Faszyzm, nacjonalizm, autorytaryzm

Ocena: 6 (1 głosów)
opis

Systematyczne niszczenie całych populacji, masowe sterylizacje, przymusowe aborcje, deportacje, eliminacja niepełnosprawnych i chorych psychicznie, eksperymenty naukowe. Dążenie do unifikacji. Próby asymilacji ludności pochodzenia germańskiego, budzenie w nich poczucie tożsamości kulturowej i rasowej. Kategoryzowanie ludzi. Rasizm. Masowe czystki. Tworzenie "nowego ładu". Dążenie do utworzenia "nowego człowieka". Propaganda, totalitaryzm. Przemoc, ciągły nadzór. Eliminacja przeciwników. Fałszowanie historii. Jednym słowem horror. Te ideologie na zawsze zmieniły nasz świat...

To bardzo pouczający zbiór esejów o faszyźmie, z naciskiem na nazizm Hitlera i reżim Vichy. Sekcja poświęcona nazizmowi poparta została licznymi przykładami propagandy. Procesy te ostatecznie wydały mi się bardzo zbieżne z efektami pracy pompatycznie zatrudnionych specjalistów rozrywkowych podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia z nie tak dawnych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

W tej książce Philippe Burrin stara się przybliżyć czytelnikowi charakter i przyczyny faszyzmu i nazizmu. Ich sukcesy, niepowodzenia i fascynację tymi ideologiami. Autor przedstawia relację pomiędzy faszyzmem a nacjonalizmem oraz ich dualizm na tle komunizmu. Historyk kończy swoją analizę ukazaniem postawy Francji wobec faszystowskiej fali, która przetoczyła się w Europie w latach 30. Wymienia długą listę francuskich intelektualistów, którzy widzieli w faszyźmie rodzaj błogosławieństwa, odnowienia systemu w kryzysie. Dzięki temu mogłam lepiej zrozumieć ich bierność, brak entuzjazmu wobec nazistowskiej agresji.

Pozycja skupia się również wokół tematu faszyzmu w odniesieniu do komunizmu. Analizuje je jako ideologie, jako składowe jednej rodziny pojęć historycznych. Publikacja jest także spojrzeniem na ponadczasowy wymiar faszyzmu poprzez przykład francuskiego reżimu. Książka została ponadto wzbogacona o najnowsze osiągnięcia w badaniach historycznych. Ukazuje innowacyjne podejście w kwestii wrogości. Niesie jasny przekaz, że demokracja może walczyć tylko wtedy, gdy posiada gruntowną wiedzę.

To właśnie dzięki powyższej książce Philippe Burrin ma szczególnie ważny wkład do historii XX wieku. Dlaczego? Często nie do końca rozróżniałam pojęcia faszyzmu, nazizmu, autorytaryzmu, a jednak ich używałam. I to właśnie dopiero ten zestaw esejów pomógł mi w ich głębszym zrozumieniu. To wyjątkowo spójna, szczegółowa publikacja. Znakomita analiza. Pod uwagę brane są tu wszystkie aspekty, przez co jest niestronnicza. Historyk bada wszystkie założenia.

To bardzo interesująca książka, a zarazem pierwsza, która pomogła mi zobaczyć nazizm, faszyzm i inne reżimy autorytarne oczami Francuza. Choć skądinąd wiem, że autor jest przeciwnikiem władzy totalitarnej w tej publikacji umiejętnie potrafił odłożyć na bok swoje przekonania. Dlatego właśnie uważam, że to jedna z tych rzadkich publikacji, które wnoszą niezwykły wkład w porównawcze badanie dyktatur. Polecam.

Informacje dodatkowe o Faszyzm, nacjonalizm, autorytaryzm:

Wydawnictwo: universitas
Data wydania: 2013-11-19
Kategoria: Polityka
ISBN: 978-83-242-2316-9
Liczba stron: 408
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

więcej
Zobacz opinie o książce Faszyzm, nacjonalizm, autorytaryzm

Kup książkę Faszyzm, nacjonalizm, autorytaryzm

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy