Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Harry Potter i Książę Półkrwi

J. K. Rowling

Ocena ( 140 osób )
5.4
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2006-09-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7278-167-3
Liczba stron: 704
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Zuzanna Bukowska

Opinia 6

 

             Wraz z każdą kolejną częścią cykl Harrego Pottera staje się coraz bardziej mroczny. Postaci rosną wraz z czytelnikiem, a przeskok między pierwszym i ostatnim tomem na prawdę stanowi 7 lat. I tak jak na początku czytelnik ma do czynienia z dziećmi, tak na końcu są to niemal dorośli ludzie. To jeden z fenomenów tej wspaniałej serii pióra docenionej, nie bez powodu, Joanne Kathleen Rowling. Zachwyca on nie tylko nastolatków, ale też ludzi zdecydowanie bardziej doświadczonych. Dlatego też, nigdy nie zrozumiem, czemu został wpisany do kategorii "dla dzieci", szczególnie, że ciężko o bardziej szablonowy przykład fantasy.

             Tym razem postanowiłam powrócić do treści mojego ukochanego cyklu w języku innym niż polski i poznać oryginalny styl pisarki, by przekonać się czy piękno czytanego tekstu jest spowodowane niesamowitym wyczuciem genialnego tłumacza, jakim jest Andrzej Polkowski, czy to cecha właściwa autorce. Z prawdziwą przyjemnością przyznaję, że zarówno w wersji angielskiej jak i ojczystej Harry Potter i Książę Półkrwi robi piorunujące wrażenie. J. K. Rowling ma specyficzny talent do wprowadzenia bogatego słownictwa przy jednoczesnym zachowaniu łatwości czytania. Polecam wszystkim osobom, które uczą się jej języka i chciałyby trochę potrenować, choć oczywiście w moim przypadku znajomość książki niejednokrotnie okazywała się bardzo przydatna i zastępowała słownik.

              Bardzo ciekawym zabiegiem kompozycyjnym w wykonaniu tej wspaniałej pisarki jest wprowadzanie ciekawych faktów i przedmiotów wcześniej, by w momencie najszybszego toku akcji nie przerywać utworu długimi, spowalniającymi czytelnika opisami. I tak w historii ponownie pojawi się jeden z moich ulubionych konceptów, czyli myślodsiewania. Szczerze mówiąc, niezależnie od tego, który raz czytam Harrego Pottera, za każdym razem odkrywam coś nowego, jakiś ukryty niuans, który umknął mi poprzednim razem. Chyba jest największą magia tego cyklu jest właśnie dopracowanie świata. Żaden przedmiot, żadna postać ani działające prawo nie pojawiają się w nim przypadkiem, a obfitość wątków i pomysłów nigdy nie pozwala czytelnikowi się nudzić.

              Akcja jest zdumiewająco wciągająca i pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, a precyzyjność konstruowania czarodziejskiego świata, wraz z wszelkimi zapożyczeniami z wszelakich wierzeń, legend i bajek stanowi pięknie zebraną esencję fantastyki. Jednak to co nieodmiennie mnie zachwyca, to właśnie różnorodność i głębia postaci. W Księciu półkrwi dominuje wątek jednej z najmisterniej stworzonych bohaterów w całej przeczytanej literaturze – Severusa Snape'a. Nie chciałabym popsuć przyjemności tym, którzy nie czytali jeszcze Harrego Pottera, dlatego powiem tylko, że jest to persona, której czyny warto dokładnie śledzić i która z pewnością jest w stanie zaskoczyć nie jeden raz. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że pisarka ma niewątpliwy talent do ukazywania ludzkich relacji i emocji.

             Szósta część cyklu jest równie wspaniała, co wszystkie pięć poprzednich, sprawiając, iż autorka staje się prawdziwym ewenementem wśród twórców wielotomowych powieści, zwykle ciągniętych na siłę i skłaniających do odłożenia po najpóźniej trzeciej przeczytanej książce. Tu akcja jest świetnie rozplanowana i z pewnością żaden czytelnik nie zacznie się nudzić.

 

              To książka nie tylko godna polecenia, ale uważam, że niemalże obowiązkowa pozycja na liście każdego miłośnika fantasy.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gabolek000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,ulubione,zrecenzowane,
Recenzja na:
http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/2016/08/57-harry-potter-i-ksiaze-pokrwi.html

Każdy z nas, książkoholików, ma takie swoje powieści i serie, których po prostu nie jest w stanie opisać słowami. Odznaczają się spośród setek innych tytułów choćby zwykłymi drobnostkami, a czasem nie różnią się wcale. Są jednak tak genialne, jakby dany tytuł oraz jego autor zostali zesłani na ziemię przez samego Boga. W miarę upływu stron, rozdziałów, tomów, zakochujemy się w nich jeszcze bardziej, aż w pewnym momencie ta miłość staje się bolesna. Ciąży świadomość, że to już prawie koniec ulubionej historii. Jedynym pocieszeniem w takim wypadku jest możliwość pokochania naszej ulubionej serii na nowo, czytając ją po raz kolejny.

Wszyscy czarodzieje są poruszeni, bowiem wiedzą już, że Lord Voldemort naprawdę powrócił. W związku z wydarzeniami w Ministerstwie Magii, Knot stracił swoją posadę, zostając zastąpionym przez zupełnie nowego ministra. Harry natomiast, rozpoczyna szósty rok nauki w Hogwarcie - rok pełen zmian. Snape zajmuje stanowisko nauczyciela od Obrony przed czarną magią, a jego byłą posadę przejmuje powracający z emerytury Horacy Slughorn. Dzięki temu Harry może kontynuować wszystkie przedmioty, potrzebne, by zostać aurorem. Za pośrednictwem tajemniczego, używanego podręcznika do eliksirów, chłopiec staje się nagłym prymusem. Dawny właściciel, niejaki Książę Półkrwi, pozostawił na marginesach różne notatki, podpowiedzi i nieznane zaklęcia. Kto mógł być Księciem? I co z dziwnym zachowaniem dyrektora?

Z każdym kolejnym tomem i następną recenzją odnoszę wrażenie, że nie ma sensu w pisaniu ciągle tego samego. Nie chcę was nudzić, nie chcę, żebyście usnęli przed ekranem, nie chcę też, abyście przeżywali coś w rodzaju deja vu. Postanowiłam więc przygotować część oceniającą tej recenzji w nieco inny sposób. Co wy na takie rozwiązanie?

Historia po raz kolejny zaskakuje fantastycznymi zwrotami akcji, cudownymi bohaterami i doskonale przemyślaną fabułą.
Ale tym razem, całość skupiona jest na wyjaśnieniu motywów Voldemorta, przedstawieniu jego osoby, pokazaniu, w jaki sposób staje się potworem i mordercą.
Rowling dostarcza wiele odpowiedzi na pytania, nurtujące już w pierwszej części, sprawiając, iż ten tom staje się długim wstępem do finalnej części, ukazującym rąbka tajemnicy o przepowiedni dla Harry'ego.
Rzemiosło autorki z każdym następnym tomem jest znacznie lepsze, w "Księciu Półkrwi" da się wyczuć bijącą od tekstu dojrzałość oraz dobrze wyważone słowa, a jednocześnie niesamowitą lekkość pióra.
Yyyy... nie mając pojęcia, jakiego słowa mogłabym tutaj użyć, postanowiłam zrobić krótki przerywnik i wspomnieć o czymś przyjemnym - o bombie miłości, rozprzestrzeniającej się po bohaterach jak wirus (Harry również zostaje nią zarażony).

Powinnam pomówić także o zakończeniu, które rozwaliło moje serce na tryliard kawałeczków, gdyż J.K. Rowling posunęła się do tego, aby zniszczyć życie zarówno mi, postaciom z książki oraz miliardowi innych osób.
Od tak wydarła w moim sercu ogromną dziurę, której nie da się zapełnić niczym, bo dobre książki (niestety) mają to do siebie, że uśmiercają tych, do których zdążyliśmy przywiązać się najbardziej.
Targające mną emocje po raz kolejny doprowadziły do tego, iż toczyłam walkę sama ze sobą, dochodząc do wniosku, iż w takim samym stopniu nienawidzę tę książkę, co ją kocham.
Tak czy inaczej, nic nie zmieni tego, co już się wydarzyło.
Elektryzujący bohaterowie bardzo zmienili się na przestrzeni dotychczasowych sześciu tomów - niektórzy na dobre, inni na złe i właśnie w "Księciu Półkrwi" można to świetnie zaobserwować.
Rowling znów odwaliła kawał dobrej roboty - polecam każdemu, zawsze, wszędzie i w każdym wieku.

Prawie rok temu zaczęłam książki o "Harrym Potterze". Dzisiaj, pisząc tę recenzję, przeżywałam całą gamę różnych uczuć - od radości, przez smutek i niedowierzanie, miłość czy zadowolenie, na satysfakcji i nienawiści kończąc. Nie potrafię pojąć tego, że moja przygoda z najlepszą serią, jaką kiedykolwiek czytałam, nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Finał tuż, tuż, a ja staram się odwlec to wszystko tak długo w czasie, jak tylko zdołam. Bo, z jednej strony, chciałabym już skończyć historię o chłopcu, który przeżył, ale z drugiej, serce mi się kraje, kiedy pomyślę o tym, że to już naprawdę koniec. Dlatego też na recenzję książki "Harry Potter i Insygnia Śmierci" poczekacie prawdopodobnie bardzo długo.
MyFantasyLand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,

Opinia 6


 

             Wraz z każdą kolejną częścią cykl Harrego Pottera staje się coraz bardziej mroczny. Postaci rosną z czytelnikiem, a przeskok między pierwszym i ostatnim tomem na prawdę stanowi 7 lat. I tak jak na początku czytelnik ma do czynienia z dziećmi, tak na końcu są to niemal dorośli ludzie. To jeden z fenomenów tej wspaniałej serii pióra docenionej, nie bez powodu, Joanne Kathleen Rowling. Zachwyca on nie tylko nastolatków, ale też ludzi zdecydowanie bardziej doświadczonych. Dlatego też, nigdy nie zrozumiem, czemu został wpisany do kategorii "dla dzieci", szczególnie, że ciężko o bardziej szablonowy przykład fantasy.


             Tym razem postanowiłam powrócić do treści mojego ukochanego cyklu w języku innym niż polski i poznać oryginalny styl pisarki, by przekonać się czy piękno czytanego tekstu jest spowodowane niesamowitym wyczuciem genialnego tłumacza, jakim jest Andrzej Polkowski, czy to cecha właściwa autorce. Z prawdziwą przyjemnością przyznaję, że zarówno w wersji angielskiej jak i ojczystej Harry Potter i Książę Półkrwi robi piorunujące wrażenie. J. K. Rowling ma specyficzny talent do wprowadzenia bogatego słownictwa przy jednoczesnym zachowaniu łatwości czytania. Polecam wszystkim osobom, które uczą się jej języka i chciałyby trochę potrenować, choć oczywiście w moim przypadku znajomość książki niejednokrotnie okazywała się bardzo przydatna i zastępowała słownik.


              Bardzo ciekawym zabiegiem kompozycyjnym w wykonaniu tej wspaniałej pisarki jest wprowadzanie ciekawych faktów i przedmiotów wcześniej, by w momencie najszybszego toku akcji nie przerywać utworu długimi, spowalniającymi czytelnika opisami. I tak w historii ponownie pojawi się jeden z moich ulubionych konceptów, czyli myślodsiewania. Szczerze mówiąc, niezależnie od tego, który raz czytam Harrego Pottera, za każdym razem odkrywam coś nowego, jakiś ukryty niuans, który umknął mi poprzednim razem. Chyba jest największą magia tego cyklu jest właśnie dopracowanie świata. Żaden przedmiot, żadna postać ani działające prawo nie pojawiają się w nim przypadkiem, a obfitość wątków i pomysłów nigdy nie pozwala czytelnikowi się nudzić.


              Akcja jest zdumiewająco wciągająca i pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, a precyzyjność konstruowania czarodziejskiego świata, wraz z wszelkimi zapożyczeniami z wszelakich wierzeń, legend i bajek stanowi pięknie zebraną esencję fantastyki. Jednak to co nieodmiennie mnie zachwyca, to właśnie różnorodność i głębia postaci. W Księciu półkrwi dominuje wątek jednej z najmisterniej stworzonych bohaterów w całej przeczytanej literaturze - Severusa Snape'a. Nie chciałabym popsuć przyjemności tym, którzy nie czytali jeszcze Harrego Pottera, dlatego powiem tylko, że jest to persona, której czyny warto dokładnie śledzić i która z pewnością jest w stanie zaskoczyć nie jeden raz. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że pisarka ma niewątpliwy talent do ukazywania ludzkich relacji i emocji.


             Szósta część cyklu jest równie wspaniała, co wszystkie pięć poprzednich, sprawiając, iż autorka staje się prawdziwym ewenementem wśród twórców wielotomowych powieści, zwykle ciągniętych na siłę i skłaniających do odłożenia po najpóźniej trzeciej przeczytanej książce. Tu akcja jest świetnie rozplanowana i z pewnością żaden czytelnik nie zacznie się nudzić.


 

              To książka nie tylko godna polecenia, ale uważam, że niemalże obowiązkowa pozycja na liście każdego miłośnika fantasy.


 

wera_2002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 KSIĄŻKI W 2016,
Jak każda część o Harrym - cudowna
LilyBlack plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantaza,
Super.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

Rozpoczyna się szósty rok nauki Harry'ego w Hogwarcie, a na młodego czarodzieja czeka wiele niebezpieczeństw. Harry rozpoczyna prywatne lekcje z profesorem Dumbledore'em i stopniowo zaczyna odkrywać prawdę o jego największym przeciwniku - Lordzie Voldemorcie.

Nie sądziłam, że to napiszę, ale trochę mnie ta część zawiodła. Od samego początku jakoś nie potrafiłam się wciągnąć i nie ciągnęło mnie aż tak bardzo do lektury. Początek był dla mnie nużący, z czasem dopiero zaczęło robić się ciekawiej. Zaś to, co napotkałam na ostatnich stronach, mocno mną wstrząsnęło i praktycznie do samego końca miałam jeszcze nadzieję na jakiś nagły zwrot akcji. "Książę Półkrwi" różni się od poprzednich części. Bardzo dużo się tutaj wyjaśnia, autorka po raz kolejny ukazuje swoje odważne decyzje i nie boi się szokować czytelnika. Klimat jest coraz cięższy, ewidentnie czuć niepokój, nieubłagany koniec i to już zdecydowanie lektura dla dojrzalszych czytelników.

Chociaż był to dla mnie słabszy tom, to przeczuwam, że następny wszystko mi wynagrodzi. Ten to zapewne tylko wstęp do tego, co przeczytam dalej. Autorka miała czas, by skupić się na życiu uczuciowym bohaterów; są rozterki miłosne, nowe związki i rozstania, czuć już tutaj prawdziwą dojrzałość, decyzje są bardziej przemyślane. Jednakże te ciągłe kłótnie Rona i Hermiony były momentami irytujące i dziecinne.

Trochę ponarzekałam, ale w ostatecznym rozrachunku i tak jestem zachwycona oraz przygotowana na finał. Ach! Już się boję, jak daleko posunie się autorka i czym tym razem mnie zaskoczy.

kingaczyta.blogspot.com
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Po nieudanym przejęciu przepowiedni przez lorda Voldemorda i śmierci ojca chrzestnego Harrego z rąk Bellatricks Lestrange, Potter spędza kolejne wakacje w domu Dursleyów. Gdy tym razem odwiedza go Dumbledore, chłopiec pomaga mu w przekonaniu profesora Horacego Slughorna, by ten wrócił do szkoły jak sam myśli na stanowisko obrony przed czarną magią, a nie eliksirów jak się póżniej okazało.
W Hogwarcie Harry zaczyna podejrzewac, że Draco Malfoy jest śmierciożercą i zaczyna poszukiwac dowodów na poparcie swej hipotezy. Dumbledore udziela mu prywatnych lekcji, na których razem badają przeszłośc Czarnego Pana. Pewnego dnia Harry podczas lekcji eliksirów przypadkowodostaje książkę należącą do niejakiego Księcia Półkrwi, znajdując w niej przydatne zaklęcia i sposoby przyrządzania eliksirów.
Kim jest Książe Półkrwi? Co to są horkruksy i jak mogą pomóc w zabiciu Voldemorta? Warto przeczytac by się tego dowiedziec.
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przyjemna lekka książka na jeden dzień czyta się miło i szybko
pabelkopablo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książkę czytałem będąc jeszcze w gimnazjum, czytałem będąc w liceum i sięgnąłem po nią znów będąc już na studiach. Cały cykl Harrego Pottera jest niesamowitą przygodą. Przygodą, która rozjaśnia nam umysły niezłymi przygodami bohaterów. To również niebezpieczne sytuacje i różne wątki, które ruszają nasze sumienia. Najbardziej jednak cenię tą część Harrego Pottera. Mam mieszane uczucia po tym co wydarzyło się w treści książki. Miłość, smutek, śmierć, radość przeplata się na każdym kroku, sprawiając, że książkę czyta się bardzo szybko i bardzo ,,wyniośle". Szacunek dla autorki za cały cykl.
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM.

Jak wczoraj pamiętam tę zimną styczniową noc, gdy z synem udaliśmy się do księgarni, aby kupić nowiutki egzemplarz tej książki. Premiera miała miejsce o północy. Towarzyszyły temu gry, quizy i inne atrakcje. Punkt dwunasta została otworzona skrzynia i zaczęła się sprzedaż. Jeżeli dobrze pamiętam, to dwa ostatnie tomy przygód młodego czarodzieja, kupiliśmy właśnie w ten sposób. Czyste szaleństwo. Dotąd żadna książka nie wygoniła mnie z domu o takiej godzinie. I chyba taka historia się już nie powtórzy.

Harry wraz z przyjaciółmi, Ronem i Hermioną, rozpoczynają szósty rok nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Nie będzie to łatwy rok, a dodatkowo nie pomaga mu przyklejona łatka Wybrańca, czyli kogoś wybranego przez los, aby zniszczyć Tego-którego-imienia... nadal większość boi się wymawiać.

Lord Voldemort powrócił. Nawet najbardziej wątpiący muszą się z tym faktem pogodzić. Teraz zaciska swoją paraliżującą pętlę nie tylko wokół świata czarodziejów, ale także świata Mugoli, a Hogwart przestaje być, jak dawniej, bezpiecznym schronieniem. Harry podejrzewa, że niebezpieczeństwo może czaić się w samym zamku, ale Dumbledorowi zależy raczej na przygotowaniu go do ostatecznego starcia, które jego zdaniem nastąpi niebawem. Razem usiłują znaleźć broń zdolną skruszyć bariery postawione przez Voldemorta. W ten sposób Harry dowiaduje się o horkruksach, magicznych przedmiotach, w których można zamknąć cząstkę swojej duszy. Już wie, że trzeba znaleźć i zniszczyć je wszystkie, aby pokonać Czarnego Pana.

W szóstej części przygód Harry'ego dzieje się bardzo dużo. Severus Snape otrzymuje wreszcie swoją upragnioną posadę nauczyciela obrony przed czarną magią. A nauczycielem eliksirów, na jego miejsce, powołany zostaje Horacy Slughorn, trochę ekscentryczny człowiek, który kolekcjonuje ważne osoby jak najdroższe trofea. Harry ma specjalne, prywatne lekcje u dyrektora Hogwartu. I tutaj zaczyna się podróż w pamięć, a może raczej we wspomnienia różnych osób. Harry ponadto stara się rozwikłać tajemnicę Malfoy'a, który z całą pewnością knuje coś bardzo niedobrego... a może nawet fatalnego w skutkach. Bliźniacy Fred i George otwierają sklep Magiczne Dowcipy Weaslejów przy ulicy Pokątnej. Ron i Hermiona znów się kłócą, a Harry zakochuje się... Miłość wisi w powietrzu, lecz za nią czai się pasmo nieszczęść i Hogwart być może już nigdy nie będzie taki jak przedtem.
Więcej na - http://monweg.blog.onet.pl/2015/02/04/2383/
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
Kolejna zaskakująca część przygód młodego czarodzieja.
Dowiadujemy się z niej, czym są hokruksy i jak za ich pomocą można pokonać Lorda Voldemorta.
Zaskoczeniem z pewnością będzie nowy nauczyciel obrony przed czarną magią, a końcówka przyprawi z pewnością o rozlew łez (a przynajmniej ja przeżyłam szok i zwątpienie)
Nie mniej, tak jak poprzednie czyta ją się bardzo szybko.
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Szósty tom jest przełomowy. Chłopiec którego poznawaliśmy przez poprzednie 5 tomów serii znika bezpowrotnie, zbyt dużo go spotkało. Jednak to dobrze, trochę jak w każdym życiu. Każdy w końcu przestaje się poruszać po bezpiecznych, znanych i zrozumiałych gruntach, i zaczyna podróż przez sytuacje które rzadko są jednoznaczne, jasne i przyjemne.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-12, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Opinia dostępna na:
http://esperazna.blogspot.com/2014/07/harry-potter-i-ksiaze-pokrwi.html
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Ta część przygód Harrego Pottera jest zdecydowanie moją ulubioną. Historia Lorda Voldemorta bardzo mnie wciągnęła i sprawiła, że nie mogłam oderwać się od czytania. Tak samo jak każda książka z tej serii, przepełniona jest magią do granic możliwości. Dzieje się bardzo dużo i książka zdecydowanie dorównuje poziomem swoim poprzedniczkom. Bohaterowie bardzo dojrzali i podejmują dojrzałe decyzje ( również te dotyczące związków ;) ). Cóż, Harry dorasta razem z czytelnikami i na odwrót. Polecam każdemu nie tylko ten tom, ale całą sagę o wspaniałym czarodzieju Harrym Potterze! ;)
MrsCrux plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniałe, cudowne, piękne- te słowa nigdy nie opiszą magii tej książki jak i innych z sagi o czarodzieju z blizną.
Najcudowniejsza książka pod słońcem.
LaLuna19 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-06-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z najwspanialszych książek. Książka dzieciństwa.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ta część mniej mi przypadła do gustu niż pozostałe. Przez większą część książki właściwie nic ciekawego się nie działo. Snape zostaje nowym nauczycielem czarnej magii, a eliksirów zaczyna uczyć emerytowany nauczyciel Hogwartu, Horacy Slughorn. Harry poznaje przeszłość Voldemorta. Dużo miejsca autorka poświęciła perypetiom miłosnym młodych bohaterów.
