Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Grzesznica

Dorota Wachnicka

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377783016
Liczba stron: 306
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24

Lubię zagłębiać się w zróżnicowaną literaturę. Marzec zaczął się od zbrodni , potem była literatura faktu, a teraz przyszedł czas na coś kobiecego.  Tym razem sięgnęłam po "Grzesznice" autorstwa Doroty Wachnickiej.

Dorota Wachnicka jest z zawodu psychologiem. Zawodowo zajmuje się terapią indywidualną i rodzinną. Dla twórczości pisarskiej porzuciła pracę psychoterapeutki. Jej debiutem była powieść z 2012 roku, która nosiła tytuł "Farciara".
Skoro wcześniej napisałam, że "Grzesznica" jest literaturą z gatunku kobiecego, czyli co jest najbardziej kobiece? Oczywiście romans. Ale to nie jest zwyczajny romans. Ale o tym za chwilkę.
Główna bohaterka- Dominika. Młoda kobieta, córka dyplomatów, którzy z racji swojego zzawodu dużo podróżują. Dominika zostaje w Polsce nie tylko ze względu na naukę, ale dla miłości. Bernard rzuca dziewczynę i ta wyjeżdża do Stanów.
Bohaterka ma bardzo konkretne oczekiwania od życia. Pragnie tego, o czym większość ludzi może pomarzyć w snach. Chce być ona rozpieszczana, dowartościowana, ale te cele chcę zrealizować przez osiągnięcie bardzo wysokiego zasobu portfela. Można by to zrozumieć, gdyby Dominika wyrastała w biednej, zaściankowej rodzinie, ale było inaczej. Rodzice dyplomaci to prestiż i bardzo wysokie zarobki. Dla ich córki to za mało. Dominika dla pieniędzy zostaje ekskluzywną prostytutką, choć sama woli się określać jako dama do towarzystwa. Jej alter ego to Agnes. 
Jednak Agnes musi odejść w zapomnienie, gdy bohaterka spotyka Markusa. Miłość wisi w powietrzu, by zakończyć się małżeństwem, a następnie macierzyństwem. Para wraca do Polski. Dominika zaczyna pracę, gdzie spotyka faceta z przeszłości....
Jest to moja pierwsze spotkanie z pisarką, ale uznaje je za ciekawe doświadczenie. Temat wybrany na fabule może nie jest zbytnio odkrywczy, ale forma przedstawienia problemu prostytucji dla pieniędzy jest zgrabnie pokazane. Język jest bardzo prosty, przystępny, bez górnolotnych określeń. Jest też trochę erotyki, ale wiadomo, ta profesja to seks. Choć my Polacy w opisywaniu tej dziedziny jesteśmy bardziej zachowawczy niż twórczy obcego pochodzenia. 
Narracja odbywa się w dwu sposób.  Rozdziały są podzielona, a historię autorka przedstawia oczami Dominiki (sama relacjonuje) oraz Michała- wredny facet z przeszłości (tu występuje już narrator). 
Jest to powieść o wyborach, często trudnych i niejednoznacznych, o tym, że przeszłość zawsze wraca i często w nieodpowiednim momencie. Występuję też dreszcz emocji, co doprawia książkę.

Polecić można ją na wieczory, gdzie kapryśna pogoda daje nam w kość. Gdyż sama okładka rozgrzewa i nastraja, by sięgnąć i pogrzeszyć z "Grzesznicą".

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
szulikmonia plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Pewnie nie jeden z nas przekonał się o prawdziwości powiedzenia : „kłamstwo ma krótkie nogi”. Bohaterka „Grzesznicy” również.

Dominika to córką dyplomatów. Jej ojciec dostał awans i wyjechał do Belgi. Dziewczyna zakochała się w Bernardzie i została w Polsce, aby dokończyć szkołę. Po tym jak chłopak z nią zerwał, Dominika dołączyła do rodziców. Kilkakrotnie zmieniała miejsce zamieszkania, aż ostatecznie wylądowała w stanach i tam rozpoczęła studia.

Nigdy nie brakowało jej pieniędzy, lecz zawsze oczekiwała czegoś więcej. Luksusu z wyższej pułki. Z nudów i chęci doznawania silnych doznań zaczęła spotykać się z mężczyznami- ZA PIENIĄDZE !!! Jej kariera (jeśli tak można to nazwać) rozwinęła się do tego stopnia, że za jedną noc dostawała dziesięć tysięcy. Bywała na wielu impreza. Nazywała się damą do towarzystwa, choć wiele z jej spotkań kończyło się seksem.
Dominika na jednej imprezie spotkała Markusa. Ich znajomość szybko się rozwinęła i zakochują się w sobie. Bohaterka zerwała dawne kontakty i wyszła za mąż, za mężczyznę swoich marzeń. Założyła rodzinę i ostatecznie wróciła do Polski, gdzie rozpoczęła nową prace.

Pierwszych kilka stron książki to streszczenie jej początkowego życia. Cała akcja zaczyna się kiedy Dominika zaczyna prace. Nieoczekiwanie z niewyjaśnionych powodów Michał- bardzo dobry katolik nie lubi dziewczyny. Jak się później okazało sam nie jest tak święty na jakiego się kreuje. Michał zaczyna sprawiać kłopoty, a sekret Dominiki skrzętnie skrywany przez lata, przed mężem, może wyjść na jaw.

„Grzesznica” jest podzielona na rozdziały. Każdy jest zatytułowany Dominika lub Michał i to z ich perspektywy prowadzona jest narracja. Język którym posłużyła autorka jest prosty, dzięki czemu lekturę czyta się szybko i przyjemnie.

Książka jest skierowana do dorosłych czytelników , powodem jest tematyko o której mówi jak i opisy seksu. Powiedziałabym, że to dobry thriller. Autorka budowała napięcie a ja z bijącym sercem wyczekiwałam rozwiązania konfliktu między Michałem a Dominiką. Szczerze przyznam, że Dominika nie przypadła mi do gustu i denerwowało mnie jej zachowanie. Książka wzbudzała we mnie silne emocje, nie zawsze pozytywne. Otoczenie bohaterki, w którym każdy miał kochankę lub kochanka, przerażał mnie. Mam nadzieję, że w prawdziwym życiu tak nie jest.

Jest to książka, która was nie znudzi, akcja jest szybka i ciekawa co z pewnością zapewni wam miły wieczór.
Polecam 4+/6
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów