Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Gdzie jest Jennifer?

Anne Cassidy

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Stentor
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788389315946
Liczba stron: 268
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Gdzie jest Jennifer?” to powieść dla młodzieży (dolna granica wieku sugerowana przez wydawcę to 14 lat), kryminał trzymający w napięciu i prezentujący zupełnie niemłodzieżowe tematy.

 

Mija siedem lat od tragedii. Siedem lat temu miasteczkiem Berwick wstrząsnęła okrutna wiadomość: dziesięcioletnia Jennifer Jones zamordowała Michelle, swoją rówieśniczkę i przyjaciółkę. Jennifer skończyła właśnie odsiadywać sześcioletnią karę więzienia, wychodzi na wolność przy sprzeciwie mediów i przy irytacji podburzanej przez nie „opinii społecznej”. Nagłówki gazet krzyczą, że to nie jest sprawiedliwość, że JJ ciągle stanowi zagrożenie i powinna dalej przebywać za kratami. Nikt nie przejmuje się tym, co czuje dziewczyna i jak poradzi sobie w życiu z ogromnym obciążeniem psychicznym. Tymczasem Jennifer jako Alice Tully próbuje od pół roku żyć normalnie, z dala od mediów, z dala od własnej matki, na wolności. Tylko trzy osoby wiedzą, że to ona jest Jennifer. Ale spokój Alice zostaje zakłócony, gdy do miasta, w którym teraz mieszka, przybywa prywatny detektyw, szukający Jennifer Jones...

 

Anne Cassidy dość szybko wprowadza czytelników w szczegóły dotyczące podwójnej tożsamości bohaterki, od początku też nie ukrywa, że dziewczyna jako dziesięciolatka zabiła – oswaja więc odbiorców od razu z tragedią. Zarzuca też chronologię – historię Jennifer poznajemy stopniowo i w układzie przypominającym Peiperowski układ rozkwitania: najpierw ogólne informacje, potem precyzowanie szczegółów. Dzięki temu zabiegowi opowieść o Jennifer cały czas trzyma w napięciu, mimo dość szybkiego przedstawienia wydarzeń z przeszłości. Nakierowanie na przeszłość to jedna ze strategii pisarskich Cassidy – prowadzi odbiorców do czasów dzieciństwa Jennifer, pokazuje jej kłopoty: najpierw osamotnienie, problemy matki – modelki przemienionej w prostytutkę, potem – walkę o przyjaźń, nieporozumienia z babcią-materialistką, zazdrość i kłopoty ze szkolnymi kolegami. Przez cały czas unika opisu zbrodni, towarzyszy dziewczynkom w ich spacerach i zabawach, a atmosferę grozy wzmacnia przez przywoływanie obrazu groźnego dzikiego kota. Niebagatelny jest ten szczegół, bo mała Michelle po zadaniu śmiertelnych ciosów jeszcze żyła. Dopiero potem jej ciało… ale to już nie zostaje przez autorkę umówione, ze względu na wiek czytelników – a może i z obawy przed przekształceniem historii w thriller.

 

Obok wątków kryminalnych znajdują się w „Gdzie jest Jennifer?” też sprawy obyczajowe – Frankie, chłopak Alice, chciałby przespać się ze swoją ukochaną, nie wiadomo jednak, jak zareaguje na wieść o jej przeszłości. Matka Jennifer mogłaby sprzedać córkę, nic do niej nie czuje i nie interesuje się jej losem. Samej bohaterce sprzyjają zupełnie obcy ludzie, którzy z czasem stają się jej prawdziwymi przyjaciółmi. Czy Jennifer uda się w końcu odnaleźć szczęście? Czy uda jej się ukryć przed prasą?

 

Kryminał „Gdzie jest Jennifer?” to powieść nie tylko dla młodych czytelników – stopniowanie napięcia, chwile grozy, dylematy etyczne i tragedie życiowe są tu niemal kopią literatury „dorosłej”. Cassidy nie boi się trudnych tematów i potrafi je zaprezentować w interesujący i atrakcyjny dla odbiorców sposób.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Jennifer obecnie pracuje i stara się nie myśleć o tym, co stało się przed laty. Dobrze wie, ze prasa bardzo chętnie zarzuciłaby ją pytaniami, a wywiad z nią podniósłby nakład każdej gazety...Niestety ktoś ją odnajduje i przypomina jej, że spowodowała śmierć koleżanki...
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Zaginięcia są okropne - nigdy nie wiesz, co dzieje się z daną osobą. Chętnie sięgnę po tę powieść.
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Gdzie jest Jennifer? Skóra
Adrienne Maria Vrettos
Okładka - Gdzie jest Jennifer? Co się dzieje w tym mieście?!
Adam Molenda
Okładka - Gdzie jest Jennifer? Arka czasu
Marcin Szczygielski
Okładka - Gdzie jest Jennifer? Wyspa mojej siostry
Katarzyna Ryrych
Okładka - Gdzie jest Jennifer? Cukierek dla dziadka Tadka
Ivona Brezinova
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów