Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Grizzly
Kup Teraz

Grizzly

Adam Zalewski

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2011
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62465-11-8
Liczba stron: 290
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Niedźwiedzia natura wojownika


Ostra, męska proza, bezlitośnie obnażająca naturę człowieka - tak reklamuje się „Grizzly” Adama Zalewskiego, autora m.in. powieści „Biała wiedźma” czy „Rowerzysta”. Reklamuje się choć nie musi, bo ten brutalny thriller pełen gorzkiej prawdy o ludziach doskonale poradzi sobie i bez tego całego marketingu.
Autor zabiera czytelników do Ameryki, gdzie w iście kowbojskim stylu przeczołga nas po terenach rozległego rancza, lasach, czy jałowym Albuquerque, gdzie strach zaglądał będzie nam w oczy, śmiejąc się z naszej trwogi. Książka, przeznaczona tylko dla osób dorosłych (i to o wyjątkowo mocnych nerwach) uświadamia nam istnienie zła w swej najgroźniejszej, bo realnej postaci, gdzie facet może bez skrupułów odstrzelić kobiecie głowę, zgwałcić własną córkę, czy… zjeść żonę.
Poznajemy Clintona, szeryfa Green Doll w Kentucky, wiernego swoim zasadom i niezwykle zaangażowanego w walkę o prawo i sprawiedliwość. Kiedy jednak w przeddzień nominacji na szeryfa okręgowego znajduje zmasakrowane zwłoki swojej żony, jego jedynej miłości, budzi się w nim prawdziwe zwierzę. Poprzysięga zemstę i odtąd treścią jego życia będzie tropienie morderców i krwawy odwet. Składa rezygnację ze stanowiska i wyrusza w drogę, kierując się wskazówką znalezioną na miejscu zbrodni - biletem z Montany.
W Restburgu w stanie Montana jest właśnie jego pierwszy przystanek. Clinton Gerstaecker, teraz już jako Clinton Jones ratuje na drodze Elnera Sunside, właściciela rancza Seven Pines, a ten w podzięce proponuje mu pracę. Szeryf ma teraz nadzorować grupę kowbojów znanych jako „banda z Corralu”, zajmujących się ujeżdżaniem najlepszych koni do pokazów rodeo. Tu, w surowym męskim świecie, rodzi się tytułowy Grizzly - tak nazwał Clinta Joe Beaver, jeden ze starszyzny Arapaho. Ten znający tajniki przyrody oraz sekrety ludzkiej osobowości Indianin miał dar „wejrzenia w głąb ducha” i dostrzegł, że wraz z Gerstaeckerem do pomieszczeń wkracza aura zagrożenia i śmierci, irracjonalna, a jednak prawdziwa. Pomimo tego, że na ranczu narobił sobie nie tylko wrogów, ale i zyskał przyjaciół (w tym piękną kobietę), Grizzly nie może złamać obietnicy danej żonie i zaniechać zemsty. Seven Pines było zaledwie przystankiem na jego drodze, która wiedzie do małej miejscowości o nazwie Bright, w stanie Wyoming. Nawet sobie nie wyobraża co czeka na niego u kresu drogi, w cichym otoczonym lasami miasteczku, „w którym śmierć przybrała postać, z jaką nie zetknął się nigdy dotąd”.
Kto widział „Czerwonego smoka” z genialnym Anthonym Hopkinsem, ten ma przedsmak tego, co zgotuje nam Zalewski prowadząc nas do Bright - „królestwa szatańskich narodów, rządzącego przez mroczną, zimną i bezlitosną śmierć”. Tam, na opuszczonej farmie mieszka rodzina niczym z makabrycznego snu. Dowiemy się, że „mamusia była pyszna. Pomimo dojrzałego wieku jej mięsko zachowało kruchość i subtelny smak” i, że „tymianek doskonale komponował się z lekko słodkim smakiem „koźliny”. A spotkanie z rodzinką Petrie to jeszcze nie koniec poszukiwań Clintona…
Zalewski jest jednym z pisarzy, którzy swoim brutalnym męskim punktem widzenia świata pociągają za sobą czytelników. „Grizzly” to mocny thriller podobny stylem i szybkością akcji do powieści Toma Clancy, a szorstkie, słowa i dialogi zaskakują swoją celnością i konsekwentnym budowaniem atmosfery pościgu i zagrożenia. Ramię w ramię walczymy z Clintonem o sprawiedliwość i nie spoczniemy dopóki po świecie stąpa choć jeden z zabójców jego żony. Chyba, że zestrzelą nas pierwszych, albo… zostaniemy zjedzeni.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
justyna929 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiąkżki 2016,Mam,

Na okładce książki znalazłam informację, że jest to ostra męska proza... odrobinę mnie to przeraziło, podeszłam do lektury z dystansem, jesteście ciekawi jak odnalazłam się w takim klimacie?
Zapraszam.
http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/05/karma-wraca.html#disqus_thread
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Grizzly Czarownica
Patryk Majzel
Okładka - Grizzly Czarna wołga
Maciej Żurawski
Okładka - Grizzly Tajemnica Boga
Karina Krawczyk
Okładka - Grizzly Pod podłogą
Karina Krawczyk
Okładka - Grizzly Wóda i bala
Grzegorz Żurek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów