Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Gershwin

Lucjan Kydryński

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Data wydania: 2012-04-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-224-0934-3
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

O Gershwinie nut kilka


Nawet, jeśli nie znamy bliżej postaci Gershwina i nie potrafimy zidentyfikować jego twórczości, z pewnością choć raz każdy z nas słyszał jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów w historii – Błękitną rapsodię. Jeden z najczęściej grywanych kompozytorów odszedł stanowczo zbyt wcześnie, lecz wciąż możemy spotkać się z nim dzięki jego muzyce.


Urodzony w Nowym Jorku George Gershwin był słynnym amerykańskim pianistą i kompozytorem, dziś - niestety - znanym przede wszystkim wielbicielom muzyki. Może się to jednak zmienić za sprawą Marcina i Lucjana Kydryńskich, którzy postanowili przybliżyć wszystkim sylwetkę tego muzycznego geniusza, zaś audiobook Gershwin opublikowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne to wspaniały prezent nie tylko dla melomanów.


Audiobook został oparty na tekście monografii Gershwina opracowanej przez Lucjana Kydryńskiego, zaś fragmenty czytane przez jego syna zapoznają z najważniejszymi momentami w życiu muzyka. Kontrowersyjną biografię „króla jazzu”, jak nazywano Gershwina, przeplatają fragmenty jego twórczości – utwory, które na zawsze zapisały się w historii muzyki. Usłyszeć możemy m.in. fragmenty Błękitnej Rapsodii, Koncertu fortepianowego, Promenade i Amerykanina w Paryżu. Zachwycająca muzyka przybliża nas do tej postaci, która w swojej wielkości umiejętnie potrafiła połączyć zarówno elementy jazzu, jak i muzyki murzyńskiej, a to wszystko przy wykorzystaniu orkiestry symfonicznej.


Gershwin jest płytą "do zasłuchania", bowiem za każdym razem odkrywamy w niej co innego, zwracamy uwagę na inne szczegóły pasjonującego życia kompozytora, wypełnionego muzyką i ludźmi. Lucjanowi Kydryńskiemu znakomicie udało się „ożywić” Gershwina, który zaprasza nas do swojego świata, obfitującego - niestety - nie tylko w sukcesy, ale też i niepowodzenia. Niezwykły klimat artystycznej bohemy wyczuwalny we fragmentach potęguje jeszcze niezwykle ciepły głos Marcina Kydryńskiego, który nie dość, że jest stworzony do prezentowania tekstów w formie audiobooków, to jeszcze opowiada tak naprawdę o jednej z największych swoich pasji – muzyce.


Prawdziwą "wisienką na torcie" jest znakomite wykonanie prezentowanych utworów. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego czy Gabriela Chmury, Waldemar Malicki, Adam Makowicz i Fazil Say przy fortepianie – czy można chcieć więcej? Wszystko to sprawia, że płyta jest wprost stworzona do delektowania się nią i powinna stanowić integralne uzupełnienie monografii Lucjana Kydryńskiego. Monografii, po którą z pewnością sięgną wszyscy, zaufoczeni powstałym na jej podstawie audiobookiem. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów