Recenzja redakcji granice.pl

Frywolitki. Biżuteria, świąteczne ozdoby i inne dekoracje

Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2013-03-21
ISBN: 978-83-7773-024-9
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Frywolitkowe szaleństwo

Koronka od zawsze kojarzyła się z elegancją, nostalgią i romantyzmem. Mimo upływu lat jej popularność nie mija, znajduje ona coraz to szersze zastosowanie w naszym życiu. Pojawia się w domach w postaci serwet czy różnego rodzaju ozdób, stanowi też ważny element naszej garderoby, a nawet biżuterii. Frywolitka, bo o niej mowa, zwana jest również koronką czółenkową – określenie to pochodzi od specjalnej metody wiązania węzełków za pomocą czółenek.

Tworzenie frywolitek było bardzo modne w XVIII wieku, chociaż prawdziwy rozkwit tej sztuki – bo chyba nikt nie może wątpić, że to prawdziwe dzieła sztuki  –  nastąpił dopiero w XIX wieku, kiedy wynaleziono metodę wytwarzania łuków i ząbków, a wzory uległy znacznemu urozmaiceniu, stały się też bardziej wytworne, wręcz misterne.

Biorąc po uwagę, że amatorkami frywolitki były rumuńskie królowe Elżbieta i Maria, to sięgając po książkę „Frywolitki. Biżuteria. Ozdoby. Dekoracje”, niemal wkraczamy na salony. Równie bogate jak niegdyś pałacowe sale oraz zdobienia sukni, może być i nasze otoczenie. Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło, autorka wielu książek poświęconych sztukom plastycznym, przenosi nas w świat koronek frywolitkowych i zachęca do samodzielnego ich wykonania.

Książka jest adresowana nie tylko do osób sprawnie posługujących się czółenkami i pragnących czerpać z publikacji nowe pomysły, ale również dla nowicjuszy, dla których będzie to pierwsze spotkanie z frywolitkami. To również doskonała propozycja dla osób, które zajmują się wyrobem biżuterii - dzięki koronkom frywolitkowym będą mogły one włączyć do swojej oferty również biżuterię wykonaną właśnie z koronki.

Publikacja wydawnictwa RM podzielona jest na dwie części – pierwsza stanowi swego rodzaju samouczek, dzięki któremu poznamy sekrety tworzenia frywolitek oraz ich pielęgnacji.  Znajdziemy tu wiele użytecznych informacji i rad, a także wykaz materiałów potrzebnych do rozpoczęcia pracy.  Schematy frywolitkowe zostały przedstawione za pomocą symboli, których objaśnienia również zawarto w książce. Liczne zdjęcia przedstawiające sekwencje czynności prowadzących do wytworzenia danego elementu koronki frywolitkowej pozwolą samodzielnie wykonać wiązanie frywolitkowe, kółeczko, pikotkę na kółeczku i wiele innych elementów potrzebnych przy realizacji projektów.

Kiedy już poczujemy się na siłach i podejmiemy wyzwanie stworzenia własnoręcznie koronkowego cuda, możemy przejść do części drugiej. Autorka prezentuje ponad dwadzieścia projektów, których wykonanie wyposaży nas nie tylko w ręcznie roniona bransoletkę z koralikami, wiosenne kolczyki czy komplet ślubnych, ale i wniesie radość oraz wyrafinowaną elegancję do naszego domu.

„Frywolitki. Biżuteria. Ozdoby. Dekoracje”, to książka pokazująca drogę do rozwoju zainteresowań, a także sposób na otoczenie się delikatnym pięknem koronki frywolitkowej. Staranne wydanie książki koresponduje z pieczołowitością, z jaką zostały stworzone frywolitki, zaś piękne fotografie wydobywają piękno wykonanych przez autorkę rzeczy. I choć nikt nie obiecuje, że wykonanie frywolitek jest proste, to warto włożyć nieco pracy, żeby osiągnąć taki efekt!

justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
To nie jest kraj dla starych ludzi
Czy wikingowie stworzyli Polskę
Czarny Książę