RaQ plusminus Linia koment
Przeczytane:2006-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Daję 6 bo przygoda z Harrym była dla mnie fantastyczna, książka pobudza wyobraźnię, zabiera w inny świat, jednak mam wrażenie, że im więcej części tym bardziej Rowling zaczęła się motać i wprowadzać dziwne historie. Jednak Harry to już klasyka.
annym plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Uwielbiam tę serię książek, ta- 6 już część- jest naprawdę wspaniała i gorąco zachecam do przeczytania:)
takahe plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Ta część sagii o Harrym Potterze według mnie zupełnie różni się od poprzednich. Mniej w niej akcji, a więcej wspomnień, co musze przyznać nie bardzo przypadło mi do gustu.
Pomimo, że książka jest obszerna to czyta się ją bardzo łatwo i szybko ja jednak poczułam mały przesyt i muszę zrobić sobie małą przerwę zanim sięgnę po ostatnią część sagii.
Tak jak poprzednie części sagii tak i ta opowiada o niezwykłej miłości, przyjaźni ale również nienawiści no i oczywiście jest pełna magii, która kryje wiele sekretów.
W tej części dowiadujemy się wiele o przeszłości Lorda Voldemorta (o jego rodzinie i osobach którymi się otaczał oraz przedmiotach które darzył szczególną uwagą. Poznajemy tu również przeszłość kilku z nauczycieli Hogwartu.
Bohaterowie są już bardzo dojrzali i prawie dorośli. Autorka ujawnia tu ich słabe i bardzo kruche strony. Pojawiają się uczucia których w poprzednich częściach nie mogliśmy zbyt wiele zaosberwować. Zawiązują się nowe związki, najbardziej nieoczekiwane, bo między "starymi" przyjaciółmi. Przyjaźń przeradza się tu w silną miłość.
Książka pełna jest intryg, tajemnic i kłamstw.
Szczerze muszę przyznać, że w niektórych momentach śmiałam się a zaraz potem zbierało mi się na płacz. Bardzo wzruszająca jest więź między Harrym a profesorem Dumbledorem, która przypomina relację syn-ojciec. Ujawniają się ludzkie uczucia magicznych stworzeń: centaurów, olbrzyma, feniksa i znanego już wszystkim Hardodzioba (Kłębolota). Niesamowite (choć wcale nie tak zaskakujące) jest to kim stał się Malfoy i kto złożył jego matce Przysięgę Wieczystą. W Hogwarcie miejsce poprzedniego nauczyciela czarnej magii zajmuje najbardziej niespodziewana osoba, poznajemy też nowego nauczyciela eliksirów. W szkole za sprawą pewnego profesora zawiązał się bardzo śmieszny i nikomu niepotrzebny Klub Ślimaka.
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Po przeczytaniu 5 części Harry'ego Pottera wszyscy zadawali sobie jedno pytanie: co będzie dalej? Muszę przyznać, że spodziewałam się powrotu Syriusza Blacka, ale najwyrażniej autorka zakończyła już ten wątek. W każdym bądź razie ta książka z pewnością wszystkich nas zaskoczyła. I to pozytywnie! Napisana jest prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Kompozycja dzieła została bardzo dokładnie przemyślana. Podoba mi się też fakt, że pani Rowling nie faszerowała jej monotonnymi opisami. Największe wrażenie na czytelniku zapewne robi jednak magia obecna na każdej stronicy. Aura tajemniczości i nagłe zwrotu akcjii trzymają w nieustannym napięciu.

Ale powracając do treści lektury... Autorka rozwinęła wątek Rona i Hermiony. Nikt już nie ma wątpliwości, że ci dwoje mają się ku sobie. Ale romansów w Harrym Potterze jest znacznie więcej! Harry i Ginny zostali parą, Bill i Fleur planują ślub a i Remus poczuł coś do Tonks. W tej części to oni zwracają największą uwagę. Jednak wielu z was doznało pewnie zawodu. Śmierć Albusa Dumbledore'a zmieniła moje nastawienie do losów bohaterów. Nikt nie jest w niej " zabezpieczony". Nie wiadomo do końca, kto może zginąć. Zdrada Snape'a także mną wstrząsnęła. Miałam wrażenie, że nauczyciel eliksirów przeszedł na dobrą stronę.

Podsumowując, "Harry Potter i Książę Półkrwi" to książka warta przeczytania. Ma w sobie to coś, co przyciągnęło do niej miliony czytelników z całego świata: magię, świat, w którym każdy z nas chciałby się znależć. Udowodniła też, że nawet zwykli, nudni ludzie ( Harry był taki na początku) mogą mieć przed sobą intrygującą przyszłość
Tinger plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Przeczytane,
W ręce Harrego przypadkowo wpada podręcznik do eliksirów, który należał kiedyś do Księcia Półkrwi. Nowy nauczyciel Obrony przed Czarną Magią zaprasza go do "Klubu Ślimaka". Harry dużo dowiaduje się o przeszłości Voldemorta.
myszaj plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie - Media Rodzinna,
Pierwszy z tomów który potraktowałam jako dorosły, tajemniczy inaczej, wręcz mroczny. To nie bajka o szkółce magii. To walka, wartości, siła woli, próba....
LilAlia plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam, jak wszystkie pozostałe części, jednym tchem :) Przedstawiony tu magiczny świat potrafi wciągnąć i pochłaniać dosłownie całe dnie. Wspaniałe uczucie :)
claracorelli plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jest genialna
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Super seria!
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Fascynująca seria
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
książki o Harym są dla mnie odskocznią do świata magii- świata gdzie moge poczuć się jak małe dziecko... lubię czytac o przygodach Harrego- jest w tym czytaniu coś co sprawia, że zupełnie zatracam kontakt z rzeczywistością. jest we mnie magia- a to według mnie bardzo dobrze
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Magia we współczesnym Świecie, ciekawie i tajemniczo, czasem nawet bardzo mroczne...nie tylko dla młodych.
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Magiczna powieść nie tylko dla najmłodszych
ewelinka5521 Linia koment
Przeczytane:2016-10-24, Na półkach: Przeczytałem,
Nisiek Linia koment
Przeczytane:2016-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
cristii Linia koment
Przeczytane:2006-09-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
Cartercon Linia koment
Przeczytane:2016-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Lorelei Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Barbarra Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2010-11-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
JaMajka1529 Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
onlyagness Linia koment
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Marcik Linia koment
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Nuki47 Linia koment
Przeczytane:2012-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Anna_Valerious Linia koment
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
aga95 Linia koment
Przeczytane:2015-11-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nostrid Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
jestemdiana Linia koment
Przeczytane:2015-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2015-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Flawsoffancy Linia koment
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mikobelle Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
baczmus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Ksiazkiociekawyc Linia koment
Przeczytane:2015-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
surfinia Linia koment
Przeczytane:2015-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Jeszcze do nich wrócę,Mam,Przeczytane,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
KittyAilla Linia koment
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Łukasz,
dallea Linia koment
Przeczytane:2009-03-18, Na półkach: Przeczytałem,J.K. Rowling,Mam,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
zlosnica Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
CarlaBlueberry Linia koment
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
oliwia1125 Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
hagaki Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wojna9999 Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2005-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
migotynka Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
sitt20 Linia koment
Przeczytane:2014-07-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
EvilAngel16 Linia koment
Przeczytane:2014-11-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ufo1651 Linia koment
Przeczytane:2007-11-30, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
natlokmysli Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
baddieanna Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
efka84 Linia koment
Przeczytane:2014-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-09-02, Na półkach: Przeczytałem,
Maryszka Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2011-08-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kalcia1998 Linia koment
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2014,
anonimowa000 Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
martynka77 Linia koment
Przeczytane:2012-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
oliw333ia Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
marysia1513 Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
kasiulek Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bitterlady Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
zetka21 Linia koment
Przeczytane:2012-06-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ilbunia Linia koment
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kinguszka Linia koment
Przeczytane:2014-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
rosomaczek Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
okkarolina Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Na półkach: Przeczytałem,
rabiosa7 Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
nati104 Linia koment
Przeczytane:2011-08-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
hegemo Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantasy/SF ,
koral Linia koment
Przeczytane:2004-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Triste Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,Mam,
Dorota_Dega Linia koment
Przeczytane:2005-01-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2012-11-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kpotter Linia koment
Przeczytane:2012-07-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2007-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
patusia1990 Linia koment
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Lemureczek Linia koment
Przeczytane:2006-10-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czarnymarzyciel Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ewaglinka1990 Linia koment
Przeczytane:2010-11-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2012-11-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2010-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2009-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Ivor123 Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ConnieHabitet Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Przeczytane:2013-11-26, Na półkach: Przeczytałem,
Martina Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Balladyna Linia koment
Przeczytane:2007-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
hanka04 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mysza_99 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
aniiulkaa Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
TakeItIzzy Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Olena Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
betxp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aishiteru Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aggi Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Skipperk Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
unforgiven Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cytrus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Malgorzata88 Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, Mam,
anatola Linia koment
Przeczytane:2013-06-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Na półkach: Przeczytałem,J.K. Rowling,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Harry Potter,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Minevra Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
patiroza Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Hopeless_Fate Linia koment
Przeczytane:2006-09-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
olka00 Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki- 2013,
asza Linia koment
Przeczytane:2013-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
break
Okładka - Harry Potter i Książę Półkrwi Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Harry Potter i Książę Półkrwi Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Harry Potter i Książę Półkrwi Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Harry Potter i Książę Półkrwi Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Harry Potter i Książę Półkrwi Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów