Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Grzechy Joanny

Joanna Marat

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2011-11-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376741543
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: iwonawalczak

Intrygująca okładka przyciąga wzrok nie tylko podwiązką na oczach pięknej kobiety, ale i znaczącym tekstem, który mówi o związkach między tym, co widoczne – jej palce dotykają tylko starych pergaminów, a konkluzjami rozumu. I ostrzega przed błędami, popełnianymi przez wszystkich, którzy postrzegają świat wyłącznie przez pryzmat wzroku i stereotypów. To bardzo ważna wskazówka.  

 

Wydawać by się mogło, że czarna koronka na oczach kobiety nie jest tu rekwizytem wziętym z burleski, lecz symbolem doświadczenia całokształtu. Nie zakrywa bohaterce śwata, lecz oznacza zaledwie jej myśl o świecie – dziecięcą może – "jeśli zasłonię oczy, to mnie nie ma". Ale czy tak jest na pewno? Może koronkowa opaska ma za zadanie kusić - odsłaniając tytułowej Joannie i czytelnikom damsko-męską warstwę emocjonalną? 

 

Korespondencja internetowa, nadana przez Xawerego Stadnickiego, będącego o osiem godzin lotu stąd, zaczyna się słowami: Czy jesteś Joanną H. z Krakowa? Pytam, bo brzmisz znajomo. Niestety, nie poznamy broadcastu wysłanego przez Joannę, z grubsza czterdziestoletnią posiadaczkę nóg niezbyt długich. Czy Joanna (córka Starego H. i matki, która lęka się, że Oni znów przyjdą) czuje się Joanną H.?  Czy podejmie odważny dialog, jaki wieść można z doświadczonym i inspirującym erotycznie mężczyzną? Czego dowiadujemy się z pierwszych stron powieści? Bohaterka ma na tę okazję wcześniej przygotowany kostium ze słów i marzeń. Jednocześnie chciałaby Xaweremu wypisać swój ból. Zatem - czy Joanna widzi świat przez pryzmat swej pożądliwości, czy też bliższa jest jej atmosfera średniowiecznych malowideł lub doświadczenia rodzinne? A może nadrzędna jest trauma pomieszkiwania Za Żelazną Bramą (gdzie generalną zasadą jest niewtykanie nosa w nieswoje sprawy) wespół z całym jestestwem, które zostało zawarte w maszynopisie matki ?

 

Grzechy Joanny to bardzo dobra powieść. Najbardziej interesująca jest chyba jej intelektualno-psychologiczno-erotyczna warstwa, zwłaszcza w opozycji do szarej, tragicznej, a nawet - traumatycznej codzienności bohaterki. Ciekawy jest stosunek Autorki do bohaterów powieści. Koniecznie wspomnieć trzeba o języku powieści. Historia opowiedziana jest z wielką swadą, momentami - dosadnie, momentami - poetycko, z dystansem i ironią (nieco "czarną"). Podczas lektury można odnieść wrażenie, jakby proza ta poczyniona została na jednym oddechu. Od pierwszych zdań łatwo poczuć melodię, rytm powieści, chce się również na jednym oddechu ją przeczytać. Przeczytać - a później powrócić do niej, do najbardziej udanych jej fraz, fragmentów, zdań... 

Warto sięgnąć po Grzechy Joanny. Choćby po to, by przekonać się, że - zgodnie ze słowami zamieszczonymi na okładce - w tej opowieści nic nie jest takie, jakim mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka!

 

Iwona J. Walczak, autorka Nagich myśli i Złocistej Doliny

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aleksnadra plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Czytam,
Joanna Marat miała dobry, ciekawy pomysł na swoją powieść, ale z powiązaniem wszystkich faktów, wątków i wykreowaniem postaci było trochę gorzej.


Poznajemy 39-letnią Joannę H.- historyczkę, mediewistkę. Jest bardzo niepewna siebie, zahukana, trochę infantylna, skryta, obciążona trudnym dzieciństwem i chorą matką. Z dnia na dzień zostaje wyrzucona z uczelni, umiera jej ojciec. Jest zmuszona zamieszkać w kawalerce pełnej karaluchów w nędznej dzielnicy. Często czatuje, próbując oderwać się od swojego życia, szuka zapomnienia być może miłości. Pewnego dnia poznaje przez internet pewnego siebie, stanowczego i przystojnego Xawerego Stadnickiego. Z jednej strony jest nim zachwycona, z drugiej nie jest pewna, czy chce znajomość kontynuować. Mimo wszystko kusi ją wyzwolony świat, pełen niedomówień i namiętności nowego znajomego. Randka "w realu" jest pełna wrażeń, a Joanna pod wpływem mężczyzny zaczyna się zmieniać...

Trzonem powieści jest postać i życie Joanny. Jak dla mnie jest ona nierzeczywista i mało prawdopodobna. Nie wiem, czy taki był zamysł autorki w kreowaniu wizerunku i charakteru Joanny, czy stworzyła się ona przypadkiem bez namysłu. Trudne dzieciństwo, bieda, szykany i brak ciepłych uczuć matki miało duży wpływ na obecne życie Joanny. Jednak mimo problemów udaje jej się osiągnąć sukces. Niestety, nie zapałałam do niej sympatią, wręcz mnie denerwowała. Jak na 39-letnią, wykształconą kobietę zachowuje się i mówi jak nastolatka. Jej zwrot typu "Njujorker czy Nju Jork" doprowadzały mnie do szału. Wieczne niezdecydowanie Joanny odbierały całą radość czytania.

Szczerze mówiąc, żaden z bohaterów książki mnie nie zachwycił. Miałam wrażenie, że postacie są niedopracowane. Wszystkie są jednakowo bezbarwne. Wszyscy mówią tak samo i to samo. Różnią się tylko płcią i wiekiem. Być może Xawier miał być wyrazisty, jego bezpośredniość i otwarte spojrzenie na wiele dziedzin życia, w szczególności seksu, dla mnie było odpychające.

Jedynym godnym uwagi jest wątek wojenny. Chociaż i on jest potraktowany po macoszemu. Historia Joanny i Xawiera jest typowa. Bez uniesień, bez magii. Czyta się dobrze ale nie zaskakuje. Osobno poszczególne wątki książki wydają się ciekawe i godne uwagi. Jednak jako całość, brakuje jej dopracowania, tego "czegoś".
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
tulla Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AdelaMi Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów