Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna

Monika Kozień, Marta Miskowiec, Agata Pankiewicz

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-09-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8049-117-5
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

Nieprzyjmowanie do wiadomości realiów można uznać za naszą cechę narodową. Ciągle, jak dzieci, niezadowoleni z rzeczywistości, uciekający od domniemanych porażek, chętnie wkładamy czyjeś kostiumy oraz fantazjujemy o piękniejszych i lepszych światach.

 

Podobno żyjemy w kraju błotnistym, żytnio-polnym, dąbrownym, kniejowym, rozjeżdżonym, ciemnym, śniegochlupnym. Podobno polskie demony to demony mgieł, nocy, błotnej chlupoty. A jednak marzą nam się tropiki, popękane greckie kolumny, tygrysy, papugi i palmy. Miewamy fazy na Tercety Egzotyczne, hawajskie chochoły, zamorskie kolonie i kuchnie świata. O wszystkich naszych polskich cudacznościach i pięknie w wersji „made in Poland” (czytaj tak, jak piszesz) przeczytamy w Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna - zbiorze tekstów pięknie wydanych i opatrzonych rewelacyjnie dobranymi fotografiami polskiej przestrzeni publicznej i prywatnej.

 

Niemal do łez rozbawiła mnie Krytyka wydziaranego rozumu Smerdy (doprawdy, Krystyna Czubówna literatury faktu), zastanowił esej Tischnera o sarmackiej melancholii i chochołach, które nie istnieją (sic!) tylko częściowo, uzupełnił luki tekst Szczerka o polskim kolonializmie (którego nie było). Poruszają zdjęcia, które są świadectwem polskiej tęsknoty za pięknem, za piękniejszym życiem, chociaż rezultatem jest dzieło przypadkowe i absurdalne.

 

Hawaikum to niepełne, ale dotykające wielu aktualnych problemów związanych z przestrzenią publiczną i prywatną w naszym kraju kompendium wiedzy o tym, co nas otacza. A otacza nas, według większości autorów, pseudoartystyczny miszmasz i kolorowo-egzotyczna plastikowa papka (bo czemu nie?). Otacza nas również brak wiedzy, wyczucia, smaku, artystycznej tożsamości, poczucia odrębności i własnej wartości, a przede wszystkim - umiaru. Tkwimy w pasie ziemi niczyjej pomiędzy Wschodem a Zachodem i nie do końca potrafimy uczynić ją swoją.

 

I choć rozumiem koncepcję autorów, redaktorów i pomysłodawców, to jednak kiełkują we mnie pewne wątpliwości. Rozumiem, że tracimy nasz narodowy design (określenie, które lata temu usłyszałam w pewnym wywiadzie z oburzoną specjalistką w Trójce) i że powinniśmy dbać o to, co nas właściwie określa, zamiast wiecznie gonić za egzotyką, za innością, za hawaikum. Rozumiem też, że chciałem, żeby było ładnie (czytaj: nie bez powodu pomalowałem dom na różowo-zielono, a w ogrodzie, pomiędzy fikuśnie przystrzyżonymi tujami, ustawiłem greckie rzeźby, krasnale i dzikie zwierzęta) nie wystarczy, bo wiadomo, co brukuje się dobrymi chęciami.

 

Ale z drugiej strony niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie jadł ryżu tam, gdzie miało być po staropolsku. I może jeszcze ten, kto nie ma w domu kwiatów z różnych długości lub szerokości geograficznych? Ja nie rzucę, bo ryż jadam przy każdej możliwej okazji, a kwiatów nie mam żadnych. Cenię minimalizm, cenię kolorystyczne dopasowanie, surowość i pustą przestrzeń, miejsce na życie. Ale staram się dawać żyć innym. Im również udostępniać tę przestrzeń, której sama potrzebuję. Także przestrzeń dla wyobraźni.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
baros83 Linia koment
Przeczytane:2016-07-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna Abchazja
Wojciech Górecki
Okładka - Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna Polacos. Chajka płynie do Kostaryki
Anna Pamuła
Okładka - Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna Dół
Andriej Płatonow
Okładka - Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna 15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem
Jakub Banasiak
Okładka - Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna Tam
Natasza Goerke
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów