Recenzja książki: Historia Edgara

Recenzuje: Justyna Gul

Edgar z dżungli
Od urodzenia odmierzał dni swojego życia rytmem jego oddechów i biciem jego serca. Był obecny w ich zagrodzie od świtu do nocy, jego bezdźwięczny śmiech wyczuwały w drganiu powietrza, jego nieme słowa i komendy przekazywane za pomocą rąk rozumiały bezbłędnie. Więź, jaka się wytworzyła pomiędzy nimi, można porównać tylko do relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. O kim mowa? Niemym chłopcem, który nie tylko tresuje psy, ale też zna ich dusze, jest Edgar Sawtelle, bohater znakomitej książki Davida Wroblewskiego „Historia Edgara”.
Owa opowieść o niezwykłej przyjaźni ze zwierzętami, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, ale też o zazdrości, chciwości i zemście, okrzyknięta została przez amerykańskich krytyków książką roku. Sam Stephen King, znany z tego, że nigdy nie wraca do przeczytanych książek, deklarował: „(…) sięgnę po nią raz jeszcze”. Nawet firmy produkcyjne Toma Hanksa i Oprah Winfrey zakupiły prawa do ekranizacji „Historii Edgara” i wróżę powstającemu filmowi oszałamiający sukces. Co jednak sprawia, że ta debiutancka powieść niemłodego już informatyka zauroczyła wszystkich, wzbudzając niemal masową histerię?
Z pozoru to zwyczajna opowieść o rodzinnej firmie zajmującej się hodowlą i tresurą psów. W rzeczywistości jednak pod płaszczykiem pozorów kryje się skomplikowana analiza uczuć, relacji i emocji, a szalejące żywioły dodatkowo dodają powieści atmosfery grozy i wzbudzają niepokój.
Z okruchów wspomnień i odnalezionych listów dowiadujemy się, że dziadek Edgara, po przerobieniu ogromnej stodoły na psiarnię, zaczął doskonalić swoje umiejętności w zakresie hodowania psów, dobierając założycielskie linie w ten sposób, by stworzyć nową rasę znaną jako psy Sawtlle`a. Choć miał dwóch synów, to właśnie Gar Sawtelle, ojciec Edgara, objął psi interes, doprowadzając do tego, iż zwierzęta stały się rozpoznawalne z uwagi na swoją inteligencję i doskonałe wychowanie.
Edgar był dzieckiem wyczekiwanym i wymodlonym. Późne małżeństwo i kolejne poronienia sprawiły, że narodziny chłopca uznano za cud i fakt, iż urodził się jako niemowa, w żaden sposób nie ujmował radości rodziców. Proroctwo Idy Pain, starej sklepikarki obdarzonej niezwykłą mocą odczytywania „substancji”, otworzyło drogę do normalnego funkcjonowania w otoczeniu – chłopiec wprawdzie nie mówi, ale może używać rąk.
Każde dziecko odczuwa wewnętrzną potrzebę komunikowania się, uczenia wszystkiego, dlatego też zarówno Edgar, jak i jego szczeniaki dorastali, poznając nowe rzeczy, miejsca i rozmaitych ludzi - każde na swój sposób. Na nieszczęście, Edgar poznał również swojego wuja Claude`a i od tej pory atmosfera powieści staje się mroczna a psy niespokojne.
Zagadkowa śmierć ojca i późniejsze wydarzenia sprawiają, że Edgar ucieka z domu. Jego wielotygodniowa wędrówka wraz z wiernymi przyjaciółmi – psami jest prawdziwą drogą do dorosłości. Chłopiec niczym ulubiony bohater książkowy Mowgli przemierza rozległe lasy Chequamegon, cierpiąc głód, radząc sobie w różnych niebezpiecznych sytuacjach i… tęskniąc. Jego wierna towarzyszka z lat dziecinnych, Almondine, została w domu, zbyt stara na taką wyprawę. Celem Edgara jest prowadzona przez Aleksandrę Honeywell Osada Gwiezdnych Dzieci. Ta społeczność zamieszkująca na kanadyjskim brzegu jeziora Górnego w pobliżu Thunder Bay jawi się młodemu uciekinierowi jako miejsce szczęśliwe, gdzie ludzie żyją w pokoju, akceptując swoje prawa i odmienność. Chłopca nie przeraża nawet fakt, że od tego raju na ziemi dzieli go kilkaset mil. Przed przeznaczeniem nie można jednak uciec, a każdy człowiek w pewnym momencie musi dokonać określonych wyborów. Sam Edgar uważa, że „życie jest jak rój przypadków i zbiegów okoliczności. Chwytasz się tych najszczęśliwszych – pozostałym pozwalasz przepłynąć obok”.
Nostalgiczna i refleksyjna powieść Wroblewskiego to wielowątkowa historia o tym, co w życiu ważne i o tym, jak nasze czyny determinują przyszłość. Choć proza autora rozkręca się powoli, wiele w niej iście balzakowskich opisów, to warto zanurzyć się w nich, by dotrzeć do esencji „Historii Edgara”. To prawdziwa sztuka: snuć opowieść z kilku punktów widzenia. Wroblewski dogłębnie analizuje emocje bohaterów, obnażając ich sylwetki i pozwalając nam oceniać ich czyny. Autor stworzył prawdziwy majstersztyk  z klimatem jak u Johna Irvinga, szczyptą przygody rodem z „Księgi dżungli” i dreszczykiem strachu i emocji niczym u Kinga.
„Historia Edgara” w pełni zasługuje na laury, które zbiera, i na miano bestselleru. To książka, która pozwala pamiętać o tym, co jest istotne i jak wielkie są możliwości każdego z nas. To debiut, ale debiut w wielkim stylu, a David Wroblewski na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Kup książkę Historia Edgara

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Historia Edgara
Książka
Historia Edgara
Dawid Wróblewski
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy