Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Grzechy Joanny

Joanna Marat

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2011-11-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376741543
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sceny z życia kobiety


W dobie globalizacji, cyfryzacji i powszechnej konsumpcji zatraciły się gdzieś międzyludzkie więzi, a relacje stają się coraz płytsze, obejmujące nie duchowość, a cielesność. W ten nowy model życia znakomicie wpisują się wirtualne znajomości, bez zobowiązań, bez konsekwencji, a jednak wypełniające pustkę rodzącą się w naszych sercach. Przeniesienie kontaktów ze światem zewnętrznym do sieci opanowało już wszystkie dziedziny życia, od zawodowego po prywatne, a romanse on-line czy wirtualny seks przestały być już tematami tabu. Swój wkład w rozumienie specyfiki takich kontaktów, a nawet docenienia ich wygody miała niewątpliwie książka Samotność w Sieci Janusza Leona Wiśniewskiego, której akcja w dużej mierze rozgrywa się w świecie poczty elektronicznej i pogawędek na czacie.

 

Motyw internetowej znajomości wykorzystała także Joanna Marat, debiutująca w literackim świecie, która w powieści Grzechy Joanny posługuje się internetową znajomością do analizy psychologicznej swojej bohaterki oraz jej związków rodzinno-historycznych. Mimo, iż zastosowana formuła książki, a więc fragmenty e-maili, wspomnienia dotyczące przeszłości, rodzinnych związków czy rozmyślania bohaterki raczej do mnie nie przemawiają, to nie sposób nie docenić kunsztu autorki, która perfekcyjnie włada językiem emocji.

 

Główną bohaterką Marat jest niespełna czterdziestoletnia warszawianka, Joanna. Ukończyła ona studia historyczne z wyróżnieniem, na swoim koncie ma nagrodę rektorską za rozprawę o królewskich itinerariach i… to właściwie wszystko, co osiągnęła. Przerwany doktorat, dwadzieścia siedem metrów zaniedbanej kawalerki, którą dzieli z karaluchami i komputer, za pomocą którego komunikuje się ze światem – tak wygląda jej życie. Przed laty oddała się mediewistyce, w historii szukając zapomnienia i bezpiecznej przystani, z dala od milczenia ojca i szaleństwa matki. Teraz znalazła się w punkcie wyjścia, w mieszkaniu odziedziczonym po ojcu, z rzadka utrzymując kontakty ze słyszącą głosy matką, przekonaną, że okrutni prześladowcy czyhają pod jej drzwiami, żeby tylko włamać się i wynieść cenne pamiątki oraz archiwalia. Nic zatem dziwnego, że kobieta z takim zapałem oddaje się korespondencji z niejakim Xawerym Stadnickim, "Niujorkerem" - jak go nazywa - amerykańskim konserwatorem zabytków, cierpiącym na bezsenność. Początkowa wymiana maili, jeszcze niewinnych, rozpoczyna niezwykłą znajomość, podszytą jednak seksualnymi uwagami. Już wkrótce całe życie Joanny zaczyna kręcić się wokół romansu w sieci, a jej znajomy z jednej strony przeraża i oburza swoją otwartością i bezpośredniością, a z drugiej – fascynuje. Listy stają się też pretekstem do powolnego odkrywania swojej kobiecości oraz do powrotów do przeszłości, zaś kulminacją wirtualnych „randek” jest spotkanie  w „realu”.

 

Jak potoczy się dalej ta znajomość? Czy w Berlinie będzie na Joannę czekał człowiek, którego na podstawie listów sobie wyobraziła, czy też ktoś o obcej twarzy i nieznanych myślach? Dotąd rozmowy za pośrednictwem poczty elektronicznej były jej ucieczką przed przeszłością, przed nudną pracą w archiwum i ograniczonymi koleżankami, a także przed własną kobiecością. Teraz nasza bohaterka będzie musiała "wyjść ze swojej skorupy". Tylko czy starczy jej odwagi? Czy Xawery okaże się inteligentnym, ciepłym mężczyzną, czy raczej „paskudnym, zboczonym starcem”?

 

Grzechy Joanny przeczytałam z prawdziwym zainteresowaniem, choć bez zachwytu. Gorączkowe myśli, słowa, historie wprowadzają chaos, który - choć dodaje książce uroku i smaku - może zniechęcać czytelnika. Mimo tego historia wciąga, a obserwowanie Joanny otwierającej się powoli na siebie i na innych, akceptującej samą siebie i swój żeński pierwiastek, jest fascynującym przeżyciem. Dlatego też sadzę, że warto z uwagą śledzić dalszy rozwój Joanny Marat jako pisarki, a ja sama z niecierpliwością będę oczekiwała na zapowiadaną przez nią sagę rodzinną z powojennym Gdańskiem w tle.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aleksnadra plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Czytam,
Joanna Marat miała dobry, ciekawy pomysł na swoją powieść, ale z powiązaniem wszystkich faktów, wątków i wykreowaniem postaci było trochę gorzej.


Poznajemy 39-letnią Joannę H.- historyczkę, mediewistkę. Jest bardzo niepewna siebie, zahukana, trochę infantylna, skryta, obciążona trudnym dzieciństwem i chorą matką. Z dnia na dzień zostaje wyrzucona z uczelni, umiera jej ojciec. Jest zmuszona zamieszkać w kawalerce pełnej karaluchów w nędznej dzielnicy. Często czatuje, próbując oderwać się od swojego życia, szuka zapomnienia być może miłości. Pewnego dnia poznaje przez internet pewnego siebie, stanowczego i przystojnego Xawerego Stadnickiego. Z jednej strony jest nim zachwycona, z drugiej nie jest pewna, czy chce znajomość kontynuować. Mimo wszystko kusi ją wyzwolony świat, pełen niedomówień i namiętności nowego znajomego. Randka "w realu" jest pełna wrażeń, a Joanna pod wpływem mężczyzny zaczyna się zmieniać...

Trzonem powieści jest postać i życie Joanny. Jak dla mnie jest ona nierzeczywista i mało prawdopodobna. Nie wiem, czy taki był zamysł autorki w kreowaniu wizerunku i charakteru Joanny, czy stworzyła się ona przypadkiem bez namysłu. Trudne dzieciństwo, bieda, szykany i brak ciepłych uczuć matki miało duży wpływ na obecne życie Joanny. Jednak mimo problemów udaje jej się osiągnąć sukces. Niestety, nie zapałałam do niej sympatią, wręcz mnie denerwowała. Jak na 39-letnią, wykształconą kobietę zachowuje się i mówi jak nastolatka. Jej zwrot typu "Njujorker czy Nju Jork" doprowadzały mnie do szału. Wieczne niezdecydowanie Joanny odbierały całą radość czytania.

Szczerze mówiąc, żaden z bohaterów książki mnie nie zachwycił. Miałam wrażenie, że postacie są niedopracowane. Wszystkie są jednakowo bezbarwne. Wszyscy mówią tak samo i to samo. Różnią się tylko płcią i wiekiem. Być może Xawier miał być wyrazisty, jego bezpośredniość i otwarte spojrzenie na wiele dziedzin życia, w szczególności seksu, dla mnie było odpychające.

Jedynym godnym uwagi jest wątek wojenny. Chociaż i on jest potraktowany po macoszemu. Historia Joanny i Xawiera jest typowa. Bez uniesień, bez magii. Czyta się dobrze ale nie zaskakuje. Osobno poszczególne wątki książki wydają się ciekawe i godne uwagi. Jednak jako całość, brakuje jej dopracowania, tego "czegoś".
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
tulla Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AdelaMi Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Grzechy Joanny Tajemnica Edwina Drooda
Charles Dickens
Okładka - Grzechy Joanny Szepty
Dean Koontz
Okładka - Grzechy Joanny Cień gejszy
Anna Klejzerowicz
Okładka - Grzechy Joanny Ta druga
Karolina Wilczyńska
Okładka - Grzechy Joanny Anna. Nowe życie
Justus Pfaue
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów