Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Gra o miłość

Szymańska Justyna

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788360383322
Liczba stron: 206
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książka, która jest zbiorem stereotypów ubranych w kostium literatury rozrywkowej? Książka, która udaje coś innego? Z pozoru tani romans (przyczynia się do takiego wrażenia i tytuł – „Gra o miłość” – i graficznie nie do końca trafiona okładka. W rzeczywistości „Gra o miłość” to przerysowana powieść obyczajowa o przewidywalnej i opartej na schematach fabule.

 

Są trzydzieste urodziny Apolonii – nauczycielki języka polskiego. Apolonia jest życiowym nieudacznikiem, nie umie się modnie ubrać (jej ulubiona długość spódnicy to kilka centymetrów za kolano), nie umie odmówić bratu i bratowej, którzy bezwstydnie wykorzystują ją do opieki nad dziećmi, nie potrafi też znaleźć sobie faceta. Wszyscy traktują ją jak starą pannę, dyrektor szkoły obarcza dodatkowymi obowiązkami, rodzina dokucza. Apolonia nawet imię ma staroświeckie, tak samo, jak staroświeckie jest jej życie. Kiedy jednak wygrywa zaproszenie dla dwóch osób na bal sylwestrowy, postanawia, że nie odda go bratu i jego głupiutkiej żonie. Chce pojechać z przyjaciółką, Jolką. Ta jednak sprzeciwia się i namawia Apolonię, by znalazła sobie partnera. Zaczyna się Wielki Podryw. Przedstawiona jako staromodna stara panna, nie mająca żadnego doświadczenia w kontaktach z mężczyznami, Apolonia będzie potrzebowała pomocy. Nagle zacznie spotykać na swojej drodze różnych przystojniaków: każdego spróbuje zauroczyć w inny sposób. A czym będzie się różnić randka z materialistą od pracy z kolegą-nauczycielem? Jak poderwać geja? Apolonię czeka niełatwe zadanie, a kolejne próby znalezienia wymarzonego chłopaka kończące się fiaskiem łatwo mogą wpędzić w depresję. Od czego jednak prawdziwa przyjaciółka i babcia, która przeżywa właśnie kolejną młodość i nie może opędzić się od konkurentów do jej ręki?

 

Obok kolejnych przewidywalnych „akcji” podrywczych Apolonii rozwija się tu więc drugi wątek romantyczny, nie mniej stereotypowy. Do „gry o miłość” wstępują kolejni zawodnicy. Uczucia szalejące między częścią bohaterów mają, rzecz jasna, charakter platoniczny, seksu u Szymańskiej nie ma… Znajdą się bez problemu zwolennicy takiej wyidealizowanej fabuły, co do tego nie ma wątpliwości.

 

Martwi natomiast dostrzegalny brak sprawności warsztatowej autorki. Chropowate dialogi, niewygładzone opisy… nie ma tu rażących błędów stylistycznych, a jednak całość nie wybrzmiewa tak, jak powinna, coś zgrzyta. Może banalność i powtarzalność tematu, może pewna nienaturalność widoczna w rozmowach… Nie powala „Gra o miłość” na kolana, ale jest znośnym czytadłem. Jeśli oczywiście ktoś lubi schematyczne, standardowe, typowe obyczajowe powieści o poszukiwaniu romantycznej miłości. W kilku miejscach miałam za to wrażenie, że przed opublikowaniem nikt nie przeczytał tej książki uważnie – parę stron w ogóle nie ma korekty, a błędy ortograficzne, jakie się na nich przytrafiły, mogą załamać czytelników.

 

Jak na książkę, która ma przynieść wytchnienie po ciężkim dniu, sprawdza się „Gra o miłość” nieźle. Na uwagę zasługują próby indywidualizowania języka bohaterów – humorystyczne wypowiedzi pana Kazia i drażniące „bynajmniej” u Violetki – to sygnał, że Szymańska wyczuwa (lub stara się wyczuć) atmosferę, chce zaakcentować odmienność charakterów. W ogóle daje się tu zauważyć – na co wskazuje też owo przerysowanie i klisze – tendencję do ironicznego, dowcipnego opowiedzenia rzeczywistości. A to już zwiększa wartość tej pozycji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kreciolek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Obyczajowe,Wyzwania czytelnicze 26 książek/2014,
Lekka, zabawna, przewiduywalna ale jakże sympatyczna lektura po ciężkim dniu pracy.Cały cykl książek Justyny Szymańskiej opisuje perypetie kilku znajomych osób - tym razem jest to 30-letnia Apolonia, nauczycielki języka polskiego, która szuka męża. Czy go znajdzie? Barwny język i dobrze oddane postaci bohaterów to duży atut tej lektury. Warto!
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

    W "Grze o miłość" wprawdzie bohaterką jest 30-letnia nauczycielka o niespotykanym imieniu Apolonia, którą dyrektor szkoły nazywa Apolońcią, ale jest i druga, to babcia bohaterki o równie mało spotykanym imieniu, Matylda.


Apolonia mimo swych 30 lat jest nadal samotna i nawet nie byłoby jej z tym źle, gdyby nie ciągłe przypominanie jej na coniedzielnych obiadach u matki o jej "staropanieństwie". Ma ustabilizowane życie, każdy dzień dokładnie zaplanowany i jak na swój wiek jest bardzo zachowawcza w swych poglądach na styl życia. Matylda natomiast mimo swych ponad 70 lat jest osobą nowoczesną i żywotną, udzielającą się w Klubie Seniora  a nadto wzbudzającą spore zainteresowanie u płci brzydkiej.


Apolonia chciałaby jednak  zmiany w swym życiu i marzy o mężczyźnie swego życia, a ponieważ wygrała dwa bilety na Sylwestra w górach postanawia, przy wydatnej pomocy swej przyjaciółki, w przeciągu trzech miesięcy znaleźć partnera na ten bal. 


Autorka zastosowała w swej pełnej klimatu ciepła książce konwencję telenoweli przeplatając co rusz opowiadanie o podejmowanych przez  Apolonię zabiegów w kierunku poderwania faceta, który może okazać się dobry nie tylko na ten jeden bal,  z tym co się dzieje u Matyldy i jej adoratorów, z których jeden ucieka się aż do paskudnej intrygi mającej na celu wyeliminowanie swego konkurenta. I tak czytelnik uczestniczy w ciągłych zmianach kadrów, w których z przymrużeniem oka przygląda się poczynaniom raz Apolonii a za drugim razem panu Kaziowi, którzy planują a potem wdrażają w czyn swoje dość oryginalne pomysły, które mają doprowadzić ich do nakreślonego sobie celu.


 Sympatyczna, pogodna opowiastka  traktująca z dystansem i humorem stosunki rodzinne oraz stereotypy jakie jeszcze funkcjonują w naszym społeczeństwie.


 

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2015-08-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Vodice Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów