Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Gwiazda Strindberga

Jan Wallentin

Ocena ( 4 osoby )
3.5
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-03-20
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-7554-348-3
Liczba stron: 456
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24
Mieszanka książek przygodowych, połączenie twórczości Juliusz Verne'a, thrillerów Dana Browna oraz filmów o Indianie Jonesie. Tak wydawca zapowiada Gwiazdę Strindberga - debiut literacki Jana Wallentina. Czy powieść ta to prawdziwa literacka bomba, czy jedynie mieszanka wybuchowa? Przekonajmy się.
 
Samotny nurek, Erik Hall, podczas jednej ze swoich wypraw do zatopionej kopalni (jego głównym celem jest udowodnienie kobietom-nurkom, że sam pokona większy dystans) odkrywa doskonale zakonserwowane zwłoki. Prasa zaczyna wspominać o dziwnym zabójstwie kobiety, gdy okazuje się, że w kopalni znajdowało się ciało mężczyzny. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Erik zaczyna być rozchwytywany przez dziennikarzy, a podczas jednego z nagrań telewizyjnych poznaje wykładowcę akademickiego - Dona. Od tej pory panowie kontaktują się telefonicznie, bowiem Erika pragnie udowodnić, że za jego odkryciem nie kryje się morderstwo rytualne, lecz tajemnica poprzednich stuleci.

Pewnego dnia do nurka przybywa kobieta - Elena. Udaje ona włoską dziennikarkę, gdy tak naprawdę pragnie odzyskać tajemniczy biały, egipski krzyż, który Erik zabrał z kopalni, a którego nie oddał policji. Nurek próbuje uwieść Elene i wyjawia jej, że jeszcze coś jest w jego posiadaniu. Niestety, ten wieczór nie kończy się szczęśliwie dla naszego bohatera. Pech prześladuje także Dona, który oskarżony zostaje o morderstwo. Wraz z broniącą go panią adwokat zostaje on wplątany w przygodę życia. Razem pragną odnaleźć brakujący element układanki - Gwiazdę, która wraz z krzyżem tworzy klucz do najbardziej strzeżonej tajemnicy. Czy odnajdą Gwiazdę? Czy rozwiążą zagadkę zabójstwa? Ale - przede wszystkim - czy umkną przed Eleną, która otrzymała polecenie odzyskania Gwiazdy? Jaki związek z całą sprawą mają naziści i osoba Himmlera?

Pierwszych 120 stron książki nie powala. Akcja toczy się raczej niespiesznie. Mamy czas na poznanie charakteru nurka - człowieka samotnego, sfrustrowanego i niedocenionego. Odkrycie zwłok i medialne zamieszanie wokół niego pobudza go do działania oraz obnaża jego pragnienie, by usłyszał o nim świat. Niestety, jego 5 minut chwały szybko mija, a cała przygoda kończy się dramatycznie. Natomiast wykładowca, Don, jest zakompleksiony, wieczne odurza się psychotropami, by mógł w miarę normalnie funkcjonować. Dopiero, gdy tajemnicza fundacja wymusza na nim i na jego prawniczce współpracę, wydarzenia zaczynają toczyć się nieco szybciej. Zaczynają się poszukiwania, badania w starych grobowcach, zanurzanie się w cuchnących kanałach, pościgi, ucieczki itp. Tak jest już do zakończenia, które z pewnością zaskoczy większość czytelników.

Gwiazda Strindberga to niebanalna powieść, okraszona plastycznym i bardzo realistycznym językiem. Pisarz wiele pracy włożył w opisy miejsc odwiedzanych przez bohaterów, starając się stworzyć idealną scenerię dla powieści przygodowej. Nie dziwi więc fakt, że prawa do książki tak dobrze się sprzedały. Nie zdziwiłby mnie fakt, gdyby w niedługim czasie na podstawie książki powstał film. Polecić warto powieść Wallentina wszystkim miłośnikom powieści przygodowych oraz nietypowych thrillerów, wszystkim poszukującym w literaturze tajemnicy i przygody. Warto wraz z bohaterami książki poszukać Gwiazdy i spróbować rozwiązać tę zagadkę...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Betsy plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,Do recenzji,Literatura zagraniczna,Mam,
,,Gwiazda Strindbrga" nie jest złą książką, jednak do udanych również nie należy. Przede wszystkim autor zapomniał dodać więcej akcji i co najważniejsze - powinien postarać się o bardziej rozległe intrygi, które nie pozwolą oderwać się od lektury. Błędy autora jednak zdołam przeboleć i zapomnieć, debiutantom w końcu zdarza się je popełniać. W dodatku jest nadzieja, że kolejne książki mogą być lepsze - jego styl jest całkiem zgrabny i dobrze się go czyta. W dodatku ma głowę do wymyślania fabuły. W końcu pomysł na ,,Gwiazdę Strindberga", choć niezbyt dobrze napisany, jest w stu procentach bardzo ciekawy. Prawda?
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 26 książek-2013,Wyzwanie-książki na wiosnę,
Spodziewałam się po tej książce bardzo wiele i zupełnie czegoś innego. Tymczasem wyszło jak wyszło. ,,Gwiazda Strindbrga" nie jest złą książką, jednak do udanych również nie należy. Przede wszystkim autor zapomniał dodać więcej akcji i co najważniejsze - powinien postarać się o bardziej rozległe intrygi, które nie pozwolą oderwać się od lektury. Błędy autora jednak zdołam przeboleć i zapomnieć, debiutantom w końcu zdarza się je popełniać. W dodatku jest nadzieja, że kolejne książki mogą być lepsze - jego styl jest całkiem zgrabny i dobrze się go czyta. W dodatku ma głowę do wymyślania fabuły. W końcu pomysł na ,,Gwiazdę Strindberga", choć niezbyt dobrze napisany, jest w stu procentach bardzo ciekawy.
Nektrus plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Super
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aliane Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-03-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów