Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Fajna Ferajna

Monika Kowaleczko-Szumowska

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Bis
Data wydania: 2015-02-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7551-407-0
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Wydawałoby się, że w przypadku Fajnej ferajny Moniki Kowaleczko-Szumowskiej będziemy mieli do czynienia z kolejną książką powstańczą, że znów wysłuchamy doskonale już znanej historii i znów na jej marginesie dyskutować będziemy na temat tego, czy Powstanie Warszawskie musiało - lub choćby powinno było - wybuchnąć. Na szczęście jest inaczej. To opowieść poruszająca, bo pozbawiona charakterystycznego dla tematów historycznych zadęcia. To opowieść niebanalna, podobnie jak nietuzinkowymi postaciami byli jej bohaterowie. To opowieść o walczących w Powstaniu Warszawskim dzieciach - i do dzieci kierowana. 


Mirek Jajko - chłopiec, który uciekł z domu i udawał sierotę, by móc walczyć w Powstaniu. "Hipek", który służbę pełnił w kanałach, nieraz spędzając długie godziny w bezwzględnej ciszy, w całkowitych ciemnościach, w bezruchu. Żydowscy bracia, którzy przyłączyli się do powstańców i wspólnie z Polakami walczyli o niepodległość. Najmłodszy, bo dziewięcioletni, żołnierz doby Powstania Warszawskiego. Łączniczka, która potrafiła podnieść na duchu każdego. I dziewczynka, która nie tylko przetrwała w nieludzkich warunkach, ale też pomagała w czasie niemieckiej okupacji zwierzętom. Ich właśnie spotykamy na kartach książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. To oni opowiadają nam swoje historie. 


Opowiadają, bo książka Fajna ferajna jest owocem spotkań, jakie autorka pracująca w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła z dawnymi powstańcami. Z - nie bójmy się użyć tego słowa - bohaterami, którzy służbę Ojczyźnie traktowali nie jak obowiązek - jako coś najzupełniej oczywistego. Każdy z nich na początku przedstawia się, a potem swobodnie przystępuje do opowieści. Opowieści zwyczajnej - takiej, jaką mogliby snuć dziadek czy babcia czytelników tej książki. Opowieści, w której śmierć przeplata się z radością, a wydarzenia dramatyczne - z niełatwą, ale jednak codziennością. 


Trudno mówić o literackich walorach tej opowieści. Nie ma ona zachwycać językiem - ma być zrozumiała, przystępna, ma być przede wszystkim autentyczna. I ten cel z pewnością udaje się Monice Kowaleczko-Szumowskiej osiągnąć. Mali czytelnicy mają okazję dobrze poznać każdego z bohaterów i z pewnością znajdą kogoś, z kim będą się mogli identyfikować. Sprzyjają temu również zdjęcia bohaterów - zarówno z czasów, gdy spotykali się z autorką książki, jak i z lat wojennych. 


Spore wrażenie robi szata graficzna. Nie ma tu wielobarwnych rysunków - opowieść to o czasach raczej niezbyt kolorowych. Są barwy podstawowe. Jest czerń i są odcienie szarości. Są biel i czerwień powstańczych opasek. Są silne kontrasty i uproszczona kreska. A jednak taka szata graficzna, raczej odległa od tej charakterystycznej dla większości książek dla dzieci, wydaje się najzupełniej na miejscu. Buduje atmosferę całej historii i świetnie ją dopełnia. 


Oczywiście, Fajna ferajna nie jest książką dla każdego. To lektura dla dzieci, których rodzice nie są wrodzy wszelkim przejawom patriotyzmu, niezbyt dzisiaj modnego. To książka chyba przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych - do czytania o opisywanych w niej wydarzeniach trzeba dojrzeć. Ale to naprawdę cenna, ważna publikacja, choć dotykająca niełatwego tematu. Dla wszystkich, którzy gotowi są, by porozmawiać z dziećmi o kwestiach patriotyzmu, o tym, jaki powinien być nasz stosunek do kraju, w którym żyjemy - to propozycja znakomita.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
apiossa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Druga Wojna Światowa jak i samo Powstanie Warszawskie to dla mnie czasy, w których każdy, bez wyjątku, kto walczył przeciw okupantowi - był bohaterem. Niektórzy zdecydowali się iść na front, inni służyli w podziemiach. Ale każdy w jakiś sposób przyczynił się do tego, co mam tu i teraz. Dziś. Wolną, niepodległą Polskę. Naprawdę nie potrafię wyjść z podziwu jak wiele ci ludzie dla nas zrobili. Jak ogromną odwagą musieli się wykazać. Mnie paralizuje strach na samą myśl o tym, co się wtedy działo. A oni musieli stawić czoła niebezpieczeństwu i walczyć. Narażając własne życie i zdrowie. O takich ludziach musimy pamiętać. I dlatego cieszę się, że powstają właśnie takie lektury jak ta.
Nidaba plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Na półkach: Przeczytałem,

Mirek, który uciekł z domu. Jureczek, troszczący się o swoją mamę jak Robinson o Piętaszka. Zalman o złotym sercu. Zawsze skora do żartów Jaga. Spokojny i opanowany Staszek. Wesoły i odważny Boguś. Fikająca koziołki Basia. Opiekująca się zwierzakami Halusia. 

Tyle ich dzieli - charaktery, zainteresowania, pochodzenie. 

Co ich łączy? Warszawa. A przede wszystkim - Powstanie. 

Gdy mieli po kilka lat, ich dzieciństwo zbombardowała wojna. Zaatakowała życie rodzinne, zniszczyła wcześniejsze plany i marzenia, pozostawiając jedynie zgliszcza normalności. Zatem nawet ci, którzy 1. września '39 r. ucieszyli się, że nie muszą iść do szkoły oraz ci, którzy myśleli, że walka oznacza przygodę, szybko odkryli, że w wojnie nie ma niczego pozytywnego. Jest bezwzględna - zabiera rodziców, przyjaciół, domy, zdrowie... 

Dlatego z wojną trzeba walczyć. Do takiego wniosku doszli prawie wszyscy wymieni bohaterowie. Kiedy w ich mieście wybuchło powstanie przeciw Niemcom, dołączyli. Nieważne, że niektórzy mieli 13 albo nawet 9 czy 10 lat. Byli gotowi porzucić wszystko, co mieli - byle walczyć. 

Tylko co mogą robić dzieci wśród czołgów i karabinów? Jak miałyby szkodzić wrogom? Czy nie powinny raczej się chować, za wszelką cenę próbując przetrwać? Przecież tu nie ma miejsca na naukę czy pomyłki. 

Tymczasem oni znaleźli dla siebie przestrzeń do działania. Wcale nie małą! Budowali barykady, odgruzowywali zasypanych, roznosili meldunki, kolportowali prasę, pełnili funkcję przewodników w kanałach, pełnili warty. To nie była zabawa. Wielu zginęło. 

Monika Kowaleczko-Szumowska opowiada jednak przede wszystkim o tych, którzy przeżyli. Przetrwali wojnę i teraz mogą dawać świadectwo - dzięki ludziom pragnącym ich słuchać. Do grona tych słuchaczy należy autorka Fajnej Ferajny. I już choćby dlatego jej książka zasługuje na uwagę. Przemawia do czytelników autentycznością opisanych historii, bo większość bohaterów autorka poznała osobiście, z niektórymi nawet się zaprzyjaźniła. Można przypuszczać, że opowieści o ich życiu i wojennych doświadczeniach potrafiłaby snuć godzinami. Do swojej książki wybrała jednak te fragmenty, dzięki którym dość enigmatyczne Powstanie Warszawskie, może stać się dla współczesnych dzieci bardziej rzeczywiste, konkretne, bliższe. 

Ale chociaż Fajna Ferajna opisuje niezwykle dramatyczny, trudny czas, nie epatuje cierpieniem i brutalnością. Poszczególne opowiadania zawierają raczej powstańcze obrazki - opisują przede wszystkim sceny wzruszające, zaskakujące, niekiedy wręcz zabawne. Bo nawet pod gruzami miasta przetrwały odwaga, bohaterstwo, przyjaźń. Zasypywane złem i okrucieństwem, wciąż tliły się - ogniem, który miał przywrócić wolność. 

AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ania_C Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mapi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rena_cz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
ania19880 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów