Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Gotowe na wszystko. Kobiety Starego Testamentu

Robert J. Strand

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Vocatio
Data wydania: 2011-06-27
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7492-163-3
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Biblia jest księgą nie mającą sobie równych. Należy do pozycji czytanych najczęściej. Przetłumaczona w całości lub we fragmentach na 2403 języki świata, cieszy się popularnością wśród ludzi wszystkich czasów i narodów. Książka przedstawiająca „Kobiety Starego Testamentu” jest jedną z serii „Gotowe na wszystko”. Rzeczywistość widziana oczami kobiet pozwala zorientować się w ówczesnym świecie, kiedy to wszystko należało pojmować w sposób całkowicie odmienny od współczesnego.

 

Robert J. Strand przedstawił losy kobiet doskonale znanych oraz tych, o których wiadomo niewiele. W swojej analizie zastosował metodę midraszu, czyli wnikliwych dociekań i badań po to, by zachęcić czytelnika do czerpania z bogactwa tych, które żyły i działały w czasach Starego Testamentu.

 

Opis każdej z dwudziestu dwóch kobiet składa się z kilku powtarzających się elementów: do imienia dopasowano charakterystyczną cechę, pokazano „jej punkt widzenia” czyli osobiste przemyślenia (w pierwszej osobie liczby pojedynczej) wyjaśniające sytuację życiową, a także wysunięto wnioski na przyszłość dla każdego z nas. Wszystkie rozważania poprzedzono siglami biblijnymi, wskazującymi na konkretny fragment ksiąg starotestamentalnych, przypisany kolejno przedstawianym kobietom (w niektórych przypadkach znalazły się również odnośniki do Ksiąg Nowego Testamentu, będące potwierdzeniem lub wyjaśnieniem omawianych treści).

 

Historie opisane przez Roberta J. Stranda do złudzenia przypominają sytuacje kobiet żyjących współcześnie. Wielokrotnie bowiem jesteśmy gotowe na to, by „ocalić swój dom”, „zostać matką”, „zdobyć miłość męża”, „zmienić swoje życie”, „poznać prawdę”, „znaleźć swoje miejsce” czy „posmakować miłości” i „ujrzeć sukces syna”. Ponieważ nie zawsze jednak kierują nami wzniosłe idee, gotowe jesteśmy również na to, by „zjeść zakazany owoc”, „wygrać”, „poślubić bogacza”, „mieć władzę” a nawet „zaspokoić ciekawość”.

 

Książka „Gotowe na wszystko” przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet. Napisana w sposób ciekawy i przystępny, zachęca do wielokrotnego sięgania po lekturę. Podział schematyczny ułatwia przyswajanie treści. Niezwykłe historie bohaterek kart Starego Testamentu, w wielu przypadkach są receptą na życiowe problemy współczesności. Bogactwo doświadczeń tych, które żyły przed wiekami, z pewnością stanie się dla nas nauką mądrości. Wspomagając zmagania z trudami dnia codziennego, pomoże pokonywać przeszkody oraz dokonywać właściwych wyborów. Wtedy nasze życie stanie się piękniejsze i szczęśliwsze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Po przeczytaniu tytułu w głowie od razu otwiera się szufladka z hasłem serial telewizyjny, nawet gdy się go nie ogląda i tak nie pozostaje całkowicie anonimowym hasłem. W końcu w dobie wszechwładnej informacji, chyba każdy zetknął się w jakiejś formie z historią pań z amerykańskiego przedmieść, ich życie to seria perypetii, gdzie zejścia śmiertelne i wypadki nie są niczym dziwnym. Więc gdy tak zatytułowana jest książka to skojarzenia nasuwają się same, jednak jak mogą się mieć do telewizyjnych bohaterek postacie ze Starego Testamentu? Dzieli je kilka tysiącleci, pochodzenie no i wszystko inne, łączy to, że są kobietami zatem jak to jest z przedstawicielkami płci pięknej w Biblii? Najczęściej postrzegane są z perspektywy religii no i oczywiście mężczyzny, u którego boku występują. Stwierdzenie, iż są bohaterkami drugoplanowymi jest krzywdzące, ale często właśnie tak są przytaczane ich dokonania - stanowią tło dla wielkich wydarzeń. A co gdyby spojrzeć na te symbole od innej strony? Takiej na miarę XXI w. czyli tak jakbyśmy czytali ich autoprezentacje? Niemożliwe? Podobno wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć i wierzyć, a te dwa pojęcia są im dobrze znane.

Podobno najlepiej zaczyna się od początku, czyli w przypadku książki "Gotowe na wszystko. Kobiety Starego Testamentu" pierwsza opowieść dotyczy Ewy, znanej dobrze, to ona doprowadziła do wygnania pierwszych ludzi z raju ... To wie każdy czytelnik, ale ta sama prawda przekazana przez samą zainteresowaną brzmi o wiele ciekawiej.W końcu Eden jej oczyma to nie tylko rajski ogród, a miejsce gdzie żyła w luksusie, chociaż dopiero odczuła tego plusy po wypędzeniu z raju. To ona byłą pierwszą gotową na wszystko by ... zakosztować zakazanego owocu. Pragnienie bycia podziwianą nie jest niczym nowym, historia Abiszag udowadnia to doskonale, to jej było dane zostać ostatnią żoną króla Dawida, tak tego od Goliata. Jej drogą od domu rodzinnego do pałacu królewskiego można porównać do konkursu piękności, może jest pierwszą miss Izraela? Jak już jesteśmy przy pięknie to oczywiście nie można zapomnieć o Dalili, czy można nazwać ją femme fatale biblijnych czasów? Pomyślmy - piękna, umiała zdobyć to co chciała, mężczyźni się jej nie opierali - tak, zasługuje na ten tytuł. Jej autobiografia jest może różna od biblijnej czy filmowej wersji, ale każdy ma prawo do własnego zdania na swój temat. Te trzy bohaterki do dopiero początek plejady niezwykłych postaci, którym opisy w Starym Testamencie poświęcają czasem tylko parę słów, ale gdy tę samą historię przytacza się w formie autobiograficznej wypowiedzi, sylwetki nabierają kolorów, nie są jednowymiarowe, a ich perypetie dorównują, a czasem nawet, wyprzedzają współczesne odpowiedniczki. W ich życiorysach są chwalebne karty, jak i takie, z których nie można być dumnym, ale każda z nich jest na swój sposób niepowtarzalna.
No i oczywiście jest też opisana kobieta idealna ... z punktu widzenia mężczyzny, jej charakterystyka jest piękna, pełna doskonałości, tylko jakoś jej perfekcja wypada blado przy poprzedniczkach, może i nie dorównują wzorowi, ale jakie są ciekawe, a nawet dla niektórych mogą stać się inspiracją!!

Książka "Gotowe na wszystko. Kobiety Starego Testamentu" nie ma na celu ścisłego trzymanie się kanonu, przedstawia raczej bohaterki biblijne z lekkim przymrużeniem oka, czasem wypełniając białe plamy w ich historiach. Dzięki takiemu ujęciu czytelnik dostaje fabułę lekką, ale opartą na tradycyjnych opowieściach, w której humor i niespotykana perspektywa sprawia, że lektura jest wciągająca.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów