Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu

Michael Houellebecq

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2007-04-26
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7414-285-4
Liczba stron: 136
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

Kim był H. P. Lovecraft? Powiedzieć: "twórcą horrorów" to zdecydowanie za mało. Powiedzieć: "autorem swoistej mitologii"? Już lepiej, ale wciąż niewystarczająco. Autor ten bowiem był fascynujący nie tylko jako pisarz, ale i jako człowiek. Postać to wybitnie niejednoznaczna, pełna sprzecznych barw (z lekką przewagą ciemnych kolorów).

 

Choć w nazwisku miał "love", czyli miłość, wyznacznikiem jego życia była nienawiść. Nienawiść i obrzydzenie do codziennego życia (tzw. "taedi vitae"). Ogromna niechęć do dojrzewania. Gdy skończył osiemnaście lat, fakt przejścia w dorosłość przyprawił go o kilkuletnie załamanie nerwowe (ten sprzeciw wobec dorastania przypomina nieodparcie Piotrusia Pana, a także częściowo bohatera "Blaszanego bębenka", choć ten ostatni wyłącznie fizycznie pozostał dzieckiem). Nietolerancja w stosunku do ras innych niż biała (w jego książkach widać to jak na dłoni - nosicielami najgorszych cech są Mulaci i Metysi).

 

W tej ostatniej cesze posuwał się nawet do skrajności, rozważając całkiem serio możliwość eliminacji innych ras (a żył w czasach Hitlera!). Na szczęście po pewnym czasie przejrzał na oczy i przestał jawnie popierać hitlerowskie poglądy, zdobywając się nawet na ich krytykę. Jednak te ciemne barwy to tylko jedna strona skomplikowanej osobowości słynnego autora horrorów. Był on bowiem jednocześnie człowiekiem bardzo wrażliwym. Jego duszę poruszała przede wszystkim architektura. Potrafił z zapartym tchem śledzić szczegóły różnych konstrukcji (np. budynków, mostów itd.) oraz grę światłocieni na ich powierzchni. Ten zdeklarowany mizantrop był też zdolny do prawdziwej miłości. W pewnym momencie zdawało się nawet, że uczucie do kobiety go odmieniło. Wręcz promieniał wewnętrznym blaskiem. Jednak przeszkodą nie do przebycia okazała się być prozaiczna rzeczywistość, a mianowicie problemy finansowe i niemożność znalezienia przez pisarza stałej pracy (szczegóły przeczytacie Państwo w tekście).

 

Nic dziwnego, że tak niejednoznaczna, wewnętrznie skomplikowana postać wzbudziła żywe zainteresowanie Houellebecq'a, który sam uchodzi za skandalistę. Fascynowała go nie tylko osoba pisarza, ale i jego twórczość, którą analizuje pod różnymi kątami. Tę fascynację widać wyraźnie na każdym kroku, choć autor stara się być obiektywny. Pisze otwarcie zarówno o jasnych, jak i o mrocznych stronach duszy pisarza, ale tych ostatnich otwarcie nie piętnuje - stara się zrozumieć podejście Lovecrafta do życia, usprawiedliwić go jakoś. Tak samo jest z twórczością. Niby dostrzega niedoskonałości, które mogą przeszkadzać czytelnikowi, ale jednocześnie uważa je za zaletę, którą docenią nieliczni. Całość zaciekawia, zachęca do lektury opisywanego autora tych, którzy jeszcze jego horrorów nie poznali. Liczne cytaty są dobrane tak, żeby właśnie jak najbardziej zachęcić potencjalnego nowego czytelnika.

 

Zdeklarowani miłośnicy Lovecrafta też znajdą tu coś dla siebie - spojrzą na ukochane lektury pod nowym kątem. Książka opatrzona jest wstępem innego mistrza horroru - Stephena Kinga, kolejnego człowieka zafascynowanego Lovecraftem. Może i was ten pisarz również zauroczy? Wstępem do fascynacji może być właśnie omawiana przeze mnie pozycja. Zapraszam do lektury (tylko nie na noc...).

 

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Przyciągnął smutny człowiek (Lovecraft) smutnego człowieka (Houellebecqa). Napisał smutny człowiek (Houellebecq) o smutnym człowieku (Lovecrafcie), bo nikt tak jak smutny człowiek nie zrozumie drugiego smutnego człowieka (w tym wypadku akurat Houellebecq Lovecrafta, choć pewnie mogłoby być i odwrotnie). I tylko King stara się wlać trochę życia w te ponure stronice, bo po pierwsze nie bardzo lubi taplać się w smutku smutnych ludzi, których zasmucenia nie pochwala(a już zwłaszcza w egzystencjalnym przygnębieniu Francuza), a po drugie sam ma przerażająco wielki apetyt na pisanie o Lovecrafcie, tyle że nie o jego smutku, ale o znacznie bardziej ekscytującym strachu (a tu poproszono go tylko o marny objętościowo wstęp, co jest dla niego najwidoczniej i smutne i straszne zarazem).

Gdzieś pomiędzy Kingiem a Houellebecqiem Lovecraft pojawia się w swej niebanalnej, smutno-strasznej biografii, pełnej psychicznych załamań, wodospadów prywatnej korespondencji, zachwytów nad monumentalnością architektury, marzeń o Europie, rasistowskich fobii, wyprzedanych mebli i wyśnionych koszmarów, przede wszystkim zaś wypełnionej powołanymi przez niego do literackiej egzystencji fantastycznymi stworami, z ich onomatopeicznym koncertem tupotów, kłapnięć, syków, szelestów, gdakań, mlasków i sapnięć; biografii opowiedzianej nazbyt może zwięźle, ale z wielkim wyczuciem i z nieodzowną pesymistyczną, zgryźliwą nutką huellebecczyzny stosowanej, która do tej akurat scenerii pasuje jak czterostopowe ramiona z płetwami do upstrzonych chrząstkami, rzęskami i rurkami korpusów Dawnych Istot (czyli jak ulał).

Po odjęciu smutku Stephen King poleca esej kolegi po piórze, choć w paru miejscach nie zgadza się z biogramosmuceniem Houellebecqa. Ja z kolei nie do końca zgadzam się z zastrzeżeniami Kinga, który mógłby (i chyba chciałby) sam napisać o Lovecrafcie i przedstawić swój punkt widzenia w osobnej publikacji, miast negować zasadność niektórych wywodów Houellebecqa bez podawania argumentacji. Niewesołe jest położenie czytelnika (zwłaszcza jeśli ma on zamiar dopiero sięgnąć po lovecraftowskie opowiadania), gdy w kilku miejscach musi zadać sobie pytanie "Komu wierzyć?" - rodakowi Lovecrafta, który zamiast fantastycznych potworów widzi w jego dziełach wielkie waginy, czy Francuzowi, który rozpisuje się o antyerotyzmie opowiadań samotnika z Providence, powołując się m.in. na wypowiedzi z jego listów. Jednego możemy być pewni: to Houellebecq zadał sobie trud przeczytania nie tylko dzieł Lovecrafta, ale także wszelkich dostępnych opracowań i korespondencji, więc chyba nie mamy podstaw, by wątpić w to, co napisał i opublikował.

Michel w roli opisywacza cudzego życia to zdecydowanie typ biografisty-entuzjasty, który dzieła i sylwetkę swojego mistrza z dawnych lat przybliża (zarówno bardziej jak i mniej wtajemniczonym czytelnikom - bo i ci drudzy są mile widziani) w sposób oryginalny, plugawo-poetycki i z widocznym znawstwem (by nie rzec kolokwialnie: "z fanowską wczutą"). Ma to swój wielki urok, więc koniec końców jeśli ktoś chce się dowiedzieć "jak zmarnować życie, i ewentualnie stworzyć jakieś dzieło, przy czym, gdy chodzi o punkt drugi, rezultat nie jest gwarantowany" niech śmiało sięga po Lovecrafta w krzywym, houellebecqowskim zwierciadle, bo nie powinien być zawiedziony, zwłaszcza jeśli lubi wisielczy humor i odrobinę artystycznej (gdyż atmosferotwórczej) zgnilizny w opisach.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2016-06-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
purplewonder Linia koment
Przeczytane:2013-09-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zawolka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów