Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Fotoplastikon
Kup Teraz

Fotoplastikon

Jacek Dehnel

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2009
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788374146920
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: ankhxxl

Zdjęcia amatorskie czy też profesjonalne mają to do siebie, że na ogół wiążą się z pokaźną dozą stylizacji, mozolnym i długotrwałym pozowaniem, szukaniem najbardziej odpowiedniego momentu, by uruchomić magiczny utrwalacz czasu za pomocą migawki. Choć w dużej mierze zależy nam na spontanicznym uchwyceniu chwili, gdy efekt ten zostanie uzyskany i tak w większości przypadków, był on owocem swoistej manipulacji rzeczywistością. Stare fotografie, utrwalające zamierzchłość tak nie dawno minionego wieku, mają to o siebie, że wrażenie stylizacji i ingerencji w świat przedstawiony na zdjęciu, jest znacznie spotęgowane. Różnica ta nie tkwi tylko w przepaści technologicznej dzielącej oba stulecia, ale przede wszystkim w sposobie oswajania czasoprzestrzeni i  podejściu do niej.


Istotę tej, wydawałoby się nieznaczącej dysproporcji, wyjaśnia Jacek Dehnel  w pierwszym ze swych stu komentarzy –fabularnych impresji powstałych, pod wpływem doznań wizualnych, wywołanych obejrzanymi fotografiami, które zamieścił w najnowszej książce „Fotoplastikon”. Oto na starym, wyblakłym zdjęciu, trzej mężczyzni, których ubiór sugerowałaby czasy początku dwudziestego wieku, pozujący w plenerze leśnym na tle rozpostartego płótna z sielskim widokiem zagajnika. Improwizując mowę tej triady, Dehnel zdradza dawny sposób myślenia o fotografice jako o rodzaju sztuki postrzeganej przez pryzmat wygrzebanego z antycznego lamusa „mimesis”, przypisując postaciom te słowa: „To my, z zamkniętymi ustami, mówimy do was przez bezmiary czasu, z powagą naszych siwych czaszek i siwych wąsów: fotografia nie ma przedstawiać tego, co jest, ale to co być winno.(…) Stamtąd, dokąd doszliście, gamonie, nie ma już powrotu do piękna.”

W „Fotoplastikonie” mamy do czynienia nie tylko z przykładem doskonałego zminiaturyzowanego eseju, lecz także z e zjawiskiem, które teoretycy literatury nazywają korespondencją sztuk. Asocjacje, wrażeniowość wydobyta z tego, co wizualne, podporządkowane doświadczeniu wzrokowemu, zostaje przeniesiona na grunt literacki, przez zapis literalny, przetransponowana w sferę tekstu. W zależności od tego, z jaką fotografią obcujemy na kartach tego przedziwnego albumu, dana jest nam różnorodna mozaika tekstów, od wspomnianego komentarza, refleksji, zupełnie nie związanych z prezentowaną fotografią, które właśnie ona, być może akcydentalnie wzbudziła, do zapisów iście poetyckich, prawdziwych lakonicznych poematów prozą.

W każdym, nawet na pierwszy rzut oka niczym nie wyróżniającym się zdjęciu, Dehnel, z zegarmistrzowską precyzją, odnajduje niezwykle ciekawe, nieraz niedostrzegane szczegóły, detale (zob. zdjęcie myśliwych czy ogrodników). Dzięki nim, wielokrotnie zostaje zweryfikowana nasza pierwotna interpretacja zaobserwowanej fotografii. W kolekcji skomponowanej przez twórcę „Balzakiany”, prócz zdjęć obrazujących scenki rodzajowe, tradycyjne formy pozowania, są również fotografie niecodzienne, makabryczne i groteskowe zarazem, wyjęte jakby z gabinetu osobliwości (zob. serię z „Objazdowego Teatru Okulistycznej Grozy Karla Wassely” czy zmasakrowane zwłoki mężczyzny pod torami). Częstokroć autor „Lali” za pomocą tych znalezionych gdzieś na pchlich targach czy strychach zdjęć dokonuje swoistych notatek na marginesie współczesności. Ona w zestawieniu z czasem dawno minionym, utrwalonym na pokrytych patyną czasu fotogramach, nie wychodzi najlepiej, jest skażona wypaczonym myśleniem, pełnym podtekstów, które zrodził dominujący obecnie nurt panerotyzmu (zob. posłowie do zdjęcia przedstawiającego młodych księży czy dwójkę psocących dzieci).

Nowa pozycja w dorobku Jacka Dehnela to, nie upiększając i nie przesadzając, prawdziwa uczta pospołu dla miłośnika literatury pięknej, jak i fotografii, zwłaszcza tej starej, przedwojennej.  Pod literackim okularem autora, te starocie na chwilę ożywają, perorują, przemawiają, a każda innym głosem, językiem innej epoki, która przecież nie uleciała w niepamięć pokoleń wraz ze swądem magnezji…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Franca plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,W 2015 roku przeczytałam...,
Fotoplastikon, czy też fotoplastykon, to wieloboczny przyrząd optyczny przeznaczony do prezentowania widzom stereoskopowych fotografii. Zasada jego działania polega na tym, że nakłada on na siebie dwa występujące w orientacji poziomej obrazy, przez co wydają się one trójwymiarowe. Podobnie działać ma na czytelników ,,Fotoplastikon" Jacka Dehnela - album zawierający sto fotografii i sto towarzyszących im miniatur prozatorskich. Każdemu zdjęciu przysługuje zamieszczony obok niego tekst. Zdjęcie i jego opis/wyjaśnienie/dopełnienie w oczach czytelnika powinny nakładać się na siebie, tworząc współczesny fotoplastikon.

Dobór fotografii do tego tomu jest oczywiście subiektywny, choć na pewno nie przypadkowy. Zdjęcia są pretekstem do uwiecznienia na kartach książki rozmyślań o fotografii, przestrzeni, czasie, przemijaniu, zabawie, wpływie jednej kategorii na inną, braku wpływu danych kategorii na siebie itd. Każda fotografia wydaje się odmienną historią, ale Dehnel w taki sposób kieruje uwagę czytelnika, by ten odnosił kolejne refleksje do innych zdjęć, ponieważ nikt, poza bohaterami danych zdjęć, nie wie, kiedy, dlaczego, przez kogo została zrobiona fotografia i kogo ona przedstawia (w całej książce są od tej zasady bodajże trzy czy cztery wyjątki). Zadaniem i autora, i czytelnika jest pozostająca bez klucza odpowiedzi próba odgadnięcia historii danego zdjęcia.

Zabawa z fotografią nie jest łatwa, ponieważ trudno jest odgadnąć jej rzeczywisty temat. Drugie zdjęcie w tej książce przedstawia trzech mężczyzn, w tym jednego karła, oraz dziecko. Uwagę odbiorcy może ściągnąć karzeł - z powodu swojej fizjonomii oraz chłopiec - ze względu na swoją białą koszulkę. Który z nich jest tematem? A może jest to zdjęcie rodzinne? Pudło. Dopiero Dehnel zwraca uwagę na znajdujący się obok nóg chłopca kamień - ,,coś, co warto było upamiętnić zdjęciem, a co straciło znaczenie". Zabawa trwa dalej. Dlaczego ten kamień jest taki ważny (a może to przerośnięta bulwa jakiegoś warzywa?)? Czy chłopiec uznał, że ma on niezwykły kształt i dlatego zasługuje na uwiecznienie i spoczęcie na szmatce, a nie na gołej ziemi, w przeciwieństwie do samego dziecka? Pytań jest wiele, odpowiedzi brak. Większość osób na tej fotografii zostało zidentyfikowanych, bezimienni pozostali chłopiec oraz jego skarb. Chcecie wiedzieć, kim był chłopiec? Bawcie się dalej.

Każdy z tekstów w tej książce można nazwać bajdurzeniem. Autor nie ma prawa zaprzeczyć, ani się obrazić, ponieważ cały czas zmyśla i ciągle zadaje pytania retoryczne (raczej sobie, niż czytelnikowi). Interpretacja fotografii jest dowolna - Dehnel proponuje swoją, wyjątkowo wnikliwą. Można jej jednak zarzucić kilka usterek. Są to (kolejność przypadkowa): nadmierne zwracanie uwagi na sferę seksualną przedstawionej rzeczywistości lub szukanie seksu tam, gdzie nie ma przesłanek, by się go doszukiwać oraz pompatyczny, protekcjonalny styl. Pomimo początkowego entuzjazmu, te cechy języka Dehnela sprawiają, że to dla fotografii kontynuuje się lekturę książki, a towarzyszące im teksty traktuje się jedynie jako dodatek.

,,Fotoplastikon" to niecodzienna książka, do której można wielokrotnie wracać. Niestety, jak już wspomniałam, raczej dla zdjęć, niż dla tekstu. Fotografie zamieszczone w tomie, pomimo tego, że większość na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt atrakcyjnie, zostały świetnie wyselekcjonowane - każda zawiera jakiś element, wokół którego można napisać całą historię, Trzeba to jednak zrobić dobrze, bo łatwo jest przekroczyć niewidzialną granicę wyniosłości, co grozi utratą zaufania czytelników. Dehnel na niej balansuje.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jaszczowka Linia koment
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
en-ca_minne Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
break
Okładka - Fotoplastikon Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Fotoplastikon Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Fotoplastikon Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Fotoplastikon Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Fotoplastikon Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów