Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Groza

Michael Robotham

Ocena ( 5 osób )
5.2
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-12-05
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7799-175-6
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Klaudia Dutkiewicz

Profesor psychologii został poproszony o pomoc w akcji ratunkowej. Naga kobieta, mająca na sobie jedynie czerwone szpilki, chce skoczyć z mostu. Z nikim obcym nie chce rozmawiać, trzyma jedynie w ręce telefon komórkowy. Próba ratunku jednak się nie udaje i nieznajoma rzuca się w przepaść, pozostawiając samotną swą szesnastoletnią córkę. Pytanie brzmi: z kim kobieta w ostatnich minutach życia rozmawiała przez telefon? Sytuacja komplikuje się, kiedy znaleziona zostaje kolejna naga martwa kobieta, wspólniczka wcześniejszej, zidentyfikowanej już ofiary. Także obok niej leży telefon komórkowy. Czy obie rozmawiały przed śmiercią z tym samym człowiekiem? Dlaczego były nagie i jakie motywy miał sprawca? O tym trzeba przekonać się podczas lektury.

Michael Robotham stworzył naprawdę interesujących bohaterów. Na przykład Joe: choć zna się na ludzkiej naturze, jest wykładowcą akademickim, jednak zdaje się nie dostrzegać tego, co dzieje się najbliżej - w jego rodzinie. Ma wprawdzie dwie córki, z którymi utrzymuje dobry kontakt. Natomiast związek z jego żoną, Julianne, zdaje się tracić żar. Mimo tego nasz bohater nie potrafi dostrzec tego braku uczucia. Z kolei Darcy, córka kobiety, która rzuciła się z mostu, jest bardzo silną i śmiałą dziewczyną, zachowującą się momentai nazbyt dojrzale, a chwilami - zbyt wyzywająco jak na swój wiek. Postacią godną uwagi z pewnością jest również komisarz Veronica Cray, która zarówno swoją dość "męską" budową ciała, jak i usposobieniem przypomina skałę, oparcie, a co za tym idzie - niesie z sobą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Narracja przebiega w powieści dwutorowo, zgrabnie przeplatają się kolejne wątki, a dzięki temu czytelnik nie ma ochoty na oderwanie się od lektury, pragnąc dowiedzieć się, co wydarzy się za moment. Wydarzenia poznajemy z perspektywy Joego, opisującego swoją chorobę, rodzinę i wydarzenia związane ze śledztwem, jak również z perspektywy sprawcy zbrodni, człowieka po przejściach, który zna się doskonale na psychice ludzkiej i wie, jak ją skutecznie złamać.

Groza to naprawdę solidna lektura kryminalna. To świetna propozycja dla miłośników thrillerów psychologicznych ze sprawnie budowanym napięciem i interesującymi kreacjami postaci. To powieść, która zapada w pamięć, daleka od banału. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2014 (100),
Mistrzostwo gatunku! Rewelacyjny thriller psychologiczny, trzymający w napięciu od początku do końca. Zabójca steruje kobietami przez telefon, łamiąc ich psychikę i w efekcie doprowadzając je do samobójstwa. Główny bohater to profesor psychologii, który po przeprowadzce na wieś głównie zajmuje się dziećmi. Parkinson sprawia, że w jego małżeństwie pojawiają się problemy i autor tak naprawdę nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Julianne zdradziła męża. Były wojskowy, opuszczony przez żonę, przekonany, że ta upozorowała śmierć swoją i córki, zrobi wszystko, żeby je odnaleźć. Wyspecjalizowany w torturach toczy pojedynek umysłów z psychologiem. Kto z tej walki wyszedł zwycięsko, przekonajcie się sami sięgając po ten genialny thriller. Polecam!
Betsy plusminus Linia koment
Ogólnie rzecz biorąc, ,,Groza" jest ciekawym tytułem, jednym z ciekawszych, jeśli chodzi o przedstawicieli tego interesującego gatunku. Chociaż ma swoje słabsze strony, potrafi wciągnąć w swoją treść. Cała akcja, napięcie, zagadka, jak i ciekawie przedstawieni bohaterowie dają poczucie spełnionej lektury. Można dodać również do tego, iż umiejętności autora sięgają wysoko, dlatego pod względem stylu książka jest nie tylko dobrze napisana, ale wygląda estetycznie i wyraźnie. Bardzo serdecznie polecam ją każdemu miłośnikowi powieści grozy - tytuł ten bardzo dobrze dopełni waszą biblioteczkę - ale również osobom, które poszukują czegoś niewymagającego na kilka wieczorów. Powieść Michael'a Robotham'a wciąga i mimo wad potrafi usatysfakcjonować.
wordila Linia koment
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Asteria Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2014,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Groza Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Groza Prawda
Neil Strauss
Okładka - Groza Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Groza Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Groza Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów