Filmowy Paryż

"Filmowy Paryż" - magia kina i miasta

Książka Michała Bąka to niezwykły przewodnik po filmowym Paryżu, który łączy w sobie film, literaturę i historię.

Paryż, stolica Francji, stolica mody i dobrego smaku, miasto artystów, bezcennych zabytków i wielbicieli dobrego jedzenia, romantyczne miasto, do którego lubią podróżować zakochani. W mieście tym rozgrywa się także wiele filmów, o których opowiada Michał Bąk w książce "Filmowy Paryż".

"Filmowy Paryż, czyli magia kina i miasta" to przewodnik po Paryżu napisany z perspektywy słynnych filmów, które rozgrywają się w tym mieście. Wśród nich znalazły się m.in. "Kod da Vinci", "Upiór w Operze", "O północy w Paryżu" oraz "Amelia". Książka została podzielona na dwie części - "Paryż, którego nie ma" oraz "Paryż, który pozostał".

Jak wspomina Michał Bąk we wstępie: kino stanowi tutaj pretekst do opowieści o mieście, które na przestrzeni kilkunastu wieków stało się nie tylko centrum Francji, ale i zajęło poczesne miejsce w historii świata.

Najbardziej interesowały mnie film "Amelia", który jest jednym z moich ulubionych. Podobno po jego obejrzeniu widzowie mówili, że nie wiedzieli, że Paryż może być taki piękny. Co więcej, ludzie tak pokochali Amelię, że zaczęli swoim córkom nadawać to imię. Turyści przybywali tłumnie, by zobaczyć kawiarnię, w której pracowała bohaterka grana przez Audrey Tautou. Istne szaleństwo. Do tego dochodzi muzyka, która potęguje klimat tego miejsca.

Zainteresował mnie także rozdział poświęcony filmowi "Diabeł ubiera się u Prady" w reżyserii Davida Frankela. Wprawdzie o samym filmie autor pisze niewiele, za to można dowiedzieć się więcej na temat mody i haute couture. Poznać najwybitniejszych projektantów i anegdoty z nimi związane.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest naprawdę interesująca. Trzeba przyznać, że Michał Bąk ma niesamowitą wiedzę nie tylko na temat filmów, lecz także samego Paryża i jego historii. Filmy są tylko pretekstem do podzielenia się nią z czytelnikami. Możemy przejść się wraz z nim uliczkami Paryża, zwiedzić m.in. Luwr, katedrę Notre Dame czy wieżę Eiffla. Możemy także poznać interesujące postaci takie jak Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzerald, Ludwik XVI i Maria Antonina.

Warto wspomnieć, że dużym walorem lektury są kadry z filmów oraz zdjęcia miejsc Paryża, o których mowa w danym rozdziale. Polecam ją miłośnikom francuskich filmów i Paryża.

Informacje dodatkowe o Filmowy Paryż:

Wydawnictwo: PWN