Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Gwiazdy prowadzą do domu

Luanne Rice

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2006
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 83-71-32904-0
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Gwiazda Oriona Niektórzy ludzie są jak perły – uwielbiani przez cały czas od chwili poczęcia, aż do śmierci; żyją szczęśliwi, a większe problemy zdają się ich omijać. Inni są niczym zgniłe jabłka – mają nadzieje, że pomimo ubytków w wyglądzie zewnętrznym ktoś ich doceni dostrzeże i pokocha. Jeszcze inni na skutek okoliczności, traumatycznych przeżyć, czy też po prostu cech charakteru są źli i okrutni, nie potrafią kochać i współczuć.

 

Książka Luanne Rice “Gwiazdy prowadzą do domu” jest o wszystkich tych rodzajach ludzi, a autorka splata ze sobą ich losy w taki sposób, w jaki robi to życie. Wzruszająca historia w jaką się zagłębiamy pełna jest łez i śmiechu, bólu i nadziei, ale i zwątpienia. Całą tę gamę uczuć przeżywa z pewnością Dianne, matka głęboko upośledzonej córki, opuszczona przez męża, mająca wsparcie w osobie matki i szwagra.

 

Walka z chorobą dziecka, samozaparcie i wiara w lepsze jutro charakteryzuje tą dzielną kobietę. Jednocześnie nie są jej obce zwykłe tęsknoty i pragnienia, jak choćby wybranie się z córką na zakupy, obserwowanie jak zmienia się ona w nastolatkę czy pokazywanie jej świata. Po części staje się to możliwe dzięki Amy, dziewczynce zaniedbywanej przez chorą matkę, której depresja nie pozwala dostrzec jaką cudowną istotą jest jej dziecko. Diane, która z kolei oddałaby wszystko, by móc dzielić się z wzajemnością z własną córką wszystkimi chwilami, staje się dla porzuconej Amy niemalże zastępczą matką. Diane ma w sobie tyle miłości i ciepła, że starcza jej dla wszystkich. Niestety tylko szwagier Diane, Alan, wydaje się być osobą, której kobieta nie może obdarzyć cieplejszym uczuciem. A może dzieje się tak dlatego, że tak bardzo przypomina on swojego brata, Tima? A może Diane nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że tak naprawdę wybrała niewłaściwego brata? Może nie chce przyznać, że zaczyna czuć coś więcej do Alana, który przez 12 lat dzielnie stoi przy jej i chorej dziewczynki boku?

 

Luanne Rice stworzyła historię, która niczym pajęcza sieć snuje się przez życie wielu osób, wiążąc ze sobą ich losy. Relacje pomiędzy nimi są kruche, trzeba o nie dbać i cierpliwie je pielęgnować, ale ileż satysfakcji i siły daje świadomość, że jest się kochanym. “Gwiazdy prowadzą do domu” to drogowskaz, który pokazuje właściwy kierunek w życiu - drogę miłości.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,wypożyczone z biblioteki,
Przepiękna historia opowiadająca losy Dianne, samotnie wychowującej niepełnosprawną córeczkę Julię. Mąż kobiety porzucił ją, kiedy tylko dowiedział się o chorobie dziecka.
To moja pierwsza powieść tej autorki i zamierzam sięgnąć po kolejne. Opowieść stworzona przez Luanne Rice wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się oderwać ani przez moment i bardzo mnie urzekła. Trudno określić co mi się tu najbardziej podobało piękna więź między matką a córką, przyjaźń Amy z Julią, dziewczynek tak różnych a jednak podobnych do siebie czy świąteczny klimat podkreślający magię tej opowieści.
Autorka porusza wiele życiowych problemów w książce. Oprócz trudu wychowywania upośledzonego dziecka pojawia się także portret rodziny dysfunkcyjnej w której dochodzi do przemocy, ucieczkę od problemów oraz szydzenie z osób niepełnosprawnych. Wspaniała postać Lucindy, serdecznej, starszej pani, która zawsze zaoferuje wsparcie.
Opowieść o trudnościach,ale także o nadziei, która jak to się mówi zawsze chce płonąć nawet jeśli już zgasła. Końcowy rozdział jest napisany z perspektywy Julii, autorka oddała głos niepełnosprawnej dziewczynce, dzięki czemu można poznać jej odczucia i to jak odbiera otoczenie. Bardzo mnie ujęło to opowiadanie, pokazane zostało w nim, że osoby ciężko chore widzą i czują więcej niż się wydaje. To jedna z najpiękniejszych książek, jakie miałam okazje przeczytać, polecam.
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2004,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:2013-11-17, Na półkach: Przeczytałem,
karin Linia koment
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Endless_Desire Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów