Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Heban

Ryszard Kapuściński

Ocena ( 16 osób )
5.5
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2007-02-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788307031293
Liczba stron: 342
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: adamkata

Heban Ryszard Kapuściński – recenzja Nie ma chyba osoby, która chociaż raz w życiu nie zetknęła się z nazwiskiem Ryszarda Kapuścińskiego. Podróżnik, niestrudzony w pracy dziennikarz, autor wielu książek przybliżających nam nieznane i odległe kultury. Jego przyjaciele i współpracownicy twierdzą, iż był człowiekiem o wielkim sercu i ogromnej wrażliwości. Nie sposób się z tym nie zgodzić po lekturze choćby jednej jego pozycji książkowej. Ja wybrałam „Heban”, pierwszy przeczytany przeze mnie zbiór reportaży, który może właśnie dlatego, że był pierwszy, najbardziej mnie zadziwił i utkwił w pamięci.

 

„Heban” to opowieść o Afryce – tak najkrócej można by określić tematykę lektury. Jednak było by to zbyt dużym uproszczeniem, a może i błędem. Książka nie jest spójną całością, lecz cyklem reportaży. Każdy opatrzony jest tytułem, prawie każdy stanowi indywidualną całość, aczkolwiek zdarzają się i takie, które są kontynuacją poprzedniego materiału. Łączy je kontynent, dzieli czas, wydarzenia, bohaterowie, a także państwa, w których dane wypadki mają miejsce. Gdy pierwszy raz czytałam książkę przeszkadzało mi to rozproszenie, często gubiłam wątek, irytowało mnie , że nie poznaję zakończenia opisywanych sytuacji. Kapuściński przenosi czytelnika w tempie błyskawicy z jednego zakątka Afryki do drugiego - nie było w tym dla mnie logiki, nie rozumiałam przyczyny takich zabiegów.

 

Dopiero ponowne przeczytanie lektury uświadomiło mi, że autor dobrał materiał w ten sposób celowo. Po pierwsze „Heban” to nie powieść przygodowa, a reportaże, po drugie zaś Afryki nie da się opisać „jednym tchem”, bo i ona sama nie jest jednolita. To kontynent wielu kultur, religii, plemion. Kontynent tajemniczy i nie zrozumiały dla nas- Europejczyków. Nie można go pojąć, a co dopiero opisać i jeszcze udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Dlatego jest to książka niezwykła – pozwala nam razem z reporterem podróżować i odkrywać Czarny Ląd. Kapuściński buduje „Heban” na zasadzie kontrastu: ja - biały człowiek z Europy; wy - czarni ludzie z Afryki. Wszystko ich dzieli, ale łączy chęć poznania siebie wzajemnie. Czy to możliwe, aby pokonać tyle dzielących barier, aby zrozumieć drugiego człowieka pochodzącego z innej kultury i o innej mentalności? Tak, jeśli będziemy mieć świadomość tych różnic i nie będziemy starali się na siłę dopasowywać naszych zwyczajów do zwyczajów innych kultur.

 

Trzeba „wejść” w daną tradycję, a nie obserwować ją z boku, musimy mieć jej świadomość. Tak jest choćby z pojęciem czasu w Afryce. Kapuściński pisze: "Europejczyk i Afrykanin mają zupełnie różne pojęcia czasu, inaczej go postrzegają(...) W przekonaniu europejskim czas istnieje poza człowiekiem, istnieje obiektywnie, niejako na zewnątrz nas.(...) Europejczyk czuje się sługą czasu, jest od niego zależny, jest jego poddanym,(...) Musi przestrzegać terminów, dat i godzin.(...) Między człowiekiem i czasem istnieje nierozstrzygalny konflikt, który zawsze kończy się klęską człowieka – czas człowieka unicestwia. Inaczej pojmują czas miejscowi, Afrykańczycy.(...) To człowiek ma wpływ na kształtowanie czasu, jego przebieg i rytm(...) Czas jest nawet czymś co człowiek może tworzyć(...) Czas jest istotnością zależną od człowieka."

 

Odkrywamy razem z dziennikarzem, iż człowiek urodzony i wychowany w Europie jest całkowicie bezradny wobec warunków panujących na tym gorącym kontynencie. Zaczynamy inaczej postrzegać jego mieszkańców – już nie jako biednych, niedouczonych Murzynków z Trzeciego Świata, ale jako ludzi godnych podziwu, którzy pomimo głodu, fatalnych warunków egzystencjalnych mają siłę żyć. Co prawda życie to wielokrotnie jest na pograniczu wegetacji, ale jest. Osoby te, jak relacjonuje Kapuściński, nie skarżą się, często nawet o nic nie proszą, po prostu wpadają w marazm, przeczekują. Autor Hebanu w swoich relacjach jest jak dziecko – wszystko go dziwi, wiele rzeczy bawi, ale i przeraża. Nigdy jednak nie krytykuje, nie ocenia, nie potępia. Stara się zrozumieć przyczyny nawet najokrutniejszego czynu, wojny, nienawiści panującej między plemionami.

 

Zadaje fundamentalne pytania – o sens życia, przyczyny cierpienia... Na wiele pytań poszukuje odpowiedzi w historii – nawet tej bardzo odległej, a jednak zakorzenionej w świadomości czarnego człowieka – historii kolonializmu. To właśnie w tym zdarzeniu upatruje przyczyn wielu konfliktów Murzynów, nie tylko z białym człowiekiem (co jest zrozumiałe), ale przede wszystkim z sobą nawzajem. Jak już wspomniałam Kapuściński jest jak dziecko – zdziwione, rozbawione czasem przerażone, ale zawsze ufne. Ta wiara w dobro i uczciwe zamiary drugiego człowieka jest wręcz zaskakująca. Człowiek, który był świadkiem tylu wstrząsających wydarzeń, śmierci i zła, potrafi bez strachu i obaw rozmawiać i spotykać się z nieznajomymi ludźmi, wiedząc doskonale o tym, że sytuacja polityczna sprawia, iż najlepszy przyjaciel na drugi dzień może stać się wrogiem. Niewykluczone, iż to właśnie w tej irracjonalnej ufności tkwi jego fenomen. Możliwe, że ludzie pomimo wszystko wyczuwają w drugim człowieku dobro, może to pozwala im zaufać białemu reporterowi i opowiadać o sobie, gościć go i podróżować z nim? Bo z pewnością jest osobą otwartą na świat i wszystkie jego elementy. W swoich relacjach jest zawsze blisko ludzi, ich problemów.

 

„Heban” to historia nie tyle o Afryce, co opowieść o człowieku – o jego egzystencji, troskach i radościach. To historia o życiu wśród wojen, kataklizmów i nienawiści, ale również o przyjaźni i walce- przede wszystkim z samym sobą, ze swoimi słabościami. Kapuściński przypomina nam, jak ważna jest radość ze zwykłych prozaicznych wydarzeń – z tego, że istnieją chłodne ranki przed upalnymi popołudniami, że znaleźliśmy drzewo, które daje cień, wodę, której można się napić. Ludzie z Czarnego Lądu w większości nie są bogaci, ale może właśnie dlatego potrafią lepiej zrozumieć sens własnego istnienia i pomimo wszelkich przeciwności losu odnajdywać te krótkie chwile zwane szczęściem. Może to właśnie my powinniśmy się od nich uczyć? W książce różnice kulturowe się zacierają – pozostaje tylko jednostka, która bez względu na szerokość geograficzną pragnie jednego – godnego życia. Myślę, że „Heban” zawiera jeszcze jedno przesłanie – przytaczając słowa Szołochowa: Człowiek – to brzmi dumnie. Kapuściński udowadnia, że jest tak w rzeczywistości bez względu na kontynent.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Zapierająca dech w piersiach opowieść o Afryce. Jej niepojętej magii, krwawej historii i ludzkiej mentalności. Wciąga, fascynuje, szokuje. Kapuściński jest oczywiści mistrzem reportażu, co kolejny raz udowadnia w tej książce, bardziej nie trzeba zachwalać.
sw3112 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z tych książek o Czarnym Lądzie (i nie tylko, uniwersalne rozważania jak to u Kapuścińskiego), w których brak tendencyjności "podróżnika"
Engieee plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Jak dla mnie jedna z piękniejszych książek o Afryce, o innym świecie, o innym życiu. Pan Kapuściński przenosi nas w zdawałoby się odległy świat, wręcz na inną planetę. Wydaje nam się, że to o czym nam opowiada, świat, w który nas wprowadza nie ma prawa istnieć, wszystko w tym świecie wydaje się być absurdalne i właściwie niemożliwe. Z naszego punktu widzenia - europejczyków, czy jak wolimy człowieka cywilizowanego trudno jest zrozumieć, że gdzieś na świecie żyją ludzie bez poczucia czasu. Czytając jego przygody, to jak przemieszcza, lub próbuje przemieszczać się po kontynencie afrykańskim zdaje się nam, że to jakieś kłamstwo, a może sam autor próbuje z nas drwić? To jednak nie kłamstwo i nie drwina, to prawdziwe życie. Dlaczego prawdziwe? Bo poznajemy, jak można żyć naprawdę, widzimy zwyczaj i ludzi, którzy właśnie żyją. Zapewne ktoś w tym momencie popuka się w czoło i zdziwi co wypisuję. Ale tak, tak, Drodzy czytelnicy Pan Ryszard próbuje nam pokazać, że życie to życie i to jemu powinna być podporządkowana cała uwaga. Tymczasem główną uwagę ludzi z cywilizowanego świata pochłania czas, pęd za wskazówkami zegarka, wszystko składa się z elementów które są zaplanowane na określoną porę, godzinę. Chodzimy do pracy na określoną godzinę, umawiamy się na spotkania na określoną godzinę, odwozimy dzieci do szkoły, odbieramy dzieci z zajęć dodatkowych. Właściwie staramy się jak najwięcej elementów wpleść w te czasookresy, zamiast żyć naprawdę. I mimo, że czujemy się lepsi od ludzi Afryki, bo mamy w każdym domu prąd, bieżącą ciepłą wodę, przemieszczamy się własnymi autami i całe dnie spędzamy żyjąc w globalnym świecie internetu i mając kontakt z całym światem w zasięgu ręki, to wcale lepsi nie jesteśmy. To oni żyją pełnią życia, robią to na czym im zależy, a czas...a czas po prostu płynie, jakby obok, jakby nieważny, nieistotny. To czarna afryka żyje prawdziwym życiem, a my tylko przeżywamy elementy pomiędzy kolejnymi wskazaniami zegara. Heban pokazał mi inne podejście do życia, może mnie tego podejścia jeszcze nie nauczył, ale zwrócił uwagę na to, co wydawało mi się oczywiste i standardowe. Nauczył mnie doceniać chwile, momenty, pozwolił się nimi bezgranicznie nasycać, a nie tylko planować wydarzenia.
olkapolkajanek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytelnicze wyzwanie 52 ksiązki w 2014,Mam,
Z tego co pamiętam samo słowo "Heban" zostało użyte w książce dwa razy. Po przeczytaniu jej, moim zdaniem jako jedyne pasuje na tytuł. Zawiera w sobie moc i ducha Afryki.

Afryka jaką opisuje Kapuściński to ogrom, różnorodność i magia.

To oczywiście literatura faktu. Był, widział, napisał.

Ale jak sam mówi- nie zrozumiał.

W przedmowie pisze: " nie jest to więc książka o Afryce, lecz o kilku ludziach stamtąd, o spotkaniach z nimi,czasie wspólnie spędzonym. Ten kontynent jest zbyt duży żeby go opisać. To istny ocean,osobna planeta,różnorodny, przebogaty kosmos. Tylko w wielkim uproszczeniu dla wygody , mówimy: Afryka. W rzeczywistości poza nazwą geograficzną, Afryka nie istnieje.

To lektura dla wszystkich tych , którzy podróżują do Afryki, mieszkają w wygodnych europejskich hotelach , są wożeni po najbezpieczniejszych i najpiękniejszych terenach i miejscach a potem mówią- byliśmy w Afryce....

to lektura która ukazuje - w pewnym sensie- częśc układu jaki miał wpływ na fakt, że Afryka jest krajem trzeciego świata. Bieda, brak wody,żywności, brak pracy, brak, brak, brak....

Światło i kolor, nieustająca walka i wiara w moc przodków.

Czytałam z zapartym tchem, czytałam bo wiem, że kiedyś tam pojadę. Czytałam bo chcę wiedzieć- przynajmniej w minimalnej części- gdzie jadę.

czytałam bo wiem,że tylko z takiej literatury mogę dowiedzieć się wartościowych rzeczy. Taka literatura może być dobrym przewodnikiem.

"Heban" przekracza granice jakie wyznacza tradycyjny reportaż. Opis przemian kulturowych, cywilizacyjnych, ekonomicznych i - jak dla mnie- najbardziej cenna - osobista refleksja autora
Vanillivi plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Bardzo ciekawa książka
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-11-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Z tego co pamiętam samo słowo "Heban" zostało użyte w książce dwa razy. Po przeczytaniu jej, moim zdaniem jako jedyne pasuje na tytuł. Zawiera w sobie moc i ducha Afryki. Afryka jaką opisuje Kapuściński to ogrom, różnorodność i magia. To oczywiście literatura faktu. Był, widział, napisał. Ale jak sam mówi- nie zrozumiał. W przedmowie pisze: " nie jest to więc książka o Afryce, lecz o kilku ludziach stamtąd, o spotkaniach z nimi,czasie wspólnie spędzonym. Ten kontynent jest zbyt duży żeby go opisać. To istny ocean,osobna planeta,różnorodny, przebogaty kosmos. Tylko w wielkim uproszczeniu dla wygody , mówimy: Afryka. W rzeczywistości poza nazwą geograficzną, Afryka nie istnieje. To lektura dla wszystkich tych , którzy podróżują do Afryki, mieszkają w wygodnych europejskich hotelach , są wożeni po najbezpieczniejszych i najpiękniejszych terenach i miejscach a potem mówią- byliśmy w Afryce.... to lektura która ukazuje - w pewnym sensie- częśc układu jaki miał wpływ na fakt, że Afryka jest krajem trzeciego świata. Bieda, brak wody,żywności, brak pracy, brak, brak, brak.... Światło i kolor, nieustająca walka i wiara w moc przodków. Czytałam z zapartym tchem, czytałam bo wiem, że kiedyś tam pojadę. Czytałam bo chcę wiedzieć- przynajmniej w minimalnej części- gdzie jadę. czytałam bo wiem,że tylko z takiej literatury mogę dowiedzieć się wartościowych rzeczy. Taka literatura może być dobrym przewodnikiem. "Heban" przekracza granice jakie wyznacza tradycyjny reportaż. Opis przemian kulturowych, cywilizacyjnych, ekonomicznych i - jak dla mnie- najbardziej cenna - osobista refleksja autora.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agulka315 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,przeczytane,
ginewra Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
pasulj Linia koment
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
pzet Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
figuratywna_tm Linia koment
Przeczytane:2010-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Cachemira Linia koment
Przeczytane:2014-09-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,podróże,
lemur Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Przeczytane,Wymarzona...,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Chcę mieć,
star_charmer Linia koment
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2010-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
break
Okładka - Heban Baronowa Blixen
Dominique de Saint Pern
Okładka - Heban Dorycki krużganek
Leopold Buczkowski
Okładka - Heban Tajemnica Szóstego Kontynentu
Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz
Okładka - Heban Wojna peloponeska
Tukidydes
Okładka - Heban Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim
Janina Porazińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów