Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Gwiazda

Jerry Spinelli

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2004
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-7278-125-7
Liczba stron: 198
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: sylka1993
Autorem powieści „Gwiazda” jest Jerry Spinelli – zdobywca Medalu Newbery.
W liceum w Mica zjawia się Gwiazda, niezwykle barwna i interesująca dziewczyna. Wśród rówieśników wyróżnia się wszystkim – ubiorem, zachowaniem, sposobem bycia. Z początku każdy uczeń jest nią zachwycony, nie zawsze ma się okazję spotkać taką indywidualistkę, jaką jest Gwiazda. Choć z czasem jej inność zaczyna im doskwierać..
 

bo kto kibicuje drużynie przeciwników, śpiewa „Happy Birthday” przygrywając przy tym na ukulele, ubiera się w barwne, nietypowe suknie, nosi torbę ze słonecznikiem, z której wystaje główka brązowego prawdziwego szczura?Po kilku miesiącach uczniowie liceum obracają się przeciwko niej – krytykują ją, albo ignorują, chcą aby ta poczuła się odrzucona, niechciana w szkolnym społeczeństwie. Tylko dwie osoby jej nie opuściły, przyjaciółka Dolly i on, Leo - szesnastoletni chłopak rozpaczliwie zakochany. Spędza z Gwiazdą wiele czasu, zaczyna zauważać rzeczy, które wcześniej były dla niego nieważne, zupełnie się nie liczyły. Razem rozsyłają obcym ludziom kartki okolicznościowe, fiołki w doniczkach.. Leo uczy się bezinteresownie pomagać ludziom. Jednak po pewnym czasie widzi, że wszyscy uczniowie przestali z nim rozmawiać, nie zwracają na niego uwagi.. Zupełnie w takiej samej sytuacji jest Gwiazda, ale jej zdaje się to nie przeszkadzać. Leo wie, że to ona jest przyczyną jego odrzucenia ze szkolnej społeczności. Postanawia działać, szybko. Dzięki jego prośbom Gwiazda zmienia się z nietypowej dziewczyny w zupełnie normalną, przeciętną, niczym nie wyróżniającą się nastolatkę. Niestety nawet to już nie pomogło..


Jak poradzi sobie Gwiazda, co zrobi Leo? Przeczytajcie sami..:) Ta nietypowa książka powinna znaleźć się na półce każdej nastolatki. Takiej niezwykłej dziewczyny jak bohaterka powieści nie spotkamy w Polsce. Wyobraźcie to sobie – pewnego dnia do twojej szkoły przychodzi piętnastolatka ubrana w kostium filmowy (może Pocahontas, królewny Śnieżki czy innej księżniczki), w torbie trzyma szczura i nie rozstaje się z ukulele (o którym to instrumencie pewnie mało kto słyszał). A przedstawia się jako Gwiazda. Taka indywidualność szybko stałaby się pośmiewiskiem dla innych, na pewno wielu uczniów zaczęłoby ją gnębić. Nie miałaby lekkiego życia w polskiej szkole, gdzie właściwie wszyscy są tacy sami i potrafią odrzucić kogoś chociażby dlatego, że słucha innej muzyki..
"

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Pożyczone od innych,Warto przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Gwiazda Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Gwiazda Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Gwiazda Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Gwiazda Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Gwiazda Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów