Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Gęsi puch

Henry Neugebauer, Anna Łabieniec

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2006-07-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 0-973331-3-8
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

Z obozu w Buchenwaldzie w kierunku południowym wyruszyło 1600 więźniów. Ten Marsz Śmierci był ostatnim etapem ich drogi przed zakończeniem wojny i ostateczną kapitulacją Niemiec. Dla hitlerowców stał się on jedyną szansą na wykonanie planu Zagłady w stu procentach. Szansy nie wykorzystali – piętnastu więźniów przeżyło. Jeden z nich, Żyd z Sosnowca, Henry Neugebauer, opowiedział koleje swego życia dziennikarce, Annie Łabieniec, która je spisała. W ten sposób powstała książka „Gęsi puch”.

 

„Dzisiaj śniło mi się, że z nieba pada biały gęsi puch. W czasie wojny w getcie często unosił się w powietrzu na ulicach, leciał z otwartych okien, gonił za jadącymi furmankami. Ludzie przesiedlani do coraz to gorszych rejonów zabierali ze sobą, w pierwszej kolejności, poduszki i pierzyny. Bez nich nie dało się przeżyć.”

 

Pierzyna spełniała także i inną funkcję – chowało się w niej najcenniejsze przedmioty: biżuterię, pieniądze, dokumenty, by oprawca niemiecki nie znalazł ich tak łatwo. Skrytka ta nie była jednak najbezpieczniejsza. I dlatego właśnie gęsi puch nieprzerwanie szybował na wietrze, pokrywając powierzchnie ulic niczym śnieg. Henry Neugebauer urodził się w 1926 roku w Żarkach, by potem, jako mały chłopiec, przenieść się wraz z rodziną do Sosnowca i zamieszkać przy ulicy 1 Maja. To właśnie w Sosnowcu Herszel (bo tak jego imię brzmi po hebrajsku) przeżył zarówno najpiękniejsze lata swojego życia – wypełnione radością i dostatkiem dzieciństwo, jak i te najtragiczniejsze – II wojnę światową.

 

Teraz Neugebauer mieszka w Kanadzie, ale zanim osiągnął stabilizację, przeżył wiele. Dobrze, że postanowił podzielić się swymi wspomnieniami. W książce „ja” mówiące ujawnia się w całej rozciągłości. Przeżycia jednostki determinują sposób narracji – barwnej, żywej i niezwykle ciekawej. Człowiek zanurzony w dzieje historii, owładnięty kulturą i wpisany w takie, a nie inne społeczeństwo, wypowiada się w swoim imieniu i przedstawia koleje życia – swojego życia, choć zależnego właśnie od: historii, kultury i społeczeństwa. Każde wspomnienie, z racji tego, że jest wspomnieniem i przeżywa się je z perspektywy czasu, charakteryzuje się tym, że na przeszłość patrzymy już z dystansu, nie pamiętamy wszystkiego, tylko niektóre wydarzenia czy pojedyncze szczegóły. Właśnie z takich „niektórych wydarzeń” czy „pojedynczych szczegółów” złożony jest „Gęsi puch”. Skrawki te ułożone zostały w logiczny ciąg chronologiczny i prezentują się jako całość nader interesująco.

 

Opowieść Neugebauera jest ważna z kilku względów. Przede wszystkim trzeba ją traktować jako dokument, który dotyczy nie tylko czasów wojny (choć na nich skupia się największa uwaga bohatera), ale też okresu „przed” i „po”. Fakt ten implikuje rzecz następną: dzięki rozciągłości czasowej, w której dzieje się „akcja” autobiografii, poszerzone zostaje jednocześnie spojrzenie na tło obyczajowe, w którym opowieść została osadzona. Szczególnie okres przedwojenny wnosi ciekawe, przede wszystkim dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, informacje o tym, jak wyglądał Sosnowiec z perspektywy nie Polaka, a Żyda.

 

Atmosferę tamtego czasu dopełniają zdjęcia – przedstawiające zarówno samego autora, jak i miejsca, w których on bywał. „Gęsi puch” to nie tylko zbiór faktów, to także opowieść dotykająca spraw uniwersalnych: przemyślenia i wątpliwości Neugebauera, relacje interpersonalne i ich zróżnicowanie – każdy z nas je rozumie, choć warunki, w jakich żyjemy znacznie się różnią od tych, w których żył (i żyje nadal w Kanadzie) autor książki. Dzieje losu tego jednego człowieka i powiązanych z nim innych ludzi, przejmują. Warto przeczytać.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Gęsi puch Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Gęsi puch Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Gęsi puch Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Gęsi puch Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Gęsi puch Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów