Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską

Lucia Tancredi

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2012-02-21
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7502-287-2
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Leżąca w południowo-zachodnich Niemczech Nadrenia-Palatynat przeciętnemu człowiekowi mówi niewiele. Warto jednak odwiedzić tamte okolice, by móc podziwiać przepiękne kalderowe jezioro wraz z wznoszącymi się nieopodal murami opactwa Maria-Laach. Przy okazji pobytu w tym ciekawym miejscu nie można ominąć Bingen – drugiego co do ważności miasta tamtego regionu, nieodłącznie kojarzonego z Hildegardą. Chociaż proces kanonizacyjny nigdy nie został dokończony, to jej kult dozwolony jest na mocy odpustu udzielonego przez papieża Jana XXII w roku 1324.

 

Opublikowana przez wydawnictwo Promic książka Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską jest wyczerpującym studium tematu. Czytelnik ma okazję poznać szczegółowe dzieje tej, która nie bez powodu nazywana jest wizjonerką, uzdrowicielką oraz reformatorką religijną. Ponieważ była dziesiątym z kolei dzieckiem w rodzinie średniozamożnej szlachty frankońskiej, w wieku ośmiu lat – zgodnie z tradycją „dziesięciny” – została poświęcona Kościołowi. Ci, którzy towarzyszyli jej od najmłodszych lat, mogli osobiście przekonać się o posiadanych przez nią wrodzonych zdolnościach, a także wypracowanych umiejętnościach. Regularne wizje od trzeciego roku życia, przepowiadanie tego, co ma nastąpić (wraz z dniem własnej śmierci), łatwość współżycia z ludźmi, wytrwałość w dążeniu do wytyczonego celu, umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, doprowadziły Hildegardę na wyżyny rozgłosu i uznania.

 

Przedstawiając fakty z życia niemieckiej benedyktynki, Lucia Tancredi niczego nie koloryzuje. Z jej relacji jasno wynika, że jako przeorysza Hildegarda dała się poznać z najlepszej strony. Wrażliwa na piękno otaczającego świata oraz delikatna w swych codziennych działaniach, osiągnęła więcej, niż – biorąc pod uwagę realia ówczesnych czasów – można się było spodziewać. Korespondencja z wybitnymi osobowościami epoki (papieże, cesarz, królowa), twórczość muzyczna, autorskie dzieła spisane, odpowiedzialność za budowę nowego klasztoru, podróże kaznodziejskie wypełnione publicznym nauczaniem, a także liczne uzdrowienia - to w ogólnym zarysie elementy składające się na całość życia i działalności opisywanej wizjonerki, uzdrowicielki oraz reformatorki religijnej.

 

Książka Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską napisana jest w sposób ciekawy, językiem jasnym, prostym i całkowicie zrozumiałym. Dodatek stanowi aneks, w którym zamieszczona została kolejność wydarzeń, składających się na całość życia benedyktynki. Ponieważ niewielki format książki jest odwrotnie proporcjonalny do treści w niej zawartych, wszyscy, którzy po nią sięgną, będą z pewnością usatysfakcjonowani.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książka opowiada o Hildegardzie z Bingen - kobiecie, która od najmłodszych lat była osobą niezwykłą. W wieku 3 lat miała swoją pierwszą wizję. Później została oddana do klasztoru przez rodziców i tam się wychowywała. Kobieta rozmawiała z Bogiem, widziała to, czego inni ludzie zobaczyć nie mogli oraz uzdrawiała.

Zanim zaczęłam czytać, myślałam, że książka mi się nie spodoba, że tylko mnie zanudzi i jeszcze bardziej się zniechęcę. Jednak, gdy pierwsze strony były już za mną byłam zaskoczona, bo nic takiego się nie stało. Wręcz przeciwnie - czytałam z zainteresowaniem.

Technicznie książka również robi dobre wrażenie: Okładka jest twarda, a przedstawiona na niej ilustracja pokazuje Hildegardę spisującą swoje wizje, książka jest solidna, dobrze wykonana i świetnie się ją czyta ze względu na odpowiedniej wielkości marginesy. Na samym końcu mamy aneks, w którym mamy wypisane daty z najważniejszymi wydarzeniami z życia głównej bohaterki.

Historia opowiedziana w książce jest przedstawiona w narracji pierwszoosobowej. Dzięki temu łatwiej się wczuć i przenieś do świata Hildegardy, utożsamić się z główną bohaterką.

Warto jeszcze wspomnieć o samej Hildegardzie, która była osobą bardzo religijną, skromną, cechowała ją pokora. Miała świetny sposób patrzenia na świat. Osiągnęła bardzo dużo jak na realia tamtych czasów. Korespondowała z ważnymi ludźmi, odbywała podróże kaznodziejskie, odpowiedzialna była za budowę swojego klasztoru.

Komu polecam? Jeżeli lubicie książki historyczne albo biografie to jest to coś dla Was. Fajna, ciekawa, wciągająca historia.

Źródło: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/04/lucia-tancredi-hildegarda-z-bingen.html
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52/2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
maggie28 Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016 rok,Czeka na recenzję,Mam,
mon-mon Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Roja07 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów