Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Herbaciarnia Pod Morwami

Owens Sharon

Ocena ( 7 osób )
4.3
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2006-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7132-844-3
Liczba stron: 276
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: wyrwany

Herbaciarnia Muldoona na ulicy Morwowej to wyjątkowe miejsce. Istnieje na mapie Belfastu od kilkudziesięciu lat, dając schronienie głodnym studentom czy zapracowanym małżonkom. Przez ten czas stała się świadkiem licznych wydarzeń i przygód – spraw „życia lub śmierci”, które zaprzątały głowy jej nietuzinkowych gości bądź właścicieli.

 

Ci ostatni, Daniel i Penny Stanley’owie, przeżywają właśnie kryzys małżeński. Daniela o wiele bardziej cieszy pieczenie znanych w okolicy ciastek niż obowiązki małżeńskie. Penny zaczyna budzić się z letargu. Poszukując namiętności i szczęścia nie zawaha się postawić wszystko na jedną kartę. Zresztą, nie jest jedyną osobą we wspomnianym lokalu, której gorąca herbata pomaga w przemeblowaniu swojego życia. Studentka Akademii Sztuk Pięknych pisuje miłosne listy do Nicolasa Cage’a, jednocześnie marząc o wielkiej malarskiej karierze. Odkąd żona zabudowała oranżerią ukochany ogród Henry’ego, ten niespełniony pisarz chroni się na ulicy Morwowej. Na przeciwko herbaciarni Rose Thompson otwiera po raz kolejny swoją kwiaciarnię. Tym razem nie jest już niczyją żoną... Zdradzana Sadie obmyśla przy kolejnym ciastku plan zemsty na niewdzięcznym i niedoceniającym jej puszystych kształtów współmałżonku. Redaktorka prestiżowego magazynu o wystroju wnętrz, będąc przejazdem w Belfaście, poszukuje swojej pierwszej, nieszczęśliwie przerwanej miłości...

 

Jaki splot niesamowitych wydarzeń doprowadzi do zmiany nazwy herbaciarni Muldoona na „Herbaciarnię pod Morwami”? Czy spełnią się marzenia jej właścicieli i gości w sposób, jaki sobie tego życzyli? Odpowiedź na te pytania przyniesie lektura tej książki.

 

„Herbaciarnia pod Morwami” to lektura ciekawa, gdyż takie przetasowanie losów bohaterów i nadmiar intrygi bez trudu wzbudza zainteresowanie jej rozwiązaniem Trzeba jednak uczciwe w tym miejscu zastrzec, iż opowieść o rozterkach sercowych gości herbaciarni adresowana jest raczej do kobiet. Nie wiem czy to zabieg świadomy, czy też akurat tak wyszło, gdyż wprost nikt nie ostrzega, do kogo skierowana jest książka. Specyficzny styl, w jakim napisana jest powieść, wybitnie nie trafia w męskie potrzeby czytelnicze. Za dużo ckliwości, zawiści, naiwności i przewidywalnych rozwiązań. Ot, po prostu finałowe „odtąd żyli długo i szczęśliwie” znakomicie puentuje styl opowiadanej historii. To nie jest zarzut wobec skądinąd przyzwoicie napisanej książki, niemniej tylko Paniom „Herbaciarnię pod Morwami” mogę z czystym sumieniem polecić. Powinno się podobać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Herbaciarnia pod Morwami, to miejsce słynące z doskonałych wypieków i deserów, gdzie spotykamy się ludzi samotnych, zdradzonych, poszukujących szczęścia, zrozumienia, którzy potrzebują podzielić się swoimi troskami.
Historie i losy bohaterów mają powiązanie z herbaciarnią, stali klienci odkrywają tam swoje korzenie a nawet odnajdują swoich bliskich po latach.
Zapraszam do przytulnej i cichej herbaciarni, która daje schronienie i spokój od codziennego życia, do miejsca gdzie można pomyśleć o swoich problemach z dystansem, aby podjąć walkę i decyzję zmiany życia na lepsze.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
W sumie ciepła opowieść o zwykłych ludziach, ich marzeniach, pasjach, słabostkach. Choć jak dla mnie dziwnie rozłożone emocje, początkowo za dużo pesymizmu, końcówka w stylu i żyli długo i szczęśliwie. Niewątpliwie jednak pomysły na "nowe" w herbaciarni i życiu niektórych bohaterów są intrygujące.
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2006,
Habina Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Magnolis Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów