Recenzja książki: Gotowe na wszystko. Kobiety Nowego Testamentu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Biblia jest księgą nie mającą sobie równych. Należy do pozycji czytanych najczęściej. Przetłumaczona w całości lub we fragmentach na 2403 języki świata, cieszy się popularnością wśród ludzi wszystkich czasów i narodów. Książka przedstawiająca „Kobiety Nowego Testamentu” jest jedną z serii „Gotowe na wszystko”. Rzeczywistość widziana oczami kobiet pozwala docenić, ile trudu musiały włożyć w osiągnięcie zamierzonych celów. Godne podziwu jest trwanie przy tym, co już zdobyły, a także troska o lepsze jutro.

Robert J. Strand przedstawił losy kobiet doskonale znanych oraz tych, o których wiadomo niewiele lub – być może – wcale. W swojej analizie zastosował metodę midraszu, czyli wnikliwych dociekań i badań po to, by zachęcić czytelnika do czerpania z bogactwa tych, które żyły i działały przed wiekami.

Opis każdej z dwudziestu dwóch kobiet składa się z kilku powtarzających się elementów: do imienia dopasowano charakterystyczną cechę, pokazano „jej punkt widzenia” czyli osobiste przemyślenia (w pierwszej osobie liczby pojedynczej) wyjaśniające sytuację życiową, a także wysunięto wnioski na przyszłość dla każdego z nas. Wszystkie rozważania poprzedzono siglami biblijnymi, wskazującymi na konkretny fragment ksiąg nowotestamentalnych, przypisany kolejno przedstawianym kobietom.

Historie opisane przez Roberta J. Stranda do złudzenia przypominają sytuacje kobiet żyjących współcześnie. Wielokrotnie bowiem jesteśmy gotowe na to, by „pomóc swoim synom”, „ocalić córkę”, „uzyskać przebaczenie”, „zmienić swoje życie”, „oddać wszystko”, „odzyskać zdrowie” czy „przekazać wiarę” i „pomóc w głoszeniu Ewangelii”. Ponieważ nie zawsze jednak kierują nami wzniosłe idee, gotowe jesteśmy również na to, by „mieć władzę” i „zdobyć uznanie” a nawet „zemścić się”.

Książka „Gotowe na wszystko” przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet. Napisana w sposób ciekawy i przystępny, zachęca do wielokrotnego sięgania po lekturę. Podział schematyczny ułatwia przyswajanie treści. Dodatek stanowi zestaw wydarzeń, w których wyraźnie została podkreślona rola kobiet dowartościowanych przez Chrystusa oraz wiersz autorstwa Myry Welch, będący pociechą i nadzieją dla kobiecej duszy.

Niezwykłe historie bohaterek kart Nowego w wielu przypadkach są receptą na życiowe problemy współczesności. Bogactwo doświadczeń tych, które żyły przed wiekami, z pewnością stanie się dla nas nauką mądrości. Wspomagając zmagania z trudami dnia codziennego, pomoże pokonywać przeszkody oraz dokonywać właściwych wyborów. Wtedy nasze życie stanie się piękniejsze i szczęśliwsze.

Kup książkę Gotowe na wszystko. Kobiety Nowego Testamentu

Zobacz opinie o książce Gotowe na wszystko. Kobiety Nowego Testamentu
Gotowe na wszystko. Kobiety Starego Testamentu
Robert J. Strand0
Okładka ksiązki - Gotowe na wszystko. Kobiety Starego Testamentu

Czy jesteście kobietami gotowymi na wszystko? Czy pragniecie, aby Bóg zamieszkał w waszych domach? Czy jesteście gotowe na przełom w życiu osobistym...