Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili

Ornatowska Agnieszka

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2013-07-12
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-246-6530-3
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sekrety etycznej manipulacji

Słowo manipulacja ma wydźwięk zdecydowanie negatywny. Wiąże się z działaniem, które ma na celu wprowadzenie w błąd, oszukanie jednostki bądź grupy i skłonienie do zachowania sprzecznego z ich interesem. Zazwyczaj osoby poddawane manipulacji nie są świadome środków, przy użyciu których wywoływany jest na nich wpływ. Celem manipulatora jest osiągnięcie pewnych korzyści, kosztem poddawanych manipulacji osób. Czy jednak w manipulacji zawsze pojawia się schemat gry: „Wygrany – Przegrany”? Czy istnieją etyczne manipulacje, których teoretyczna przegrana nie jest kosztem ponoszonym przez ofiarę a początkiem wspaniałej znajomości – znajomości z manipulatorem?

O etycznej manipulacji właśnie pisze Agnieszka Ornatowska w swojej książce „Etyczna manipulacja czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Helion książka to drugie już wydanie tego tytułu, tym razem rozszerzone o trzy dodatkowe rozdziały. Już to świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na wiedzę zawartą w książce i potrzebie poznania „sekretnych praw przyjaźni”. Autorka nie zajmuje się tu negocjacjami biznesowymi czy próbą zawładnięcia emocjami tłumu, ale zajmuje się naszym obrazem w świecie i tym, aby wokół nas było wielu przyjaciół. I choć Ornatowska traktuje temat bardzo powierzchownie, zaledwie dotykając kwestii związanych z prawem przyciągania czy technikami NLP, to książka może stanowić wstęp do zgłębiania interesujących nas treści już na własną rękę.

Dowiemy się zatem z lektury czy i  dlaczego manipulacja może być etyczna i co to tak naprawdę zmienia w naszym życiu. Szukający nowych znajomości, pragnący lepiej zrozumieć swoich przyjaciół, samotni, mający w planach poznanie nowoczesnych i skutecznych sposobów komunikowania się z otoczeniem – oto adresaci poradnika manipulacji. Poradnika, który podpowiada co robić, aby ludzie nas nie tylko zauważyli, ale i polubili.

Autorka opiera swoje wskazówki między innymi na NLP, czyli neurolingwistycznym programowaniu, opisuje także techniki wywierania wpływu oparte na psychologii społecznej. Przede wszystkimi Ornatowska zwraca jednak uwagę na podstawowy warunek tego, by inni zaczęli nas darzyć cieplejszymi uczuciami – konieczne jest polubienie siebie. Kiedy przestaniemy sobie wmawiać, że musimy być idealni, kiedy zaakceptujemy swoje wady i wyeksponujemy zalety, będziemy starali się zachować równowagę w naszym życiu, to wkrótce znajdą się osoby, które będę zainteresowane dzieleniem z nami swoich myśli, pasji czy wspólnym spędzaniem wolnego czasu.

Jak zatem stać się osobą lubianą? Jak zamienić świat w którym żyjemy w przyjazne miejsce? Jak utrzymać zainteresowanie otoczenia? – to tylko trzy z szeregu pytań, które stawia sobie autorka, odpowiadając i tłumacząc jakie działania należy podjąć w kierunku zmiany. Nie obiecuje, że będzie łatwo. Wręcz przeciwnie, uprzedza nawet, że proces uporania się z lękami, kompleksami, ograniczeniami, może być niekiedy bolesny, bowiem wymaga  wejrzenia siebie. Rezultatem jednak będzie grono oddanych przyjaciół i szereg życzliwych osób.

Warto zatem podjąć wyzwanie i zagłębić się w studia nad aspektami etycznej manipulacji, najlepiej z książką „Etyczna manipulacja czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili”. Lekka forma i niewielka objętość poradnika sprawiają, że wystarczy poświęcić na lekturę godzinę czasu. Godzinę w trakcie której przekonamy się, ile błędnych założeń ile błędnych metaprogramów wypełniało naszą codzienność. Teraz, wraz z Ornatowską, mamy szansę poprawić jakość swojego życia, najlepiej natychmiast po odłożeniu książki, wracając do niej  w chwilach zwątpienia czy w przypadku natknięcia się na przeszkodę. 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hania22 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-10-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów