Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Harjunpaa i kapłan zła

Matti Yrjana Joensu

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Kojro
Data wydania: 2005-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-916458-2-7
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Harjunpää znów w akcji

Obecny pęd rozwojowy, stopniowy upadek wartości i moralność oraz obojętność zbiera potężne żniwo. Ludzie zamknięci w czterech ścianach duszą się i zmagają z własnymi lękami i obsesjami, ulice pełne są bezwzględnych psychopatów czy siewców nowych, rewolucyjnych (i niebezpiecznych) idei.


Taki obraz powolnej degradacji ludzkości rysuje także Matti Yrjänä Joensuu w swoim cyklu o nadkomisarzu Harjunpää. Tym razem książka „Harjunpää i kapłan zła” ofiaruje pożywkę dla naszego sumienia, skłania do tego, by przeanalizować swoje życie i dotychczasowe postępowanie.


Książce określanej jako kryminał do typowego kryminału jednak daleko. Zamiast akcji opartej tylko na schemacie dobrego gliny i złego przestępcy mamy tu jeszcze opowieść o patologii we współczesnym społeczeństwie.


Nakreślona za pomocą 62 pociągnięć pióra historia budzi smutek i litość. Mamy tu  Mikkę Mattiasa Moisio, cierpiącego na kryzys weny twórczej autora książek o idealnej rodzinie. Jego opowieści są namiastką prawdziwego ciepła, którego sam nigdy nie doświadczył od oschłych i introwertycznych rodziców. Jest także jego syn, mały i zagubiony Matti, odtrącony przez złośliwą matkę, która dodatkowo nastawia go przeciwko ojcu. Chłopiec przyjaźni się z wyalienowaną dziewczynką Leeną, która jako osoba o znacznej tuszy nie jest akceptowana przez rówieśników. Jej bronią przeciwko światu staje się zatem agresja, choć w ciemnościach dziewczyna wciąż spłacze łzami samotności.


Właśnie tacy ludzie, takie dzieci jak Leena czy Matti, stanowią niezwykle podatny materiał do zmanipulowania i zepchnięcia na drogę zła. Na nieszczęście, los postawił na ich drodze psychopatę Markusa Lukasa Paavali Heino. Ten magister teologii, nauczyciel religii, szaleniec i czciciel bóstwa zwanego Macierzą, pragnie zaprowadzić nowy porządek. Jego celem jest przygotowanie „nowego Wielkiego Wybuchu”, który ma wypalić wszystko i zabrać ze sobą grzeszników i heretyków. By zadowolić Macierz i przywołać widzenie, Markus składa w ofierze ludzi, spychając ich z peronów pod rozpędzone koła wagonów metra.


Seryjne zabójstwa i dziwne okaleczenia na helsińskich stacjach metra przyciągają uwagę policji. I tu do akcji wkracza  Harjunpää wraz z ekipą śledczych.


Książka Joensuu fascynuje i przyciąga, ale też przeraża rysującym się w niej obrazem kruchości rodzaju ludzkiego. Człowiek jest istotą słabą i omylną, a dodatkowo lękliwą, co objawia się psychotycznymi zachowaniami i dręczeniem innych. Zaskoczenie, przemyślnie skonstruowana historia i głębokie rozważania na temat społeczeństwa to przeważające, choć nie jedyne atuty książki. „Harjunpää i kapłan zła” wprowadza nas w stan niebytu, byśmy skierowali uwagę ku własnemu wnętrzu. I tak kryminał staje się głęboko filozoficzną książką, obok której nie sposób przejść obojętnie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Psotka88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Zmieniły właściciela,
Skandynawskie klimaty są mi i pewnie wielu z Was dobrze znane. Kryminał z tamtych stron to szczególnie wielbiony przeze mnie gatunek. Nie ważne czy mniej czy bardziej znany - co za różnica - grunt, że właśnie stamtąd. Nie jestem pewna czy umiem sprecyzować co mnie właśnie do nich ciągnie, ale wiem, że uczucie to nie maleje a wręcz rośnie z każdą pozycją nawiązującą właśnie z ich stronami.

Harjunpę miałam okazję poznać już jakiś czas temu w innej powieści Mattiego. Tam zmagał się on ze śledztwem w sprawie dręczyciela kobiet. Tu musi sobie poradzić ze złapaniem winnego wrzucania osób pod nadjeżdżające metro. Na pozór wydawało by się, że ludzie sami popełniają samobójstwo właśnie w ten sposób. Jednak dlaczego tyle osób i dlaczego ten sposób? W końcu policjanci oglądają monitoring ze stacji i przesłuchują świadków. Na każdym ujęciu z wypadku widać albo kobietę albo mężczyznę w średnim wieku. Czy możliwe jest by dwie osoby dopuszczały się tego samego czynu zabójstwa osób? Czy Harjunpää wraz ze swoją grupą znajdzie winnego? Ile osób do tego czasu zginie?

Książki Joensuu przypadły mi ze względu na spokojny, ale wciągający styl. Klimat jaki stwarza wciąga i na prawdę ma się ochotę skończyć dopiero po dotarciu do okładki. Koniecznie zapoznajcie się z jego pozycjami jeśli jeszcze tego nie zrobiliście! Ja ubolewam, że z tylu jego książek o losach nadkonstabla są wydane tylko dwie...
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Harjunpaa i kapłan zła Strażnicy Sampo: Tiera
Timo Parvela
Okładka - Harjunpaa i kapłan zła Piasek Saraswati
Risto Isomaki
Okładka - Harjunpaa i kapłan zła Harjunpää i dręczyciel kobiet
Matti Yrjänä Joensuu
Okładka - Harjunpaa i kapłan zła Lit-6
Risto Isomäki
Okładka - Harjunpaa i kapłan zła Wyjący młynarz
Arto Paasilinna
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów