Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Estreicherowie. Kronika rodzinna
Kup Teraz

Estreicherowie. Kronika rodzinna

Grzybowska Krystyna

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308044506
Liczba stron: 486
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

O przeszłości słów więcej niż kilka

Estreicherowie to zasłużona dla polskiej kultury rodzina krakowskich uczonych. Ich wspólnym dziełem była „Bibliografia Polska”, rozpoczęta przez Karola Estreichera, kontynuowana przez jego syna, Stanisława i zakończona przez wnuka, Karola.

Kronika rodzinna Estreicherów jest ostatnim dziełem Krystyny Grzybowskiej, tłumaczki i pisarki, a śmierć zabrała ją w chwili kończenia tej wspaniałej sagi. To dzięki Grzybowskiej możemy zagłębić się w książkę „Estreicherowie. Kronika rodzinna”, będącą prawdziwym kompendium wiedzy o minionych czasach, wielkich ludziach i ich dokonaniach.

Autorka jest córką wielkiego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stanisława Estreichera, ofiary obozu koncentracyjnego Sachsenhausen-Oranienburg. Sucha wiadomość przekazana jego żonie: Ehemann am Herztod verstorben ("Małżonek umarł na serce"), podpisana przez Lagerkommendanta, zakończyła twórczą naukową pracę mężczyzny. Przede wszystkim nie pozwoliła mu na ukończenie „Bibliografii Polskiej”, którą kontynuował, idąc w ślady swojego ojca Stanisława.

Grzybowska przedstawia nam nie tylko swoją rodzinę i przyjaciół, sporo w jej dziele jest też kultury, wnętrz wypełnionych pieczołowicie gromadzonymi przedmiotami i pamiątkami. Kolejne rozdziały kroniki nie powstałyby, gdyby nie rodzinna pasja zbieractwa, hobby kolekcjonerskie, przejawiające się w gromadzeniu listów i dokumentów. Powstałe w ten sposób archiwum odzwierciedla losy poszczególnych członków rodziny oraz epok, w których żyli.

Często mamy do czynienia ze zmianą w toku opowiadania, przenosimy się nawet do XVIII wieku. Historia rodziny rozpoczyna się od prapradziada autorki, Dominika á Paulo Oesterreichera z Moraw. Życiorys tego znamienitego malarza spisuje jego wnuk, a dzięki temu możemy wędrować z nim aż do Rzymu, jeszcze prowincjonalnego i ustępującego miejsca Neapolowi. Dominik zapisuje się do Akademii Świętego Łukasza i dostaje się pod opiekę Antoniego Rafaela Mengsa, czyli peintre de roi de Pologne. To od niego malarz uczy się, jak przezwyciężać barok i realizować klasycyzm, czerpiąc inspirację nie z Pisma Świętego, lecz z mitologii. Poznajemy też żonę Dominika – Rozalię, towarzyszymy narodzinom syna Alojzego. Odtwarzamy historię rodziny z fragmentów listów, zdjęć czy pamiątek bliskich sercu.

Alojz dziedziczy po ojcu zamiłowanie do przygody i podróży, przez trzy lata wędruje w poszukiwaniu gąsienic w okolice Wiednia, w Alpy i na Węgry. To duch niespokojny i takim pozostanie już do końca życia. Profesor historii naturalnej i botaniki zwrócił uwagę samego Kołłątaja, zajętego w tamtym okresie reformą podupadłego pod austriackimi rządami krakowskiego uniwersytetu.

Synowie Alojzego i Antosi (o której mówiono, że ma krew Meluzyny) również uczęszczali na uniwersytet, ale to najmłodszy, Karol Józef Teofil, zasłynął jako miłośnik literatury i teatru. Po nudnej pracy urzędnika sądowego oddawał się swojej namiętności - zbierał wyrażenia używane w świecie przestępczym i przygotowywał słownik gwarowy, zapisywał powiastki i piosenki złodziejskie. Tłumaczył też sztuki teatralne z włoskiego, hiszpańskiego i francuskiego, rozpoczął powieść „Obłąkany”. Jednak ze wszystkich zainteresowań to teatr wciągnął go najsilniej i już w czterdziestym siódmym roku pojawia się kronika teatralna jego autorstwa. Karol jest również tym Estreicherem, który rozpoczął pracę nad „Bibliografią Polską” kończoną później niemal przez osiemdziesiąt lat.

Zaczytując się w losach bohaterów, przenosimy się w świat dawnego Krakowa, Warszawy czy Lwowa, wraz z nimi poznajemy zabrzańskiego, powieściopisarza Zachariewicza czy przyszłego biografa Słowackiego, profesora literatury Małeckiego. „Estreicherowie. Kronika rodzinna” to portret miast i ludzi, wybitnych indywidualności, ale i rodzinnych więzi oraz patriotyzmu i poczucia misji.

Powieść Krystyny Grzybowskiej to dzieło wybitne, które trwale zapada w pamięć, epatując polskością i kultem nauki. To historia, której wszyscy jesteśmy częścią i która jest naszym dziedzictwem.


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów