i jest przesądny i nie sprzedaje Eragonowi towaru, bo chce mu zapłacić kamień z Kośca, z którego nikt "nie wraca". Na szczęście pomaga mu kowal i wszyscy rozchodzą się. Gdy do wioski przyjeżdżają handlarze, Eragon udaje się do jubilera, by wycenił klejnot. Jakie jest zdziwienie chłopca i handlarza, gdy okazuje się, że kryształ jest w środku pusty! Zszokowany chłopiec udaje się do karczmy i wysłuchuje opowiadania barda. Pewnej nocy budzi go hałas. Poszukując źródła hałasu, zauważa, że kryształ porusza. Nagle, wykluwa się z niego... smok! Eragon zaczyna ją wychowywać i... więcej nie powiem:)

,,
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2013,
Uwielbiam powieści fantasy i sięgam po nie zawsze w wolnych chwilach. Niedawno natknąłem się na powieść napisaną przez piętnastoletniego pisarza, Christophera Paolini. Powieść wciąga już od pierwszych stron, w których przedstawiono, zastawioną pułapkę na elfy. I chociaż książka została wydana osiem lat temu, to dopiero teraz miałem przyjemność zapoznania się z książką. A teraz zapraszam Was do krótkiej recenzji tej książki.

Eragon to chłopiec, który pomaga w gospodarstwie swojej przybranej rodzinie. Chłopiec uwielbia wspinać się po górach. Gdy pewnego razu podczas krótkiego wypadu do gór znajduje kryształ. Nie potrafiąc ocenić wartości kamienia, zabiera go do miasta, by wymienić go na żywność. Pewien sprzedawca w Carvahall lubi robić ludziom na złość i jest przesądny i nie sprzedaje Eragonowi towaru, bo chce mu zapłacić kamień z Kośca, z którego nikt "nie wraca". Na szczęście pomaga mu kowal i wszyscy rozchodzą się. Gdy do wioski przyjeżdżają handlarze, Eragon udaje się do jubilera, by wycenił klejnot. Jakie jest zdziwienie chłopca i handlarza, gdy okazuje się, że kryształ jest w środku pusty! Zszokowany chłopiec udaje się do karczmy i wysłuchuje opowiadania barda. Pewnej nocy budzi go hałas. Poszukując źródła hałasu, zauważa, że kryształ porusza. Nagle, wykluwa się z niego... smok! Eragon zaczyna ją wychowywać i... więcej nie powiem:)

Język powieści jest lekki i prosty, przez co bardzo szybko się czyta. Czcionka jest niezbyt duża, a tekst jest napisany prawie na całą szerokość kartki, a mimo to bardzo szybko pochłonąłem powieść.
Fabuła jest tajemnicza i zawiła. Gdy jakąś osobę podejrzewaliśmy, że jest wrogiem tak naprawdę był przyjacielem i na odwrót. Często mi się zdawało, że już nic się ciekawego nie zdarzy, a tu autor "wyskakuje" ze zwrotem akcji. Przez takie zwroty, dalej nie mogę spać, a Eragon i jego smok śnią mi się po nocach, wykonując coraz nowe misje dla Vardenów.

Podsumowując. Powieść Christophera Paolini to świetna powieść fantastyczna, którą bardzo szybko się czyta. Mimo bardzo młodego wieku napisał powieść, którą bardzo szybko się czyta i teraz nie dziwię się, że pisarza nazwano Aleksandrem Wielkim literatury. Gorąco polecam!
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-22, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kiepska książka. Nie polecam.
Stefanek Linia koment
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kasiarej123 Linia koment
Przeczytane:2016-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Cartercon Linia koment
Przeczytane:2016-03-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Lorelei Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
aga95 Linia koment
Przeczytane:2015-11-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Fanatyko Linia koment
Przeczytane:2015-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
baczmus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-04-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
oliwia1125 Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,
MechaOwca Linia koment
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2011-08-18, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,
bitterlady Linia koment
Na półkach: Czytam,
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Na półkach: Przeczytałem,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czarnymarzyciel Linia koment
Przeczytane:2012-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
aniaraven Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,porzucone,
chabrowacczyteln Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nefmi Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Gracenta Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aggi Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Juliette Linia koment
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,
Magnolis Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów