Okładka książki - Freak City

Data wydania: 2012-09-15
ISBN: 978-83-63579-03-6
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Świat ciszy

Jak wyglądałby nas świat bez możliwości odbierania bodźców akustycznych? Świat otaczającej nas ciszy? Teraz, gdy nawet nie zdajemy sobie sprawy z ilości dźwięków do nas docierających, trudno jest sobie wyobrazić moment, gdy zapanowałaby idealna cisza, która nie byłaby przerywana nawet szmerem naszego oddechu. A jednak są ludzie, którzy nie tylko nie słyszą, ale też doskonale funkcjonują w społeczeństwie i w żadnym wypadku nie można określić ich mianem ułomnych – wręcz przeciwnie, są oni bogatsi wewnętrznie. Niestety, są też ludzie, którzy nie wahają się przed wytknięciem im utraty słuchu, bądź też tacy, którzy traktują ich niczym trędowatych i wolą trzymać się od nich z daleka. Jak zatem wygląda życie osoby, która nie słyszy? Czy można odnaleźć się w świecie pełnym wrogości bądź litości, ostentacyjnego ignorowania bądź też nadmiernego zainteresowania?

Kathrin Schrocke to pisarka i psycholożka, która otwiera przed czytelnikami drzwi do innego świata i nie waha się poruszyć tematu problemów, z jakimi zmagać się muszą ludzie niesłyszący. Robi to przy tym z niesłychanym wyczuciem, nie gubiąc jednocześnie ostatecznej wymowy tekstu i podkreślając, że w przypadku osób głuchych największym problemem są otaczający ich ignoranci. Freak City jest pierwszą powieścią autorki, która ukazała się na polskim rynku, ale mam nadzieję, że nie ostatnią. Choć książka adresowana jest głównie do młodzieży, warto, by z obserwacji w niej zawartych skorzystali także dorośli, bowiem to oni aktywnie powinni współuczestniczyć w wychowaniu dzieci i warto, by czynili to z wyczuciem, pamiętając o uwrażliwianiu na krzywdę innych. Freak City to także znakomita pozycja dla wychowawców klasowych oraz biblioterapeutów, która może stać się podstawą do dyskusji o społecznym wykluczeniu i o różnych rodzajach niepełnosprawności.

Głównym bohaterem powieści jest Mika, typowy nastolatek, dorastający w małym miasteczku i odliczający dni do ucieczki w „wielki świat”. Dla niego oznacza to akademię muzyczną w mieście, gdzie planuje życie wraz z dziewczyną – piosenkarka Sandrą. Zerwanie z nią jest dla niego niezwykle bolesnym doświadczeniem - szczególnie, że wydaje się ona traktować innych jak zabawki, które zauważa tylko wówczas, kiedy zaczyna się bawić nimi ktoś inny. Ten umowny „ktoś” to w tym przypadku Lea – głucha dziewczyna, poznana w barze Freak City. Choć tak naprawdę Mika zauważył ją dużo wcześniej i nawet z przyjaciółmi zaczął ją śledzić, ze zdumieniem obserwując, jak niemal weszła pod koła rozpędzonej ciężarówki, nic sobie nie robiąc z zagrożenia. Wówczas nie wiedział, że jej postępowanie to nie oznaka braku rozwagi czy nonszalancji, ale utraty słuchu.

Znajomość z niesłyszącą nastolatką, nieco impulsywną, bezpośrednią i oszałamiająco piękną wywraca życie chłopaka do góry nogami. Zaskakuje sam siebie, zapisując się na kurs języka migowego, zaczyna interesować się zagadnieniem utraty słuchu i po raz pierwszy otwarcie wyraża swoje zdanie. Dzięki Lei zaczyna zauważać i czuć więcej, dostrzega płytkość byłej dziewczyny i przyjaciół, powoli zaczyna rozumieć, z jakimi ograniczeniami wiąże się utrata słuchu i jak negatywne jest podejście otoczenia do problemu, którego większość ludzi nie rozumie. Nowy związek będzie dla Miki prawdziwą lekcją tolerancji i własnej siły, także on będzie bowiem musiał przekroczyć wiele barier i ograniczeń. Nie chciałem być dla Lei żadną podporą (…). To, czego pragnąłem, to uprawiać z nią seks, możliwie tak samo namiętnie jak aktorzy w filmie, który właśnie oglądałem (…). Jeśli miałem być szczery, to chciałem zostać jej chłopakiem, a nie kimś, kto robi dla niej zakupy, albo pomaga przejść na drugą stronę ulicy – te słowa najlepiej świadczą o stosunku chłopaka do Lei i o postrzeganiu jej nie przez pryzmat głuchoty, ale jej seksualności i uczucia, które zaczyna się w naszym bohaterze budzić. Jednak czy Lea nie będzie miała oporów przed związaniem się z chłopakiem, z którym z trudem może się porozumieć? Czy, mając tylu potencjalnych kandydatów, biegle władających językiem migowym, zdecyduje się na upartego chłopaka, którym na dodatek znów zaczyna interesować się eks-dziewczyna?

Książka Kathrin Schrocke kryje w sobie pokłady wrażliwości, jest niezwykle emocjonalna i otwiera przed czytelnikami świat, w którzy rzadko mamy okazję wkroczyć – świat ludzi niesłyszących. Freak City wykracza daleko poza ramy zwykłej historii o miłości. To raczej opowieść o związku trudnym, którego odmienność jest piętnowana przez otoczenie. Mimo pozornej lekkości książki, poruszane w niej tematy są niezwykle ważne, choć zazwyczaj okryte nimbem milczenia. To sprawia, że Freak City jest pozycją, która powinna wejść do kanonu lektur szkolnych, pozycją, która może zmienić nasze rozumienie pojęcia "tolerancja".

Kup książkę

Avatar użytkownika - izus90
izus90
Świat niesłyszących jest fascynujący. Może głównie dlatego, że wiem, że zawsze pozostanie dla mnie czymś obcym, dalekim, czymś niepoznanym. Chyba na zawsze zapamiętam, gdy podczas dojazdów do liceum jeździły ze mną osoby niesłyszące, a ja potrafiłam, zupełnie nieświadomie, i pewnie trochę w ich odczuciu bezczelnie, wpatrywać się w ich rozmowy. Dla mnie ta ich rozmowa miała w sobie coś z magii. Dlatego właśnie zainteresowało mnie Freak City. Liczyłam na to, że odkryje przede mną chociaż część tego, co nieznane.   Młody Mika właśnie rozstał się z miłością swojego życia. Nie bardzo wie, co w tej sytuacji zrobić, miota się ze swoimi uczuciami - tym bardziej, że i jego "eks" wysyła mu sprzeczne sygnały. A to, że już koniec, a to, że może jeszcze mogliby spróbować, po przerwie. Pewnego dnia Mika trafia do Freak City, miejsca, w którym spotyka Leę. Piękną, odrobinę bezczelną dziewczynę, która okazuje się niesłysząca. Co zrobić? Jak się porozumieć? Jak przypadkowe spotkanie zmienić w coś wartościowego?   Schrocke za pośrednictwem swych bohaterów przybliża czytelnikom choć odrobinę świat głuchych, odróżniając ich zresztą tym samym od osób głuchoniemych. To istotne, bo dla wielu czytelników te dwa światy są często właściwie równoznaczne. Okazuje się zaś, że osoba głucha niekoniecznie też pozostaje niema. To błędne wyobrażenie wynika z tego, że osoby ...

Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2013-08-16, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bardzo wciągająca książka , napisana prostym językiem . Szczególnie polecam !!
Avatar użytkownika - Igara
Igara
Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książka wciągająca. Napisana łatwym językiem, bez ukrywania intymnych myśli bohatera. W skutek tego polecam ja starszej młodzieży :)
Avatar użytkownika - Nimphelos
Przeczytane:2013-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Freak City" zdecydowanie nie jest zwyczajną opowieścią miłosną dla nastolatków. Główni bohaterowie mają na swoich barkach doświadczenia, których nie powstydziłby się żaden dorosły i problemy nieco nietypowe jak dla "piętnastolatków". Bo czy "tak młody" chłopiec może przeżyć prawdziwą miłość, po której nie potrafi się pozbierać? I czy "tak młoda" dziewczyna może iść przez życie w całkowitej ciszy? Nie wspominając o tym, że nie obcy im seks, alkohol i inne "używki". "Freak City" to naprawdę wspaniała książka i - choć głównie skierowana jest do osób wchodzących w "stan dorastania" - polecam ją również osobom dorosłych, bo jak już pisałam - to nie jest zwyczajna miłosna opowieść dla nastolatków. To historia poznawania siebie, wzajemnej tolerancji, przyjaźni i miłości, która nie zawsze usłana jest kwiatami - rozkwita dopiero po licznych rozczarowaniach, nieporozumieniach i smutku...
Avatar użytkownika - halinajolanta7
halinajolanta7