Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2014-01-14
Kategoria: Hobby
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Wraz z błyskawicznym rozwojem technologii fotografia stała się dziedziną, w której spróbować swoich sił może niemal każdy. Chociaż wciąż jest to hobby, które łączy się ze sporymi kosztami, a inwestycja w dobrej klasy sprzęt może być znaczna, coraz więcej osób chce z wakacyjnego fotografa-amatora przekształcić się w chwalącego się godnym pozazdroszczenia portfolio profesjonalistę. Z pomocą przychodzą wtedy różnego rodzaju kursy, szkoły i pięknie wydane publikacje poświęcone fotografii. Jedną z nich jest książka Iana Farrella Fotografia cyfrowa. Kompendium.

Zrobienie dobrego zdjęcia nie jest, jak powszechnie mogłoby się wydawać, sprawą prostą. Kwestię tę dodatkowo komplikuje umiejętność (bądź jej brak) wykorzystania w pełni sprzętu, jakim się dysponuje, skomponowania ciekawego kadru czy - wreszcie - wykorzystania światła, by uchwycić niepowtarzalny urok danej chwili. Fotografia cyfrowa. Kompendium to, jak już tytuł wskazuje, swego rodzaju mini-encyklopedia, publikacja, która krok po kroku prowadzi czytelnika i wyjaśnia mu problemy, na jakie może natrafić podczas wykonywania i obrabiania zdjęć.

Książkę otwiera rozdział poświęcony aparatom fotograficznym i towarzyszącym im akcesoriom. W dalszej części publikacji laicy dowiedzą się, jak trzymać i posługiwać się aparatem, jak komponować kadry, jak fotografować krajobraz, a jak robić zdjęcia portretowe. Połowę książki stanowią rozdziały poświęcone cyfrowej obróbce zdjęć przy użyciu mniej lub bardziej zaawansowanych programów komputerowych (Adobe Photoshop, Adobe Lightroom). Publikację zamyka rozdział, z którego czytelnik dowie się, jak zorganizować pierwszą wystawę swoich zdjęć bądź też jak powinien przygotować własną fotoksiążkę lub portfolio.

Po wstępnym przyjrzeniu się i przejrzeniu publikacji Iana Farrella można odnieść mylne, niestety, wrażenie, że książka ta stanowić będzie prawdziwą biblię dla każdego mniej lub bardziej początkującego fotografa. Kiedy zagłębimy się nieco bardziej w tekst, odkryjemy, że kolejne zagadnienia i problemy poruszane są w publikacji powierzchownie i skrótowo. W książce zaprezentowano jednak sporo ciekawych trików. Dowiemy się między innymi, jak za pomocą Photoshopa zmienić kolor oczu w zdjęciu portretowym bądź też na co zwracać uwagę podczas fotografowania architektury. Książkę ratują także rozdziały – czy raczej tematyczne „zadania” do samodzielnego wykonania. Autor zachęca w nich do zabawy aparatem, aby w jak największym stopniu poznać możliwości własnego sprzętu oraz ćwiczyć się w wykonywaniu kolejnych, coraz lepszych zdjęć.

Fotografia cyfrowa. Kompendium wydana została w pełnym kolorze na kredowym papierze. Duży format książki zachęca do przeglądania jej, a zamieszczone na jej kartach liczne fotografie niejednokrotnie wzbudzą w czytelniku szczery zachwyt. Wadą publikacji, widoczną już po jednym jej przeczytaniu, jest zastosowanie miękkiej, kartonowej okładki, od której odrywają się klejone strony. Chociaż autor we wstępie do książki zaprasza do zabierania ze sobą publikacji, gdy wybieramy się w plener, to jednak znaczna jej masa i odrywające się strony raczej temu nie służą.

Książka Iana Farrella stanowić może ciekawy prezent dla wszystkich, którzy z fotografią cyfrową wcześniej mieli niewiele do czynienia. Profesjonaliści zawartą w książce wiedzę mają opranowaną, a biegłych amatorów książka najprawdopodobniej niczym nie zaskoczy. Fotografia cyfrowa. Kompendium to publikacja, która skłonić może do sięgnięcia po aparat przede wszystkim tych, którzy dotąd kompletnie nie interesowali się tą tematyką.

bbo Linia koment
Mariita Linia koment