Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Gra w kości

Elżbieta Cherezińska

Ocena ( 10 osób )
4.9
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-12-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788365521637
Liczba stron: 406
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg
Wybór powieści historycznej wartej przeczytania to sprawa naprawdę trudna – po okładce i krótkiej notce na czwartej stronie okładki trudno poznać, czy książka ta całkowitym przypadkiem spełnia podstawowe oczekiwania wobec takiej literatury. Musi być oczywiście stosunkowo zgodna z realiami opisywanych czasów – a większość autorów traktuje fakty historyczne i chronologię raczej jako luźne wskazówki niż ścisłe wytyczne (i potem średniowieczni mnisi z zapałem wrzucają cztery łyżeczki cukru do porannej herbaty, ku uciesze czytelnika). Oprócz tego, a i o tym zdarza się w ferworze walki zapomnieć, wypadałoby zadbać o odpowiednio intrygującą fabułę i wciągający sposób narracji. Na szczęście „Gra w kości”,  najnowsza powieść Elżbiety Cherezińskiej, pisarki znanej już być może czytelnikom dzięki cyklowi „Północna droga” czy biografii Szewacha Weissa, śpiewająco wręcz spełnia wszystkie te kryteria. 

Książka ta opowiada o dwóch władcach, żyjących na przełomie pierwszego millenium – Ottonie III, poszukującym zarówno zbawienia, jak i światowej potęgi oraz odrodzenia Imperium, jak również o doświadczonym już księciu Bolesławie Chrobrym, próbującym awansować swoje państwo do pierwszej ligi europejskich graczy. Poznajemy tu literacką wizję pięciu lat (997 – 1002 r.) ich życia, ukazywaną z ich punktu widzenia, ale także oczyma ludzi im najbliższych: doradców i poddanych. Osią książki jest oczywiście męczeńska śmierć świętego Wojciecha, ale oprócz tego autorka serwuje nam wielką liczbę częstokroć o wiele ciekawszych wątków pobocznych i dygresji, przybliżających codzienne życie wielkich i maluczkich średniowiecznego świata. 

Wielką zaletą tej książki jest jej zgodność z historią, zarówno na poziomie samych wydarzeń, jak i motywów czy przemyśleń bohaterów. Psychologiczne i społeczne anachronizmy zbyt często pojawiają się w całkiem porządnych pozycjach znanych autorów, żeby teraz nie nagrodzić oklaskami takiego zacięcia do rzetelnego przedstawiania tła. Współpraca autorki z historykiem, profesorem Przemysławem Urbańczykiem, naprawdę przyniosła tutaj efekty. Oczywiście nie należy w żadnym wypadku sądzić, że „Gry w kości” można używać zamiast podręcznika – choć bardzo mocno osadzona w faktach, jest to w dalszym ciągu jedynie ich literacka interpretacja.

Sama fabuła (bo historia swoją drogą, ale czytać sprawozdania ze wzrostu trawy na przestrzeni wieków raczej nie chcemy) jest wciągająca, choć porusza się spacerowym krokiem (żeby nie powiedzieć: stoi), przerywanym czasem pojedynczym acz potężnym zrywem, zamiast sunąć przed siebie jak parowóz. Jednakże liczne wątki poboczne wynagradzają to z nawiązką, ukazując barwny i nie zawsze zgodny z popularnymi wyobrażeniami obraz średniowiecznej Europy. Autorka tworzy też intrygujące i bardzo rzeczywiste postaci… No i przyznać trzeba, że jednak światło jupiterów głównym bohaterom kradną postaci drugiego oraz trzeciego planu, w niektórych przypadkach o wiele bardziej wyraziste. „Gra w kości” napisana jest oprócz tego bardzo specyficznym językiem, kojarzącym się raczej z literaturą tzw. "kobiecą", a niekoniecznie - z historyczną. Nie jest to żaden mankament, oczywiście, ale warto być przygotowanym na ten mocno eksponujący emocje i używający najdziwniejszych eufemizmów sposób pisania. 

Książka Elżbiety Cherezińskiej jest dobrym pomysłem na przyjemne spędzenie popołudnia: to wciągająca i łatwa w odbiorze pozycja, jednocześnie utrzymująca wysoki poziom merytorycznej znajomości problematyki średniowiecznej. Miłośnicy tego rodzaju literatury zdecydowanie nie powinni być zawiedzeni, bo choć nie jest to zapierające dech w piersiach arcydzieło, to jednak stoi na naprawdę wysokim poziomie na tle reszty tego typu pozycji. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anek7 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki w 2016 ,
W marcu 1000 roku miało miejsce bezprecedensowe w dziejach wydarzenie - Otton III, król Niemiec i cesarz rzymski przybył jako pielgrzym do Gniezna, stolicy państwa polskiego rządzonego przez księcia Bolesława. O tej wizycie wiemy co nieco dzięki przekazom kronikarskim (niemieckiego biskupa Thietmara oraz naszego Galla Anonima) - obydwaj podkreślają religijny charakter wizyty, obydwaj opisują wspaniałość przyjęcia jakie utytułowanemu pątnikowi zgotował polski książę, obydwaj są również zgodni co do faktu, że Bolesławowi opłacił się każdy grosz włożony w organizację spotkania...

Znajomość z twórczością Elżbiety Cherezińskiej zawarłam przy okazji "Północnej drogi", czterotomowej opowieści z dziejów Norwegii. Akcja "Gry w kości" toczy się mniej więcej w tym samym czasie a wydarzenia w Skandynawii mają wpływ na politykę zagraniczną Polski, jednak stanowią tylko tło zasadniczego biegu wydarzeń.
Główną osią powieści jest męczeńska śmierć biskupa Wojciecha prowadzącego misję chrystianizacyjną w Prusach i wynikające z niej skutki.

Bolesław wykupił ciało męczennika i pochował je w Poznaniu - polski władca doskonale zdawał sobie sprawę jak ważny atut znalazł się w jego ręku. Mając ciało męczennika za wiarę ( i to nie byle kogo - Wojciech był osobą znaną w całym ówczesnym chrześcijańskim świecie), który najprawdopodobniej zostanie ogłoszony świętym mógł rozpocząć polski władca starania o usamodzielnienie się polskiego kościoła (a co za tym idzie również i państwa) spod wpływów niemieckich hierarchów. Polski książę przedstawiony jest jako człowiek gwałtowny i porywczy, ale równocześnie inteligentny i przebiegły, twardo stojący na ziemi, w każdym wydarzeniu szukający korzyści dla siebie i swojego państwa.

Jakby naprzeciw polskiego księcia postawiony zostaje cesarz - idealista, podlegający religijnym uniesieniom, bardziej intelektualista niż władca, często ulegający wpływom osób ze swojego najbliższego otoczenia, nieco już zmęczony koroną, którą nosi odkąd skończył trzy lata. Otto podziwia Bolesława, który imponuje mu siłą i władczością, a przy okazji cesarz zdaje sobie sprawę, że to właśnie na polskim księciu może polegać bardziej niż na swoich niemieckich możnowładcach.

Spotkanie takich dwóch indywidualności to wymarzony temat na książkę i moim zdaniem autorka świetnie dała sobie radę tworząc na kanwie suchych faktów barwny haft złożony z ludzkich emocji, intryg, przeżyć, marzeń i rozczarowań. Nie wiemy co naprawdę myślał Otto czy Bolesław, nie jesteśmy nawet pewni wszystkich faktów,ale wizja Elżbiety Cherezińskiej ma w sobie coś takiego, że czytelnik przyjmuje to wręcz jako pewnik - tak właśnie było!
Odrębną sprawą jest charakterystyka bohaterów - tak głównych jak i drugoplanowych. Osoby, które znamy z kart podręczników zyskały zalety i wady, są szlachetne lub małostkowe, myślą o sobie lub działają dla dobra ogółu - niby wiem, że to wyobraźnia autorki, ale znów zadziałała jakaś magia i takiego Radzyma Gaudentego już chyba zawsze będę widzieć przez pryzmat tej książki...
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Chrobry jakiego nie znacie

"Gra w kości" to pierwsza z serii obyczajowych książek obsadzonych w realiach polskiej historii. Tym razem śledzimy losy Bolesława Chrobrego i Ottona III na ich drodze ku Zjednoczonemu Cesarstwu i koronie dla Polski. Fakty historyczne opisywane przez Cherezińską, zweryfikowane przez prof. Urbańczyka ubarwione są fikcją literacką, dzięki której spotykamy nie tylko znane z lekcji postaci historycznej, ale prawdziwych ludzi. Ludzi z ich zaletami i wadami, pasjami, marzeniami i emocjami, które nimi targają.
Książka wciąga, uczy i zaskakuje, choć są sceny, które odgrywają się w średniowiecznym tempie i bywają nużące. Niemniej jednak jest to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów historii i dobrej lektury.
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Książka, którą przeczytałam z wypiekami na twarzy. Niesamowicie zadziałała na moją wyobraźnię, zwłaszcza, że Ostrów Lednicki i Gniezno odwiedziłam niecały miesiąc temu. Doskonale oddaje charakter średniowiecza - okrucieństwa, uniesień religijnych. Uświadamia wagę zjazdu gnieźnieńskiego. I trudno nie zacząć snuć wizji, co by mogło być gdyby Otto żył dłużej. Jego idea odnowienia Cesarstwa Rzymskiego pokojowo, wokół idei, to właściwie średniowieczna Unia Europejska.
Niby fakty znane, ale papierowe postaci ożyły. Polecam.
StregaBianca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Opowieść o czasach Zjazdu Gnieźnieńskiego, którą czyta się jak najlepszą książkę przygodową. Bardzo dobra!
Magrum plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-12, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Ebooki,Mam,Odradzam,
Jedna z niewielu książek, które czytałam"na raty". Trwało to ponad rok...Bardzo lubię Autorkę, ale ten pomysł połączenia fabuły ze średniowiecznymi faktami zdaje się być przyciężkawy...ani tu ciekawej akcji, ani fascynujących postaci nie znajduję. Wręcz przeciwnie- postaci plastikowe i mało wiarygodne- ciężko wczuć się w rolę średniowiecznego władcy...akcja zagmatwana, i nie znając dobrze historii można się łatwo pogubić. Zdecydowanie według mnie najsłabsza książka Cherezińskiej.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moonioz Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Ewaj Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Na półkach: Przeczytałem,niedoczytane ,
katibe Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 r.,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
asagao Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
goster Linia koment
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,IV kwartał 2013,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów